Անմիզապահության դեմ պայքարող դեղը որոշել են օգտագործել ցրված սկլերոզի բուժման համար
Գիտնականները պարզել են, որ սոլիֆենցին դեղամիջոցը, որն օգտագործվում է միզապարկի հիպերակտիվության բուժման համար, կարող է արագացնել նյադաթելիկների միելինային շերտի վերականգնումը: Իսկ հենց այս պրոցեսն է խանգարված ցրված սկլերոզով եւ մի շարք այլ հիվանդություններով տառապող մարդկանց մոտ: Սոլիֆենացինը դասվում է մխոլինոռեցեպտորների անտագոնիստների շարքին:  Հետազոտության արդյունքները հրապարակված են Journal of Neuroscience ամսագրում:
Հետազոտության առաջատար հեղինակը Ֆրեզեր Սիմին է (Fraser J. Sim) Նյու Յորքի Բուֆալոյի համալսարանից: Գիտնականներն ելնում են այն կանխավարկածից, որ միելինային թաղանթի ձեւավորման խանգարումները ցրված սկլերոզի դեպքում կապված են  օլիգոդենդրոցիտներին նախորդող բջիջների տարբերակման խափանման հետ: Նշենք, որ օլիգոդենդրոցիտներն են պատասխանատու միելինային թաղանթի ձեւավորման համար: Գիտափորձի ժամանակ Սիմն ու նրա ընկերները պարզեցին, որ երրորդ տիպի մուսկարինային ռեցեպտորի ձեւավորումը օլիգոդենդրոցիտներին նախորդող բջիջների մակերեսին կասեցնում է տարբերակման գործընթացը:
Այնուհետեւ լաբորատոր մկների վրա իրականացրած գիտափորձերը ապացուցել էին, որ այս ռեցեպտորի աշխատանքի կասեցումը սոլիֆենացինի միջոցով հանգեցնում է օլիգոդենդրոցիտների տարբերակման վերսկսմանը եւ միլիենի արագացված ձեւավորմանը: Մասնագետները  գիտափորձում ներառել էին սեփական միելինի արտադրման խնդիրներով տառապող մկներին: Դրանց փոխպատվաստվել էին մարդու օլիգոդենդրոցիտներին նախորդող բջիջները: Սոլիֆենացինի ազդեցությամբ կենդանիների օրգանիզմում փոխպատվաստած բջիջները ավարտին հասցրեցին տարբերակումը՝ սկսելով վերականգնել նյարդաթելիկների միելինային թաղանթը: Այս գործընթացւ հանգեցրեց կենդանիների ինքնազգացողության բարելավմանը:
Հեղինակներն ընդգծում են, որ իրենց կողմից առաջ քաշած միելինային ստիմուլյացիայի մեթոդը հիմնված է մարդու նկատմամբ կիրառելի դեղի վրա: Ուսումնասիրության հաջորդ փուլը ցրված սկլերոզով տառապող մարդկանց մասնակցությամբ կլինիկական փորձարկումներն են

Overactive bladder drug may be beneficial in MS
Researchers from the University of Buffalo have found a way to improve remyelination for myelin-based diseases like multiple sclerosis (MS). Results from the preclinical research are published in the Journal of Neuroscience.
Fraser J. Sim, PhD, assistant professor in the Department of Pharmacology and Toxicology in the University at Buffalo School of Medicine and Biomedical Sciences, and colleagues first identified drug candidates that would promote oligodendrocyte differentiation and myelin production. They found differentiation was blocked when muscarinic type 3 receptor on human oligodendrocyte progenitor cells was activated.
By targeting human oligodendrocyte progenitor cells with an antimuscarinic drug, solifenacin, study authors saw a boost in myelination. Solifenacin (marketed as Vesicare) is an FDA-approved drug indicated for patients with overactive bladder with symptoms of urge urinary incontinence, urgency, and frequency.
When human oligodendrocyte progenitor cells were transplanted into mice unable to make myelin, there was an increase in differentiation and myelin synthesis. Using auditory brainstem response as the functional endpoint, Sim and colleagues saw an improvement in the response to auditory signals in animals transplanted with human oligodendrocyte progenitor cells.