Շարունակական մասնագիտական զարգացում Հայաստանում. այն ամենը, ինչ Դուք կուզեիք իմանալ նոր համակարգի մասին
6 հուլիսի, 2016  13:46
2015-ի հոկտեմբերին Հայաստանի խորհրդարանը փոփոխություններ է ընդունել   «Բնակչությանը բժշկական օգնության տրամադրման մասին» օրենքում, որոնցով երկրում ներդրվում է շարունակական մասնագիտական զարգացման  (ՇՄԶ) միջազգային պահանջներին համապատասխանող համակարգ, որի համաձայն, բոլոր բուժաշխատողները, ինչպես նաեւ ոչ բուժական անձնակազմի որոշ ներկայացուցիչներ  պետք է  5 տարվա ընթացքում որոշակի քանակությամբ կրեդիտային միավորներ հավաքեն, որպեսզի աշխատանքը շարունակելու հնարավորություն ունենան:
Հայաստանի Առողջապահության նախարարության անձնակազմի կառավարման բաժնի պետ Սամվել Սողոմոնյանը, Հայաստանի Առողջապահության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Բազարչյանը եւ Առողջապահության ազգային ինստիտուտին կից արտոնագրման կենտրոնի ղեկավար Սոնա Սարգսյանը լրագրողներին պատմել են, թե այս համակարգն իրենից ինչ է ներկայացնում:
Ինչո՞ւ են Հայաստանում ներդնում այդ համակարգը:
Բժշկության ոլորտում գրեթե ամեն օր նոր հայտնագործություններ են կատարվում, այդ պատճառով կարեւոր է, որ բուժաշխատողները, ինչպես նաեւ ոչ բուժական աշխատողները, որոնք գործ են ունենում հիվանդների եւ բժշկական սարքավորումների հետ, ժամանակի հետ համընթաց լինեն եւ իմանան իրենց ոլորտում նորարարությունների մասին: Հենց այդ պատճառով վերապատրաստումների խորհրդային հին համակարգի փոխարեն Հայաստանում որոշվել է նոր համակարգ ներդնել, որը կիրառվում է Եվրոպայի երկրների մեծամասնությունում եւ ԱՄՆ-ում:
Սամվել Սողոմոնյանը բացատրել է, որ հինգ տարվա ընթացքում բուժաշխատողը պարտավոր կլինի անընդհատ ինքնակրթությամբ զբաղվել, ներկա լինել վերապատրաստման դասընթացների եւ գիտական համաժողովների եւ դրա դիմաց կրեդիտային միավորներ ստանալ: Այդպիսով նա անընդհատ կզարգանա եւ տեղյակ կլինի այդ ոլորտում բոլոր նորարարություններին:
Մասնագետները նշել են, որ կրեդիտների հավաքումն ինքնանպատակ չէ: Նոր համակարգի ամբողջ իմաստն այն է, որ բուժաշխատողներն անընդհատ սովորեն եւ բարձրացնեն իրենց որակավորումը:
Քանի՞ կրեդիտ է անհրաժեշտ հավաքել 5 տարվա ընթացքում:
• Բժիշկները պետք է 220 կրեդիտային միավոր հավաքեն:
• Դեղագետները, ինչպես նաեւ այնպիսի մասնագետները, ինչպիսիք բժշկական ֆիզիկոսներն են, պետք է 160 միավոր հավաքեն:
• Բժշկական միջին անձնակազմը` 140 միավոր:
• Դեղագործները եւ դեղատան աշխատողները` 100 միավոր:
Սամվել Սողոմոնյանը նշել է, որ դեղագործները եւս գործ ունեն հիվանդների հետ, այդ պատճառով շատ կարեւոր է, որ նրանք կանոնավորապես վերապատրաստում անցնեն, հենց այդ պատճառով էլ նրանց ներառել են այդ համակարգում, ճիշտ է, նրանց կրեդիտային ավելի քիչ միավորներ կպահանջվեն, քան մնացած մասնագետներին:
Ի՞նչ կրեդիտներ են լինում եւ ինչի համար են ստանում դրանք:
Սոնա Սարգսյանը նշել է, որ կրեդիտային միավորներ ստանալու 3 միջոց կա:
1. Տեսական գիտելիքների ձեռքբերում (գիտական աշխատանքների, ատենախոսությունների հրապարակում, մասնակցություն գիտաժողովներին):
2. Գործնական հմտությունների զարգացում (գիտական աշխատանքների, ատենախոսությունների հրապարակում, մասնակցություն վարպետաց դասերի եւ որակավորման բարձրացման այլ միջոցառումների):
3. Ինքնակրթություն (գիտական աշխատանքների, ատենախոսությունների հրապարակում, առցանց դասընթացներ եւ այլն):
Ինչպե՞ս կարելի է միջոցառում կազմակերպելորի ընթացքում հնարավոր կլինի կրեդիտային միավորներ ստանալ
Հայաստանում կրեդիտները տրվում են Հայաստանի առողջապահության նախարարության կողմից, այդ պատճառով գիտական միջոցառման կազմակերպիչները պետք է դիմեն նախարարությանը: Արտոնագրման կենտրոնի մասնագետները կծանոթանան միջոցառման ծրագրին եւ եթե այն համապատասխանի որոշակի չափանիշների, միջոցառման մասնակիցները կկարողանան կրեդիտային միավորներ ստանալ:
Վերջին տարվա ընթացքում, մասնագետի խոսքով, Հայաստանում արդեն մոտ   110 գիտաժողով եւ այլ միջոցառում է անցկացվել, որոնց ընթացքում հնարավոր էր կրեդիտային միավորներ ստանալ:
Նշենք, որ բիզնես կազմակերպությունները (ինչպիսիք են դեղեր եւ բժշկական սարքավորումներ արտադրողները) չեն կարողանա այնպիսի միջոցառումներ անցկացնել, որոնց համար հնարավոր է կրեդիտներ ստանալ:
Ի՞նչ կլինիեթե բուժաշխատողը չհասցնի 5 տարվա ընթացքում հավաքել կրեդիտային միավորների անհրաժեշտ քանակը:
Եթե բուժաշխատողը 5 տարվա ընթացքում չհավաքի կրեդիտների անհրաժեշտ թիվը, նա, օրենքի համաձայն, կզրկվի արտոնագրից եւ բժշկական պրակտիկայով զբաղվելու հնարավորությունից:  Այն կլինիկաների նկատմամբ, որոնք նման մարդուն թույլ կտան աշխատել, պատժամիջոցներ կկիրառվեն: Սակայն, նշել են մասնագետները, բժիշկների եւ կլինիկաների նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումը կսկսվի 2021 թվականի հունվարի 1-ից միայն:
Ավելին, առայժմ չի վերացվի 5 տարին մեկ վերապատրաստումների նախկին համակարգը, նշել է Սամվել Սողոմոնյանը, եւ այն բժիշկները, որոնք ինչ-որ պատճառով չեն հասցրել կրեդիտներ հավաքել, կկարողանան վերապատրաստման գնալ եւ հավաքել միավորների անհրաժեշտ քանակությունը:
Ճիշտ է, նախկին վերապատրաստումը կրեդիտային նոր համակարգի համեմատ մի շարք թերություններ ունի. այդ վերապատրաստման համար բժիշկները պետք է մոտ   185 000 դրամ վճարեին, իսկ կրեդիտային համակարգով շարունակական բժշկական կրթության ձեռքբերումն անհամեմատ ավելի էժան կլինի. կրեդիտային միավորներ տվող  գիտաժողովների մեծ մասն անվճար են: Իհարկե կան նաեւ վճարովի գիտաժողովներ եւ առցանց դասընթացներ, սակայն դրանց արժեքը սովորաբար խելամիտի սահմաններում է:
Իսկ ինչպե՞ս պետք է վարվեն բժշկական համալսարանի շրջանավարտները
Բժշկական համալսարանների շրջանավարտները եւ կլինիկական օրդինատորները կկարողանան առանց որեւէ խնդրի աշխատանքի տեղավորվել, որովհետեւ համարվում է, որ ուսումնառության եւ պրակտիկայի ընթացքում ստացված գիտելիքները  բավարար են, որպեսզի նրանք սկսեն աշխատել: Սակայն նրանք անմիջապես պետք է սկսեն կրեդիտային միավորներ հավաքել, որպեսզի 5 տարի անց դրանց անհրաժեշտ քանակությունն ունենան եւ հետագայում աշխատելու հնարավորություն ստանան:

Непрерывное медицинское образование в Армении: все, что Вы хотели знать о новой системе
В октябре 2015 года Парламент Армении принял изменения в законе «Об оказании медицинской помощи населению», с которыми в стране внедряется соответствующая международным требованиям система непрерывного медицинского образования (НМО), согласно которой, все медработники, а также некоторые представители немедицинцкого персонала должны в течение 5 лет набирать определенное количество кредитных баллов, чтобы иметь возможность продолжать работать.
О том, что эта система собой представляет, журналистам рассказали начальник отдела управления персоналом Министерства здравоохранения Армении Самвел Согомонян, директор Национального института здравоохранения Армении Александр Базарчян и руководитель центра лицензирования при Национальном институте здравоохранения Сона Саргсян.
Зачем в Армении внедряют эту систему?
Новые открытия в сфере медицины совершаются почти каждый день, а потому очень важно, чтобы медработники, а также немедицинские работники, имеющие дело с пациентами и с медицинским оборудованием, шли в ногу со временем и знали обо всех новшествах в своей сфере. Именно поэтому вместо старой советской системы переподготовок, проводимых раз в пять лет, в Армении решено было внедрить новую систему, используемую в большинстве стран Европы и в США.
Как объяснил Самвел Согомонян, в течение пяти лет медработнику нужно будет постоянно заниматься самообразованием, посещать курсы переподготовки и научные конференции и получать за это кредитные баллы. Таким образом, он все время будет развиваться и оставаться в курсе всех новшеств в этой сфере.
Как отметили специалисты, набор кредитов – не самоцель. Весь смысл новой системы в том, чтобы медработники все время учились и повышали свою квалификацию.
Сколько кредитов нужно набирать в течение 5 лет?
• Врачам нужно набрать 220 кредитных баллов
• Фармакологи, а также специалисты вроде медицинских физиков должны будут набрать 160 баллов
• Средний медицинский персонал – 140 баллов
• Фармацевты, аптекари – 100 баллов
Как отметил Самвел Согомонян, фармацевты тоже имеют дело с пациентами, а потому очень важно, чтобы и они регулярно проходили переподготовку, именно поэтому и их весли в эту систему, правда, кредитных баллов им потребуется намного меньше, чем всем другим специалистам.
Какие бывают кредиты и за что их получают?
Как отметила Сона Саргсян, есть 3 способа получить кредитные баллы:
1. Получение теоретических знаний (публикация научных работ, диссертаций, участие в научных конференциях)
2. Развитие практических навыков (публикация научных работ, диссертаций, участие в мастер-классах и прочих мероприятиях для повышения квалификации)
3. Самообразование (публикация научных работ, диссертаций, онлайн-курсы и так далее)
Как можно организовать мероприятие, на котором можно получить кредитные баллы?
Кредиты в Армении даются министерством здравоохранения, а потму организаторы научного мероприятия должны будут обратиться в министерство. Специалисты из центра лицензирования ознакомятся с программой мероприятия, и если она будет соответствовать определенным критериям, участники мероприятия смогут получать кредитные баллы.
За последний год, по словам специалистов, в Армении уже было проведено около 110 конференций и других мероприятий, на которых можно было получить кредитные баллы.
Отметим, что бизнес-организации (такие как производители лекарств и медицинского оборудования) не смогут проводить мероприятия, за которые можно получить кредиты.
Что будет, если медработник не успеет набрать нужное число кредитных баллов за 5 лет?
Если медработник не наберет нужного числа кредитов в течение 5 лет, он, согласно закону, будет лишен лицензии и возможности заниматься медицинской практикой. К клиникам, которые разрешат такому человеку продолжать работать, будут применены санкции. Однако, как отметили специалисты, применять какие-либо санкции в отношении врачей и клиник начнут лишь с 1 января 2021 года.
Более того, прежняя система переподготовок раз в 5 лет пока что не будет отменена, отметил Самвел Согомонян, и врачи, которые по какой-либо причине не успели набрать кредиты, могут пойти на переподготовку и добрать нужное число баллов.
Правда, у старой переподготовки есть ряд минусов по сравнению с новой кредитной системой: за эту переподготовку врачи должны были платить около 185 000 драмов, а получение непрерывного медицинского образования по кредитной системе обойдется им намного дешевле: большинство научных конференций, дающих кредитные баллы, бесплатны. Есть, конечно, и платные конференции и онлайн-курсы, однако их стоимость обычно в пределах разумного.
Как будут обстоять дела у выпускников медицинского университета?
Выпускники медицинских университетов и клинические ординаторы смогут без каких-либо проблем устроиться на работу, так как считается, что полученных во время учебы и практики знаний им будет достаточно для начала работы. Однако им сразу нужно будет начать набирать кредитные баллы, чтобы через 5 лет иметь нужное их число и получить возможность работать дальше.