Բարձրահասակ մարդիկ ավելի հաճախ են թրոմբոզներ ունենում. գիտնականներ
Բարձրահասակ մարդիկ ավելի հաճախ են առնչվում երակային թրոմբոէմբոլիայի (ԵԹԷ)՝ երակներում արյան թանձրուկների, մակարդվածության գոյացությունների հետ։ Իսկ ցածրահասակ մարդկանց մոտ թրոմբոզների հայտնվելու ռիսկը զգալիորեն ցածր է։ Այդ մասին հայտնում են Շվեդիայի Lund University-ի գիտնականները։ «Բնակչության աճն ավելացել է եւ շարունակում է աճել, ինչը կարող է նպաստել թրոմբոզով հիվանդների քանակի աճին», - նշում է հետազոտության առաջատար հեղինակ Բենգտ Ցոլերը։
Նրա խոսքով՝ բացառված չէ, որ գրավիտացիան ինչ որ կերպ ազդում է երակների վրա եւ ավելացնում է թրոմբոէմբոլիայի ռիսկը բարձրահասակ մարդկանց մոտ։ Կա նաեւ այլ վարկած. բարձրահասակ մարդիկ ավելի երկար ոտքեր եւ երակներ ունեն, հետեւաբար, ավելի շատ տեղեր կան թրոմբերի առաջացման համար։
Հետազոտությանը մասնակցել է  Շվեդիայի՝ 1951-1992 թթ. ծնված ավելի քան 1.6 միլիոն տղամարդ։ Նմանապես մասնագետները վերլուծել են ավելի քան մեկ միլիոն կանանց տվյալները, ովքեր առաջնեկով են հղի եղել 1982-2012 թթ. ժամանակահատվածում։ Հետազոտողները հստակ կապ են հայտնաբերել հասակի եւ ԵԹԷ առաջացման ռիսկի միջեւ. 160 սմ-ից ցածր հասակով տղամարդկանց մոտ ԵԹԷ ռիսկը 65 տոկոսով քիչ է եղել՝ 188 սմ եւ բարձր  հասակ ունեցող տղամարդկանց համեմատ։ 155 սմ-ից ցածր հասակ ունեցող կանայք ԵԹԷ–ին 69 տոկոսով ավելի հազվադեպ են բախվել, քան 183 սմ եւ բարձր հասակ ունեցող կանայք։
Համաձայն նախկին հետազոտությունների՝ բարձր հասակը կապված է նաեւ առողջական այլ խնդիրների, օրինակ, հղիների մոտ քաղցկեղի եւ շաքարախտի հետ։

Tall people more likely at risk of developing blood clots
A new research says that the tall people become more susceptible to the risk of developing blood clots in veins.
The findings showed that the risk of venous thromboembolism -- a type of blood clot that starts in a vein -- was associated with height, with the lowest risk being in shorter participants.
"Height in the population has increased, and continues increasing, which could be contributing to the fact that the incidence of thrombosis has increased," said lead researcher Bengt Zoller, Associate Professor at Lund University in Sweden.
According to Zoller, gravity may influence the association between height and venous thromboembolism risk.
"It could just be that because taller individuals have longer leg veins there is more surface area where problems can occur," Zoller said.
"There is also more gravitational pressure in leg veins of taller persons that can increase the risk of blood flow slowing or temporarily stopping."
For the study, reported in the journal Circulation: Cardiovascular Genetics, the team looked at data on more than 1.6 million Swedish men born between 1951 and 1992, and data on more than one million Swedish women who had a first pregnancy between 1982 and 2012.
For men shorter than 5 feet 3 inches, the risk for venous thromboembolism dropped 65 per cent when compared to the men 6 feet 2 inches or taller.
For women shorter than 5 feet 1 inches who were pregnant for the first time, the risk for venous thromboembolism dropped 69 per cent, compared to women that were 6 feet or taller.
Besides, the risk of blood clots, previous studies have linked height also with cancer, heart problems, gestational diabetes and even longevity.