Հորդանանի արքայադուստր Դինան Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի պատվավոր դոկտորի կոչման է արժանացել
28 ապրիլի, 2017  12:32
Հորդանանի թագավոր Հուսեյնի անվան Քաղցկեղի դեմ պայքարի հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն, Քաղցկեղի վերահսկման միջազգային միության (Union of International Cancer Control) նախագահ, Հորդանանի արքայադուստր Դինա Մայրեդն արժանացել է Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի պատվավոր դոկտորի կոչման:
Ապրիլի 28-ին Երեւանում ընթացող Քաղցկեղը վերապրածների կոնգրեսում համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը Դինա Մայրեդին դիպլոմ եւ պատմուճան հանձնեց: Իր շնորհակալական խոսքում արքայադուստրը կոչ արեց քաղցկեղի դեմ պայքարել ոչ միայն նոր հիվանդանոցներ կառուցելով եւ նոր սարքավորումներ ձեռք բերելով, այլեւ ծխելու դեմ ծավալուն արշավ ծավալելով:
Արքայադուստրն իր ելույթը սկսեց՝ Հորդանանի կյանքում հայ համայնքի դերի կարեւությունը նշելով, այնուհետեւ ասաց, որ Հայաստանի հնագույն եկեղեցիներից մեկն այցելելուց հետո իր մեջ ցանկություն է առաջացել բոլոր գործերը թողնելով՝ պարզապես Հայաստանում ճանապարհորդել:
«Ես լուսանկարները տուն եմ ուղարկել, եւ այնտեղ չեն կարողացել հավատալ, թե սա ինչպիսի գեղեցկություն է: Մենք նույնիսկ մեր հայ բարեկամներին կատակով սպառնացինք՝ այ, կորոշենք ու այսօր կփախչենք ձեզնից, կգնանք այդ գեղեցկությունը նորից տեսնելու»,- ասաց նա:
Դինա Մայրեդը հիշեցրեց, որ ինքը քաղցկեղ հաղթահարած երեխայի մայր է, եւ սա իր համար «ամենակարեւոր կոչումն է»: «Հայաստանում մենք տարբեր կենտրոններ այցելեցինք, եւ ես անչափ ուրախ եմ ժամանակակից սարքավորումներ տեսնելով, եւ, որն ամենագլխավորն է, մեծ թվով լավ բժիշկների հանդիպելով: Բայց ցանկանում եմ այս հնարավորությունից օգտվել եւ ասել՝ սկսեք ծխախոտի դեմ աշխատել»,- ասաց նա: Արքայադստեր խոսքով՝ ծխախոտի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունները թիրախավորել են այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Հորդանանն ու Հայաստանը, քանի որ զարգացած երկրներում իրենց բիզնեսը գրեթե կանգ է առել, եւ, իհարկե, նրանք պետք է նոր ծխողների գտնեն:
«Մերձավոր Արեւելք, Աֆրիկա, Կովկաս եւ Միջին Ասիա: Եվ նրանք հսկայական գումարներ են ծախսում՝ երիտասարդությանը ծխախոտին կապելու համար: Նրանք գիտեն, որ եթե երիտասարդը մինչեւ 24 տարեկանը չսկսի ծխել, իրենց համար կորած հաճախորդ է: Այդ պատճառով պատկերացրեք, որ նրանք միլիարդավոր դոլարների բյուջե ունեն, եւ այն ծախսում են խորամանկ մարքեթինգի համար: Հայաստանում թոքերի քաղցկեղը վաղուց արդեն մահացության թիվ մեկ պատճառներից է: Մի՛ մոռացեք, որ ծխախոտն ազդում է նաեւ այլ օրգանների վրա: Հարկավոր է ակտիվ պայքարել քաղցկեղի դեմ: Առողջապահություն, քարոզչական արշավներ, կանխարգելիչ միջոցառումներ: Այս ամենը չօգտագործելու դեպքում քաղցկեղի դեմ պայքարն արդյունավետ չի լինի: Եվ ես գիտեմ, որ հայերն ուզում են, որպեսզի ազգն առողջ լինի: Որտեղ կա ցանկություն, այնտեղ կա նաեւ միջոց: Հայերը հրաշալի ասացվածք ունեն. վաղն ավելի լավ կլինի, քան այսօր: Եվ եթե սկսեք այդ ուղիով գնալ հիմա, վաղն ավելի լավ կլինի, քան այսօր»,- ասաց նա:
Արքայադստեր կոչին ի պատասխան՝ Բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանում մի քանի տարի առաջ ծխող տղամարդիկ 55% էին, եւ այս ցուցանիշը նվազեցնելն անհնար էր թվում, բայց մի շարք միջոցառումների, մասնավորապես, ծխախոտային արտադրանքի ակցիզային հարկի ներդրման շնորհիվ այս տարի այդ ցուցանիշը հասել է 52%-ի: Ռեկտորը նշեց, որ քաղցկեղի դեմ պայքարը սկսվում է ոչ թե հիվանդանոցներից, այլ ընտանիքից եւ դպրոցից, եւ դրա համար հարկավոր է միավորել ուժերը:

Princess of Jordan Dina Mired awarded title of YSMU honorary doctor
The director general of King Hussein Cancer Foundation (KHCF), the chairwoman of the Union of International Cancer Control, the Princess of Jordan, Dina Mired was awarded an honorary doctor title by the Yerevan State Medical University (YSMU).
During the April 28 Cancer Survivor Congress, the princess delivered an acceptance speech urging people to fight cancer not only by means of building new hospitals and  buying new equipment, but also by launching a large-scale campaign against smoking.
She also noted the importance of Armenian community in the life of Jordan, adding that visiting one of the ancient monasteries of Armenia, she had a desire just to travel around Armenia, leaving all affairs.
Mired said she had sent photos home, and her relatives could not believe that Armenia is so beautiful.
The princess noted that she is mother of a child who overcame cancer, and it is “the most important title” for her.
“We visited different centers in Armenia, and I am very glad to see modern equipment and many good doctors, which is the most important. But I want to use this opportunity and say: start an anti-smoking campaign,” she said.
According to the princess, tobacco companies have targeted countries such as Jordan and Armenia, because their business has almost stopped in developed countries, and, of course, they need to find new smokers.
“Middle East, Africa, the Caucasus and Central Asia. And they spend a lot of money to make the youth become addicted to tobacco. They know that if a young man does not smoke cigarette before the age of 24, he is lost for them. So imagine, they have billions of dollars of budget, and they spend it on right marketing. Lung cancer has been the leading cause of cancer death for many years in Armenia. Do not forget, cigarettes also affect other organs. Health care, warning campaigns, preventive measures are needed to fight cancer. If not to use these, fight against cancer will not be successful. And I know that Armenians want their nation be healthy. There's a will there's a way. Armenians have a fine saying: tomorrow it will be better, than today. And if you begin to follow this path, tomorrow will be better than today, “she said.
YSMU Rector Armen Muradyan, in turn, told the princess that the percentage of smokers among men made 55% in Armenia a few years ago, and it seemed to be difficult to solve the problem, but thanks to a number of measures, in particular, introduction of an excise tax on tobacco products, this year this figure dropped to 52%.The rector noted that fight against cancer begins not only from hospitals, but also from family and from school.