Դեղերը դեղատոմսերով բաց թողնելու օգուտներն ավելի շատ կլինեն, քան հնարավոր խնդիրները. ալերգոլոգ
Հաճախ դժվարանում են նոր կարգին վարժվել՝ մարդկանց համար դժվար է ծանոթ համակարգից միանգամայն նոր ինչ-որ բանի անցնել: Սակայն հաճախ նման փոփոխություններն անհրաժեշտ են. բժշկի դեղատոմսով դեղերի բացթողման օգուտներն ավելի շատ կլինեն, քան հնարավոր խնդիրները, պնդում է ԱՆ գլխավոր մանկական ալերգոլոգ Աստղիկ Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում շատերը ինքնաբուժությամբ են զբաղվում, իսկ ինչպես իրենց, այնպես էլ իրենց երեխաների համար դեղերի ընտրության հարցով խորհրդակցում են դեղատների աշխատողների հետ, որոնք բժշկական կրթություն չունեն: Մարդիկ ինքնաբուժությամբ հաճախ վնաս են հասցնում իրենց եւ իրենց երեխաներին, այս պատճառով ավելի ճիշտ է, եթե բուժումը բժիշկն է ընտրում, հատկապես եթե խոսքը հակաբիոտիկների մասին է:
Աստղիկ Բաղդասարյանը հիշեցրեց, որ այսօր ամբողջ աշխարհում անչափ արդիական է հակաբիոտիկների նկատմամբ ռեզիստենտության խնդիրը. այս դեղամիջոցների սխալ կիրառման հետեւանքով ավելի ու ավելի մեծ թվով բակտերիաներ են դրանց նկատմամբ ոչ զգայուն դառնում: Փորձագետների կանխատեսումներով՝ եթե շարունակեն հակաբիոտիկները սխալ կիրառել (օրինակ՝ ընդունեն առանց ծանրակշիռ պատճառի, մինչեւ վերջ ամբողջ կուրսը չընդունեն եւ այլն), շատ արագ մենք այս դեղամիջոցներից ուղղակի կզրկվենք. եթե դրանք դադարեն բակտերիաներին սպանել, բակտերիաները կսկսեն մարդկանց սպանել, ինչպես եղել է մինչեւ հակաբիոտիկների հայտնագործությունը:
Ինչպես նշեց մասնագետը, դեղերի բացթողման նոր կարգն իրականում ուղղված է ազգի առողջության պահպանմանը, ինչպես նաեւ ապագա սերունդների համար այսօր ունեցած դեղերի պահպանմանը:
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականի աշնանը ընդունված կառավարության որոշմամբ՝ Հայաստանում 2018-ի մարտի 1-ից գործում է դեղերի դեղատոմսերով բացթողման նոր կարգը: Մարտի 6-ից սկսել են դեղատոմսերով վաճառել հակաբիոտիկները, կոդեին եւ հոգեմետ նյութեր պարունակող դեղամիջոցները:
Դեղատներից միայն դեղատոմսերով դեղերի վաճառքի նոր կարգի ուժի մեջ մտնելուց հետո համացանցում մեծ թվով բողոքներ են հրապարակվում շատ դեղերի անհասանելիության հետ կապված. եթե մարդը հիվանդացել է գիշերը կամ հանգստյան օրերին, նա չի կարող պոլիկլինիկա գնալ: Շտապ օգնության բժիշկների մոտ էլ հակաբիոտիկներ չկան, եւ նրանք իրավունք չունեն դեղատոմս գրելու: Նման վիճակում հայտնված հիվանդը միայն մեկ ելք ունի՝ դիմել հիվանդանոցի հերթապահ բժշկին, որի խորհրդատվությունը, ի տարբերություն պոլիկլինիկայի բժշկի խորհրդատվության, վճարովի է:

Пользы от отпуска лекарств по рецепту будет больше, чем возможных проблем – аллерголог
Привыкнуть к новому порядку часто оказывается нелегко – людям сложно переходить от знакомой системы к чему-то совершенно новому. Однако часто такие перемены необходимы: пользы от отпуска лекарств по рецепту врача будет намного больше, чем возможных проблем, утверждает главный детский аллерголог Минздрава Астхик Багдасарян.
По ее словам, очень многие в Армении занимаются самолечением, а по поводу выбора лекарств – как для себя, так и для своих детей – советуются с аптекарями, у которых нет медицинского образования. Самолечением люди часто вредят себе и своим детям, поэтому правильнее, если лечение подбирает врач, особенно если речь идет об антибиотиках.
Астхик Багдасарян напомнила, что во всем мире сегодня очень актуальна проблема резистентности к антибиотикам: из-за неправильного применения этих препаратов все больше и больше бактерий становятся к ним нечувствительными. По прогнозам экспертов, если продолжать неправильно употреблять антибиотики (например, принимать их без веской причины, не допивать полный курс и так далее), очень скоро мы можем просто потерять эти препараты: если они перестанут убивать бактерии, бактерии начнут убивать людей, как это было до изобретения антибиотиков.
Как отметила специалист, новый порядок отпуска лекарств на самом деле направлен на сохранение здоровья нации, а также на сохранение имеющихся сегодня лекарств для будущих поколений.
Напомним, что, согласно решению правительства, принятого осенью 2017 года, в Армении с 1 марта 2018 года вступил в силу новый порядок отпуска лекарств по рецептам. С 6 марта по рецепту начали отпускать антибиотики, препараты, содержащие кодеин, и психотропные вещества.
После вступления в силу нового порядка отпуска лекарств из аптек только по рецепту врача в социальных сетях появилось много жалоб на недоступность многих лекарств: если человек заболел ночью или в выходной день, он не может пойти в поликлинику. Врачи скорой помощи не снабжены антибиотиками (https://med.news.am/rus/news/17417/est-li-v-arsenale-vracheiy-skoroiy-pomoshchi-armenii-antibiotiki.html ) и не имеют права писать рецепты. Пациенту в такой ситуации остается только одно – обратиться в больницу к дежурному врачу, консультация которого, в отличие от консультации врача поликлиники, - платная.