Գլխի բեկորային վիրավորում ստացած Հայկն արդեն առանց ձեռնափայտի է քայլում
18-ամյա Հայկ Թորոսյանը, որը Լեռնային Ղարաբաղում քառօրյա պատերազմի ժամանակ գլխի բեկորային վիրավորում էր ստացել, արդեն կարող է ինքնուրույն քայլել՝ առանց ձեռնափայտի: Այս մասին NEWS.am Medicine –ի թղթակցին պատմել են Հայկի ազգականները:
Հիշեցնենք, որ Հայկը վիրավորվել էր ապրիլի 2-ին Մատաղիսում՝ պայթած լիցքի բեկորը մտել էր նրա գլխի մեջ ճակատի մասից ու վնասել ուղեղը: Օգնության հասած բժիշկները կանգնացրել են արյունահոսությունը ու վիրավորին տեղի հոսպիտալ տեղափոխել, այնտեղից էլ՝ Երեւան, որտեղ վիրաբույժները նրա գլխից հանել են բեկորը ու կարել վերքը: Ուղեղի վնասվածքի պատճառով նա կորցրել է ձախ ձեռքի ու ոտքի զգայունությունը: Երբ նոր էր եկել Կարմիր Խաչի վերականգնողական կենտրոն, որտեղ նա գտնվում է մինչեւ հիմա, նա գրեթե չէր կարողանում շարժել ո՛չ ոտքը, ո՛չ ձեռքը:
Իսկ այսօր Հայկը արդեն միանգամայն վստահ քայլում է՝ նույնիսկ առանց ձեռնափայտի: Ճիշտ է ձախ ձեռքի շարժունակությունը դեռ չի վերականգնվել՝ դրա համար մասնագետի խոսքով, ավելի շատ ժամանակ կպահանջվի, բայց թե հատկապես ինչքան՝ անհայտ է: Առայժմ Հայկը կարողանում է շարժել միայն ձախ ուսը, բայց ինչպես նրա ազգականներն են ասում՝ դաստակն ու մատները դեռ անշարժ են:
Վերականգնողական կենտրոնի մասնագետների խոսքով, Հայկի մոտ առաջխաղացում կա՝ համենայն դեպս նա ավելի շուտ է սկսել քայլել ու ձախ ուսը շարժել, քան իրենք էին կարծում, դրա համար էլ նրանց լավատեսաբար են տրամադրված ու վստահ են, որ Հայկը կապաքինվի:
Վերականգնողական կենտրոնից դուրս գրվելուց հետո Հայկը հույս ունի մեկնել Լեռնային Ղարաբաղ ու հանդիպել տղաների հետ, որոնց հետ մտերմացել է ծառայության ընթացքում ու հիվանդանոցում:

Получивший осколочное ранение головы Айк уже ходит без трости
18-летний Айк Торосян, получивший во время четырехдевной войны в Нагорном Карабахе осколочное ранение головы, уже может ходить самостоятельно – без трости. Об этом корреспонденту NEWS.am Medicine рассказали родственники Айка.
Айк, напомним, был ранен 2 апреля в Матагисе: осколок от взорвавшегося снаряда вошел в его голову через лоб и задел мозг. Подоспевшие врачи остановили кровотечение и перевели раненого в местный госпиталь, оттуда уже – в Ереван, где хирурги извлекли из его головы осколок и зашили рану. Из-за повреждения мозга он потерял чувствительность левой руки и ноги. Когда он только пришел в реабилитационный центр Красного Креста, где он находится и по сей день, он почти не мог двигать ни ногой, ни рукой.
Сегодня Айк уже вполне уверенно ходит – даже без трости. Правда, подвижность левой руки еще не восстановилась – для этого, по словам специалистов, потребуется больше времени, но сколько именно – неизвестно. Пока же Айк может двигать левым плечом, но, как отметили его родственники, локоть и пальцы его еще не подвижны.
По словам сотрудников реабилитационного центра, прогресс у Айка есть – по крайней мере, ходить и двигать левым плечом он начал раньше, чем они думали, поэтому настроены они оптимистично и уверены, что все у него будет хорошо.
Выписавшись из реабилитационного центра, Айк надеется поехать в Нагорный Карабах и увидеться с ребятами, с которыми подружился во время службы и в больнице.