Բակտերիաներն են մեղավոր ճարպակալման համար․ հետազոտություն
Յուղոտ սնունդ ուտող մարդկանց աղիներում գիտնականները հայտնաբերել են հատուկ մանրէներ, որոնք նպաստում են ճարպակալման զարգացմանը։ Այս մասին նշված է Cell Hist &Microbe ամսագրում հրապարակված հոդվածում։
«Քչերն են ուսումնասիրել բարակ աղիների միկրոֆլորան, ու առաջինը մեզ է հաջողվել ցույց տալ, որ այդ բակտերիաները կառավարում են մարսողությունը ու յուղերի ներծծումը ու հսկայական դեր կատարում ճարպակալման ու սրտի հիվանդությունների զարգացման հարցում»,- հայտնել է հայտնագործության հեղինակներից մեկը՝ Չիկագոյի համալսարանից Յուջին Չանգը։
Կենսաբանի խոսքով՝ Clostridiaceae  ընտանիքի մանրէները առանցքային օղակներից մեկն են այն իրադարձությունների շղթայում, որոնք հանգեցնում են աղիների կողմից յուղերի ավելի ակտիվ ներծծմանը։ Չանգը նշել է, որ հայտնաբերված բակտերիաները արտազատում են մեծ քանակության ֆերմենտներ, որոնք տրոհում են ճարպերը ու արագացնում դրանց ներծծումը օրգանիզմի մեջ։
Գիտական փորձի համար առանձնացվել են մկների երկու խմբեր՝ սովորական ու հատուկ աճեցված՝ առանց աղիների անհրաժեշտ միկրոֆլորայի։
Ճարպային սննդի բարձր պարունակությամբ նույնատեսակ սննդակարգի դեպքում երկրորդ խմբի մկները գրեթե չեն գիրացել, փոխարենը նրանց կղանքում նկատելիորեն ավելացել է լիպիդների մակարդակը։ Մինչդեռ մկների առաջին խումբը զգալիորեն գիրացել էր։ Պարզվել է, որ նրանց մոտ աճել էր Clostridia դասի որոշակի բակտերիաների քանակը, իսկ բիֆիդոբակտերիաների մակարդակը կրճատվել էր։ Երբ մկների երկրորդ խմբին «ներարկել են» ճարպի տրոհմանը նպաստող մանրէներ, նրանք արագ քաշ են հավաքել։
Գիտնականները մտադիր են շարունակել այդ աշխատանքը որպեսզի պարզեն՝ արդյոք հատուկ ընտրված պրեբիոտիկները կամ պրոբիոտիկները ունա՞կ են օգնել ճարպակալման դեմ պայքարում։

В ожирении виноваты бактерии - исследование
Ученые нашли в кишечнике людей, питающихся жирной пищей, особые микробы, которые способствуют развитию ожирения. Об этом говорится в статье, опубликованной в журнале Cell Host & Microbe.
«Мало кто изучал микрофлору тонкого кишечника, и нам первым удалось показать, что эти бактерии управляют перевариванием и всасыванием жиров и играют огромную роль в развитии ожирения и болезней сердца», — уточнил один из авторов открытия, Юджин Чанг из университета Чикаго.
По словам биолога, микробы из семейства Clostridiaceae оказались одним из ключевых звеньев в цепочке событий, приводящих к тому, что кишечник начинает активнее впитывать жиры. Как отметил Чанг, найденные бактерии выделяют большое количество ферментов, которые расщепляют жиры и ускоряют их всасывание в организм.
Для научного эксперимента были выделены две группы мышей - обычных и специально выращенных без необходимой микрофлоры кишечника.
При одинаковом рационе с повышенным содержанием жирной пищи зверьки из второй группы почти не набрали лишний вес, зато уровень липидов в их стуле заметно вырос. Зато первая группа мышей значительно поправилась. Как выяснилось, у них выросло число определенных бактерий из класса Clostridia, а уровень бифидобактерий сократился. Когда второй группе мышей "подсадили" микробов, способствующих расщеплению жира, они быстро набрали вес.
Ученые намерены продолжить эту работу с тем, чтобы выяснить, способны ли специально подобранные пребиотики или пробиотики помочь в борьбе с ожирением.