Ազգային թեժ գիծը 2014 թվականին 1428 զանգ է ստացել ընտանեկան բռնության վերաբերյալ
«Կանանց իրավունքների կենտրոն» հասարակական կազմակերպության  թեժ գծի ծառայությունը 2014 թվականին 1758 զանգ է ստացել, որոնցից 1428-ը ընտանեկան բռնության դեպքերի են վերաբերել: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց հոգեբան Մարինե Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ անցած տարի կենտրոն է դիմել է 486 կին, որոնք հոգեբանական բռնության զոհ են դարձել (կամ էլ ցանկացել են բռնության ենթարկված իրենց ծանոթներին կամ բարեկամներին օգնել): 150 կին ֆիզիկական բռնության զոհ է դարձել, 8-ը՝ սեռական: Ընդ որում՝ 644 կնոջ զանգ առաջնային է եղել, 784-ը՝ կրկնվող:
2014 թվականի ողջ ընթացքում կենտրոն է այցելել 576 կին, որոնցից 211-ը առաջին անգամ է եկել, իսկ 356-ը նախկինում արդեն դիմել էին:  Այս կանանցից 163-ը ենթարկվել են հոգեբանական բռնության, 42-ը ֆիզիկական բռնության եւ 6-ը՝ սեռական:
Հանրապետության մարզերից կենտրոնը 84 զանգ է ստացել, որոնցից 63-ը հայտնել են բռնության մասին: Եվս 8 զանգ արտերկրից է եղել: Մարզերի բնակիչ 17 կին է կենտրոն այցելել:
Հիշեցնենք՝ 2013 թվականին Ազգային թեժ գծի ծառայությունը 1902 զանգ է ստացել, որոնցից 1363-ը ընտանեկան բռնության դեպքերի են վերաբերել: Ստացվում է, որ քանակական տեսանկյունից դիմումների քանակը մի փոքր նվազել է, այնինչ բռնության դեպքերի քանակն աճ է արձանագրել:
Հիշեցնենք նաեւ, որ  «Կանանց իրավունքների կենտրոնում» բռնության զոհ դարձած կանայք կարող են անվճար իրավական եւ հոգեբանական օգնություն ստանալ:  «Կանանց իրավունքների կենտրոն» կարելի է դիմել 010 54 28 28 կամ 0 800 80 850 հեռախոսահամարներով:

В 2014 году Национальная горячая линия Армении получила 1428 звонков о семейном насилии
Горячая линия общественной организации “Центр прав женщин” в 2014 году получила 1758 звонков, 1428 из которых сообщали о семейном насилии. Об этом журналистам сообщила психолог Центра Маринэ Мартиросян.
По ее словам, 486 женщин в прошлом году обратились к помощи горячей линии, став жертвами психологического насилия (или желая помочь своим знакомым или родственникам, подвергшимся насилию), 150 подвергались физическому насилию и 8 – сексуальному. При этом, 644 женщин обращались к ним впервые, а 784 – повторно.
В течение всего 2014 года Центр посетили 576 женщин, 211 из которых приходили впервые, а 365 – повторно. 163 из этих женщин подвергались психологическому насилию, 42 – физическому и 6 – сексуальному.
Также центр получил 84 звонка из регионов страны, 63 из которых сообщали о насилии, и 8 звонков из-за рубежа. Зарегистрировано также 17 посещений из регионов.
Напомним, что в 2013 году Национальная горячая линия Армении получила 1902 звонка, из которых 1363 случая касались семейного насилия. Получается, что количество обращений несколько уменьшилось, в то время как число случаев насилия возросло.
Напомним также, что в “Центре прав женщин” подвергшиеся насилию женщины могут получить бесплатную психологическую и правовую помощь. Обратиться в Центр можно по следующим номерам телефонов: 010 54 28 28 или 0 800 80 850.