Այսօր ցավը սոցիալ-բժշկական մեծ խնդիր է. ռուս մասնագետ (ֆոտո)
Այսօր ցավի խնդիրը բազմադիսցիպլինար շատ արդիական խնդիր է, քանի որ ամբողջ աշխարհում նկատվում է ցավային համախտանիշների հանդիպելու եւ ցավի քրոնիկական դառնալու հաճախականության մեծացման միտում: Այս մասին NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում ասաց  Ռուսաստանի Ն. Ի. Պիրոգովի անվան գիտահետազոտական բժշկական համալսարանի նեւրոլոգիայի, նեյրովիրաբուժության եւ բժշկական գենետիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր, բ.գ. դոկտոր Ելենա Իգորեւնա Չուկանովան:
Երեւանում տեղի ունեցած գիտաժողովում բժիշկը հանդես է եկել ցավային համախտանիշների բուժման արդիական հարցերին նվիրված զեկույցով:
«Ցավի խնդիրը համարվում է բազմադիսցիպլինար, գործնականում ցանկացած ճյուղի բոլոր բժիշկները, այսպես թե այնպես, կապ ունեն ցավային համախտանիշի հետ: Այս խնդիրն այսօր արդիական է, քանի որ կա նաեւ ցավային համախտանիշների հանդիպելու հաճախականության մեծացման եւ, որն առանձնահատուկ է մեզ մտահոգում, ցավի քրոնիկական դառնալու միտում, որը բերում է ծանր, հաշմող հետեւանքների, եւ աշխարհի բոլոր երկրներում համարվում է սոցիալ-տնտեսական ու սոցիալ-բժշկական մեծ խնդիր»,- ասաց նա:
Մասնագետը պարզաբանեց, որ ցավի տեսակից եւ պատճառից կախված՝ նրա բուժման համար, որպես կանոն, կիրառվում են բացարձակապես տարբեր դեղամիջոցներ: Եվ կա միայն մեկ ունիվերսալ դեղամիջոց, որը կարելի է կիրառել ցավի գործնականում բոլոր ձեւերի բուժման համար:
«Նեյրոդոլոն դեղը  (միջազգային անվանումն է՝ ֆլուպերտին) հասցրել է իրեն շատ լավ դրսեվորել, այն գործում է ինչպես սուր ցավային համախտանիշների, այնպես էլ քրոնիկական ցավի դեպքում»,- ասաց նա՝ թվարկելով այս դեղամիջոցի հիմնական առավելությունները:
• Սա ունիվերսալ դեղամիջոց է, որը կարելի է օգտագործել ցավի ցանկացած տեսակի դեպքում՝ վնասվածքների, հետվիրահատական շրջանում, օնկոլոգիական հիվանդությունների, լարվածության գլխացավերի, ցավային տարբեր համախտանիշների դեպքերում: Արթրիտը եւ արթրոզը բուժելիս այն կարող է օգտագործվել հակաբորբոքային ոչ ստերոիդային դեղամիջոցների համադրությամբ:
• Ազդեցության իր մեխանիզմով նեյրոդոլոնը մյուս ցավազրկողներից էապես տարբերվում է նրանով, որ ցավազրկող էֆեկտին զուգահեռ ունի նաեւ միոռելաքսացիա ապահովող էֆեկտ եւ նեյրոպրոտեկտիվ ազդեցություն, այսինքն՝ կարող է ինքնուրույն խոչընդոտել ցավի քրոնիկական դառնալուն եւ պաշտպանական ազդեցություն ունենալ ինչպես ծայրամասային, այնպես էլ կենտրոնական նյարդային համակարգի վրա:
• Դեղամիջոցի կողմնակի էֆեկտները նվազագույն են, հիվանդներն այն լավ են տանում եւ կարելի է երկար ժամանակ օգտագործել: Մասնավորապես՝ դեղամիջոցի փորձարկումների ընթացքում հիվանդների խումբն այն ընդունել է մեկ ամբողջ տարի, եւ լուրջ կողմնակի ազդեցություններ չեն առաջացել: Սա նեյրոդոլոնը շահեկանորեն առանձնացնում է ոչ ստերոիդային հակաբորբոքային դեղամիջոցներից, որոնք ազդում են ինչպես սիրտ-անոթային համակարգի, այնպես էլ աղեստամոքսային համակարգի լորձաթաղանթի վրա եւ չեն կարող երկար ժամանակ օգտագործվել:
• Նեյրոդոլոնը դասվում է ոչ ափիոնային անալգետիկներին, եւ այս պատճառով դեղի համար սովորական դեղատոմս է դուրս գրվում, այլ ոչ հատուկ, ինչպես ափիոնայինների դեպքում: Սա շատ հարմար է ինչպես բժիշկների, այնպես էլ հիվանդների համար, հատկապես օնկոհիվանդների:
Ինչպես NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում հայտնեց ռուսական դեղագործական «Կանոնֆարմա փրոդաքշն» ընկերության նյարդաբանական ուղղության մենեջեր Յուլյա Մալուշկոն, ընկերությունը համարվում է Ռուսաստանի խոշորագույն դեղարտադրողներից մեկը, աշխատում է ըստ GMP ստանդարտների եւ նյութ է գնում հումքի թոփ 20 համաշխարհային արտադրողներից:
Ընկերությունն ավելի քան 200 դեղամիջոց ունի, այդ թվում՝ նյարդաբանական ոլորտի, որոնց թվում է նեյրոդոլոնը։ Դրանց մի մասը (միրտազապին, մեմանտին, սումատրիպտան եւ այլն) արդեն 2 տարի է՝ Հայաստանի բժիշկները հաջողությամբ կիրառում են  տարբեր հիվանդությունների բուժման համար:

Боль является сегодня большой социально-медицинской проблемой – российский специалист
Проблема боли сегодня является очень актуальной мультидисциплинарной проблемой, поскольку во всем мире наблюдается тенденция увеличения частоты встречаемости болевых синдромов и  хронизации боли. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine заявила профессор кафедры неврологии, нейрохирургии и медицинской генетики Российского национального исследовательского медицинского университета имени Н. И. Пирогова, доктор медицинских наук Елена Игоревна Чуканова.
Врач выступила с докладом на конференции по актуальным вопросам лечения болевых синдромов в Ереване.
«Проблема боли является мультидисциплинарной, практически все врачи любого профиля так или иначе связаны с болевым синдромом. Эта проблема актуальна на сегодня, потому что имеется тенденция и увеличения частоты встречаемости болевых синдромов, и, что особенно нас волнует, хронизации боли, которая приводит к тяжелым, инвалидизирующим последствиям, и является большой социально-экономической и социально-медицинской проблемой во всех странах мира», - сказала она.
Специалист пояснила, что в зависимости от типа и причины боли, для ее лечения, как правило, применяются совершенно разные препараты. И есть только один универсальный препарат, который можно применять для лечения практически всех видов боли.
«Препарат нейродолон  (международное название флупертин) успел очень хорошо зарекомендовать себя, он  работает как при острых болевых синдромах, так и при хронической боли», - сказала она, перечислив основные преимущества данного препарата:
• Это универсальный препарат, который можно использовать при любых типах боли: при травмах, в постооперационный период, при онкологических заболеваниях,   головных болях напряжения, при различных болевых синдромах.  В лечении артрита и артроза он может применяться в комбинации с противовоспалительными нестероидными препаратами.
• По-своему механизму действия нейродолон существенно отличается от других обезболивающих тем, что параллельно обезболивающему эффекту он имеет также миорелаксирующий эффект  и нейропротективное действие, то есть может сам по себе препятствовать хронизации  боли и оказывать защитное действие как на периферическую, так и на центральную нервную систему.
• Побочные действия препарата минимальны, он хорошо переносится пациентами, и его можно использовать длительное время. В частности, в ходе испытаний препарата группа пациентов принимала его целый год, и не было выявлено серьезных побочных эффектов. Это выгодно отличает нейродолон  от нестероидных противовоспалительных препаратов, которые оказывают действие как на сердечно-сосудистую систему, так и на слизистую оболочку желудочно-кишечного тракта и не могут применяться в течение длительного времени.
• Нейродолон относится к неопиоидным  анальгетикам, и поэтому на него выписывается обычный рецепт, а не специальный, как в случае с опиоидами. Это очень удобно как врачам, так и пациентам,  особенно онкологическим.
Как сообщила в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine менеджер по неврологическому направлению российской фармацевтической компании «Канонфарма продакшн» Юлия Малушко, компания является одним из крупнейших фармпроизводителей  России, работает по стандартам GMP,  и закупает субстанцию у топ-20-и мировых производителей сырья.
Компания  имеет в своем портфеле более 200 препаратов, в том числе неврологического профиля. Часть из них ( миртазапин, мемантин, сумматриптан и др )  уже два  года,  как успешно применяют в лечении различных заболеваний  врачи  Армении.