Վիտամին C՝ քաղցկեղի դեմ
Վիտամին C-ի ներերակային ներմուծումը դասական քիմիոթերապիայի հետ համատեղ կարող է սպանել քաղցկեղային բջիջները, հաղորդում է Կանզասի համալսարանի բժշկական կենտրոնը: Հետազոտությանը մասնակցել են 27 հիվանդ, ում մոտ վերջերս ախտորոշվել է  ձվարանների քաղցկեղ: Գիտնականները բացահայտել են, որ քիմիոթերապեւտիկ դեղամիջոցների հետ ներերակային վիտամին C-ի մեծ դեղաչափեր ստացող հիվանդները ավելի քիչ թունավոր ազեցություններ են ունեցել, հաղորդում է Fox News-ը:
Գիտնականները հետազոտություն են իրականացրել նաեւ կրծողների վրա եւ նշել են, որ վիտամին С-ի ներերակային ներմուծումը կարողացել է սպանել քաղցկեղային բջիջները՝ առանց  նշանակալի թունավոր ազդեցությունների կամ լյարդում, երիկամներում կամ փայծաղում ախտաբանական փոփոխությունների:
Վիտամին C-ն որպես քաղցկեղի բուժման ոչ ավանդական մեթոդ օգտագործվել է  1970 թ-ին, եւ օգտագործվում է կոմպլեմենտար եւ այլընրտանքային բժշկության բժիշկների կողմից: Մինչդեռ սովորական բժիշկները կասկածամտությամբ են վերաբերում  նրա թերապեւտիկ ազդեցություններին:

Vitamin C against cancer
Intravenous vitamin C – combined with conventional chemotherapy – can kill cancer cells, the University of Kansas Medical Center reported.
In a study of 27 patients newly diagnosed with stage 3 or stage 4 ovarian cancer, researchers found that patients who received a high-dose of intravenous vitamin C, along with conventional cancer therapy, experienced fewer toxic effects from the chemotherapy drugs, Fox News reports.
Researchers also conducted a rodent study and observed that an intravenous infusion of vitamin C was able to kill cancer cells without noticeable toxicity or pathological changes in the liver, kidney or spleen.
Vitamin C was used in the 1970s as an unorthodox therapy for cancer and is used by complementary and alternative medicine physicians.  However, conventional physicians remain skeptical about its therapeutic benefits.