Հայաստանում այսօր 78 հազար շաքարախտով հիվանդ է գրանցված
Այսօր Հայաստանում գրանցված է 78.000 շաքարախտով հիվանդ: 2015 թվականին երկրում գրանցվել է այս հիվանդության մոտ 7800 նոր դեպք: Դիսպանսեր հսկողության տակ գտնվող շաքարախտով հիվանդների թիվն ամեն տարի միջինը 5 հազար հիվանդով աճում է: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց Առողջապահության նախարարության աշխատակազմի բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության պետ Ծաղիկ Վարդանյանը:
Շաքարախտով հիվանդացածությունն այսօր աճում է ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում: Սակայն աճում է նաեւ հիվանդության հայտնաբերումը: Դրան են նպաստում սքրինինգային ծրագրերը, որոնց թվում է Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող ծրագիրը, որի շրջանակներում 2015-2016 թվականներին արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակի 303 հազար թեստ է կատարվել: Այս թեստերի արդյունքում հիվանդներից 7.4 տոկոսի մոտ գլյուկոզայի բարձր մակարդակ է հայտնաբերվել, եւ նրանք ուղարկվել են հետագա հետազոտության:
Շաքարախտը կարող է չդրսեւորվել երկար ժամանակ, այդ պատճառով շատ հիվանդներ դրա մասին բավական ուշ են իմանում, երբ արյան մեջ գլյուկոզայի բարձր մակարդակն արդեն անոթները լրջորեն վնասում է: Շաքարախտի վաղ ախտորոշումը չափազանց կարեւոր է այն արդյունավետ բուժելու համար, որը մարդուն օգնում է պաշտպանվել հիվանդության բարդություններից:
Ծաղիկ Վարդանյանը նշեց, որ 1-ին տեսակի շաքարախտով բոլոր հիվանդները պետպատվերի շրջանակում են ինսուլին ստանում: Ինչ վերաբերում է 2-րդ տեսակի շաքարախտին, նրանց համար պետությունը դեղորայքի 80 տոկոսն է ապահովում, սակայն այսօր աշխատանքներ են տարվում բոլոր դեղամիջոցները 100 տոկոսով ապահովելու համար:

В Армении сегодня 78 000 зарегистрированных пациентов с диабетом
На сегодняшний день в Армении 78 000 зарегистрированных пациентов с сахарным диабетом. В 2015 году в стране зарегистрировали около 7800 новых случаев этого заболевания. В среднем же ежегодно число пациентов с диабетом под диспансерным наблюдением растет на 5000. Об этом журналистам сообщила начальник управления политики медицинской помощи аппарата Министерства здравоохранения Цахик Варданян.
Заболеваемость диабетом сегодня растет – как во всем мире, так и в Армении. Растет, однако, и выявляемость заболевания. Этому способствуют скрининговые программы, в числе которых – программа, финансируемая Всемирным Банком, в рамках которой в 2015-2016 годах провели 303 000 тестов на уровень глюкозы в крови. В результате этих тестов у 7.4% пациентов обнаружили повышенный уровень глюкозы, и эти пациенты были направлены на дальнейшие обследования.
Долгое время диабет может не проявляться, поэтому многие пациенты узнают о нем довольно поздно, когда высокий уровень глюкозы в крови серьезно повреждает сосуды. Ранняя диагностика диабета крайне важна для его эффективного лечения, которое помогает защитить человека от осложнений этого заболевания.
Как отметила Цахик Варданян, все пациенты с диабетом 1 типа в Армении получают инсулин в рамках госзаказа. Что касается людей с диабетом 2 типа, их препараты государство обеспечивает на 80%, однако сегодня ведутся работы над тем, чтобы обеспечить все 100% лекарств.