Բակտերիոֆագերը՝ որպես առաջին ընտրության միջոց. Երեւանում ֆագոթերապիայի հարցերով համաժողով է անցկացվել
5 սեպտեմբերի, 2017  20:51
Հակաբիոտիկների նկատմամբ կայունության խնդիրն ավելի ու ավելի հրատապ է դառնում, եւ գիտնականներն ու բժիշկները ինֆեկցիաների դեմ պայքարի այլընտրանքային միջոցներ են փնտրում։ Ընտրության մեթոդ կարող են դառնալ բակտերիոֆագերը, որոնք բացահայտվել են դեռ 100 տարի առաջ, բայց երկրորդ պլան են մղվել հակաբիոտիկների հայտնաբերումից հետո։ Բայց դրանք չի կարելի անվանել լիարժեք այլընտրանք հակաբիոտիկներին, քանի որ դրանք չեն կարող բոլոր դեպքերում փոխարինել հակաբիոտիկներին։  Այս մասին ասվել է սեպտեմբերի 5-ին Երեւանում անցկացված Առաջին միջազգային գիտապրակտիկ համաժողովի ժամանակ, որը նվիրված էր ֆագոպրոֆիլակտիկայի ու ֆագոթերապիայի հարցերին։
Տվյալ համաժողովի կազմակերպիչը, «Հիվանդանոցային համաճարակաբան» ասոցացիայի ղեկավար, «Էրեբունի» ԲԿ կլինիկական համաճարակաբանության հարցերով խորհրդական Անահիտ Սարգսյանը, լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ պարզաբանել է, որ համաժողովի ընթացքում ռուսական «Միկրոմիր» ընկերությունը հայ բժիշկներին կծանոթացնի պոլիֆագերի (մի քանի բակտերիոֆագերից պատրաստված միջոցներ) նաեւ դրանց կիրառման հնարավորությունների հետ։ Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ այս տարվա մայիսին Հայաստանում «Էրեբունի» կլինիկայի բազայի հիման վրա ստեղծվել է «Միկրոմիր Արմենիա» գործընկերային կազմակերպությունը, որը այստեղ է փորձարկելու պոլիֆագերը։
«Մեր նպատակն է հնարավորինս խուսափել հակաբիոտիկների կիրառումից այն դեպքերում, երբ մենք դրանք կարող ենք չկիրառել»,- ասել է նա։ Սակայն, մասնագետի խոսքով, չի կարելի ասել, որ բակտերիոֆագերը կարելի է օգտագործել հակաբիոտիկների փոխարեն։
«Հակաբիոտիկներն անփոխարինելի դեղամիջոցներ են անհապաղ դեպքերում։ Պոլիֆագերի կիրառումը թույլ կտա հակաբիոտիկները կիրառել միայն այն ժամանակ, երբ դա անհրաժեշտ է։ Բժիշկը ընտրության հնարավորություն կունենա»,- ասել է նա, հավելելով, որ ֆագերը չեն ազդում օրգանիզմի միկրոֆլորայի վրա, դրանք հիպոալերգեն են ու կողմնակի ազդեցություններ չունեն։
Ելույթ ունենալով համաժողովի ընթացքում՝ «Միկրոմիր» ընկերության ղեկավար Ալեքսանդր Զուրաբովը հիշեցրել է, որ բակտերիոֆագերը բացահայտվել են դեռ 100 տարի առաջ, բայց այդպես էլ ըստ արժանվույն իրենց տեղը չեն գտել բժշկական պրակտիկայում․ հակաբիոտիկների հայտնաբերումից հետո դրանք երկրորդ պլան են մղվել, քանի որ հակաբիոտիկների գործելակերպը հասկանալի էր բժիշկներին։ Կոխի՝ հակաբակտերիալ թերապիայի հիմնադրի պարադիգման ենթադրում էր, որ հարուցիչը պետք է ոչնչացվի։ Բայց բակտերիոֆագերի դեպքում խնդրի նման լուծում չկա։
NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում Ալեքսանդր Զուրաբովը նշեց, որ հակաբիոտիկների կիրառումը բժիշկների համար ավելի հասկանալի է եղել, հասարակ, հարմար ու ավելի հուսալի է թվացել՝ հաշվի առնելով, որ դրա նպատակն էր բակտերիաների ոչնչացումը։
«Բայց քանի որ 21-րդ դարը ցույց է տվել, որ մեր օրգանիզմում բնակվող բակտերիաները կարեւորագույն նշանակություն ունեն ու դրանց վնասման դեպքում հետեւանքներն անդրադառնում են օրգանիզմի բոլոր օրգանների վրա, ապա խնդիր է առաջացել ինֆեկցիոն հիվանդությունների դեպքում մարդուն օգնել ՝ միկրոբիոմի նվազագույն վնասվածքով»,- ասել է նա։
Ռուս մասնագետը նաեւ նշել է, որ բակտերիոֆագերը չեն հակադրվում հակաբիոտիկներին, բայց դրանք առաջին ընտրության միջոցներ են, դրանցից է պետք սկսել բուժումը։ «Եթե կօգնեն, հրաշալի է, մարդու միկրոբիոմը կմնա բալանսի՝ նորմայի մեջ։ Եթե չի հաջողվի, իհարկե, պետք է դիմել հակաբիոտիկներին։ Բայց այն տարբերակով, որի մասին Ֆլեմինգն էր խոսում, որպես վերջին հույսի միջոց»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ բակտերիոֆագերի կիրառումը թույլ կտա զգալիորեն կրճատել հակաբիոտիկների կիրառումը։
Ալեքսանդր Զուրաբովի խոսքով՝ բակտերիոֆագերը բնական, էկոլոգիական մթերք են, ոչ թե դեղամիջոց՝ այդ բառի բուն իմաստով։ Այն չի գրանցվում որպես դեղ, քանի որ հակաբակտերիալ միջոցների արդյունավետության ստուգման առկա մեխանիզմները բակտերիոֆագերի դեպքում կիրառելի չեն։

Бактериофаги – как средство первого выбора: В Ереване прошла конференция по фаготерапии
Проблема антибиотикорезистентности становится все более и более актуальной, и ученые и врачи активно ищут альтернативные способы борьбы с инфекциями. Методом выбора могут стать бактериофаги, открытые еще 100 лет назад, но отодвинутые на второй план после открытия антибиотиков. Однако их нельзя назвать полной альтернативой антибиотикам, поскольку они не могут их заменить во всех случаях. Об этом было сказано в ходе прошедшей 5 сентября в Ереване Первой научно-практической конференции с международным участием по фагопрфилактике и фаготерапии.
Организатор данной конференции, руководитель Ассоциации «Госпитальный эпидемиолог», консультант по клинической эпидемиологии МЦ «Эребуни» Анаит Саркисян в беседе с журналистами пояснила, что на конференции российская компания «Микромир» ознакомит армянских врачей с полифагами (препараты из нескольких бактериофагов), а также возможностями их применения. Она также проинформировала, что в мае этого года в Армении на базе клиники «Эребуни» была создана партнерская организация «Микромир Армения», которая будет испытывать полифаги здесь.
«Наша цель – насколько возможно избегать применения антибиотиков там, где мы их можем не применять», - сказала она. Однако, по словам специалиста, нельзя говорить, что бактериофаги можно использовать вместо антибиотиков. «Антибиотики являются незаменимыми препаратами в неотложных случаях. Применение полифагов сохраняет антибиотики, чтобы они применялись тогда, когда это необходимо. У врача будет возможность выбора», - сказала она, добавив, что фаги не действуют на микрофлору организма, они гипоаллергенны и не имеют побочных эффектов.
Выступая на конференции, руководитель компании «Микромир» Александр Зурабов напомнил, что бактериофаги были открыты еще 100 лет назад, но так и не получили правильного места во врачебной практике, которое заслужили: с появлением антибиотиков они были отодвинуты на второй план, поскольку способ действия антибиотиков был понятен врачам.  Парадигма Коха, основоположника антибакетриальной терапии, предполагала, что возбудитель должен быть уничтожен. Но в такой постановке в случае с бактериофагами проблема не имеет решения.
В беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine Александр Зурабов отметил, что применение антибиотиков для врача было более понятным, простым и удобным, и казалось более надежным, если в качестве цели ставить уничтожение бактерий.
«Но поскольку 21 век продемонстрировал, что бактерии внутри нас – это важнейший орган, и при его повреждении последствия сказываются на всех органах организма, то встала задача помочь человеку при инфекционных заболеваниях с минимальным повреждением микробиома», - сказал он.
Российский специалист тоже отметил, что  бактериофаги – не антитезы к антибиотикам, но это средства первого выбора, с них надо начинать лечение. «Если помогут, отлично,  микробиом человека останется в балансе, в норме. Если не удастся, конечно, нужно прибегать к антибиотикам. Но в том варианте, о котором говорил Флеминг, как к средству последней надежды», - сказал он, добавив, что применение бактериофагов позволит значительно сократить применение антибиотиков.
По словам Алексадра Зурабова, бактериофаги – это природный, экологичный продукт, это не лекарственное средство в прямом понимании этого слова. Оно не регистрируется как лекарство, поскольку существующие механизмы проверки эффективности антибактериальных средств не работают в случае с бактериофагами.