Ինչպես բուժել ոտքի ներաճած եղունգը
Ոտքի ներաճած եղունգը շատ տհաճ եւ վտանգավոր խնդիր է, սակայն Քլիվլենդի կլինիկայի պոդիատրներ Ջորջիանա Բոտեկի եւ Դինա Ստոկի խոսքով՝ եթե ինֆեկցիայի ախտանշաններ չկան, կարելի է փորձել տան պայմաններում հաղթահարել այս խնդիրը:
• Կարելի է անգլիական աղով կամ փափուկ որեւէ լվացող միջոցով ոտքերի վաննա կազմակերպել, այնուհետեւ մշակել մատը հակամիկրոբային քսուկով եւ ոչ շատ ձիգ վիրակապ դնել:
• Կարելի է նաեւ փորձել ինքնուրույն հեռացնել ներաճած եղունգը մաշկից, եթե, իհարկե, ինֆեկցիա ու բորբոքում չկա: Այդ նպատակով անգլիական աղով ոտքի լոգանք կազմակերպեք, կտրեք եղունգի ավելորդ մասը մաքուր գործիքներով եւ մշակեք մատը հակամիկրոբային քսուկով:
• Եթե մատը շատ է ցավում, կարմրել է եւ այտուցվել, դա կարող է վկայել ինֆեկցիայի առկայության մասին: Այս դեպքում ավելի լավ է ոչինչ ինքնուրույն չանել եւ դիմել մասնագետին, որը կօգնի լուծել խնդիրը ավելի մասնագիտական կերպ՝ օրինակ, կհեռացնի եղունգի ավելորդ մասը՝ նախապես ցավազրկելով մատը:  Բորբոքման եւ ինֆեկցիայի ախտանիշներն անտեսել ոչ մի դեպքում չի կարելի, հատկապես եթե Դուք շաքարային դիաբետով եք տառապում, ունեք թուլացած իմունիտետ եւ արյան վատ շրջանառություն:
«Կլինիկայում մենք կարող ենք հեռացնել եղունգի ավելորդ մասը տեղական ցավազրկում կիրառելով», - նշում է բժիշկ Ստոկը՝ հավելելով, որ, չնայած նրան, որ այս պրոցեդուրան կօգնի ազատվել ցավից՝ նպաստելով նաեւ վերքի ապաքինմանը, ապագայում, միեւնույն է, եղունգը նորից կարող է ներաճել:
Իսկ եթե եղունգը մշտապես է ներաճում, մասնագետները կարող են ավելի ռադիկալ միջոցներ ձեռնարկել՝ օրինակ,  մատրիկսէսկտոմիա:

Как лечить вросший ноготь на ноге
Вросший ноготь на ноге – проблема очень неприятная и весьма опасная, однако, по словам подиатров Джорджианны Ботек и Дины Сток из кливлендской клиники, если нет признаков наличия инфекции, можно попытаться справиться с этой проблемой и в домашних условиях.
• Можно сделать ванну для ног с использованием английской соли или какого-нибудь мягкого моющего средства, потом обработать палец противомикробной мазью и нетуго обвязать его.
• Можно также попробовать самостоятельно извлечь вросший ноготь из кожи, если, опять-таки, нет инфекции и воспаления. Для этого сделайте ванну для ног с английской солью, после чего осторожно отстригите лишнюю часть ногтя чистыми инструментами и обработайте палец противомикробной мазью.
• Если палец очень сильно болит, опух и покраснел, это может сигнализировать о наличии в нем инфекции. В таком случае лучше все-таки не делать ничего самому и навестить подиатра, который сможет решит проблему более профессионально и, например, удалит лишнюю часть ногтя, заранее обезболив палец. Игнорировать признаки инфекции и воспаления ни в коем случае нельзя, особенно если Вы страдаете сахарным диабетом, имеете слабую иммунную систему или плохое кровообращение.
«В клинике мы можем отстричь лишнюю часть ногтя с применением местного обезболивающего», - сказала доктор Сток, однако, добавив, что хоть эта процедура и поможет снять боль и позволит ране на пальце зажить, в будущем ноготь все равно может снова врасти в кожу.
Если же ноготь все время врастает в кожу, специалисты могут предложить более радикальные решения, например, матриксэктомию.