Կիբեռհանցագործները գլխուղեղի իմպլանտները կարող են կոտրել. New York Post
Դեպրեսիայի եւ Պարկինսոնի հիվանդության բուժման ժամանակ օգտագործվող ուղեղային իմպլանտները կարող են կոտրել չարագործները։ Այս մասին հայտնում է New York Post-ը՝ վկայակոչելով Օքսֆորդի համալսարանի եւ Kaspersky Security ընկերության մանսագետների հետազոտությունը։
Փորձագետները վստահ են, որ նեյրոխթանիչները բավականին խոցելի են, քանի որ չարագործները կարող են հասանելիություն ստանալ հիվանդի անձնական տվյալներին կամ նույնիսկ վերահսկել դրանք։ Օրինակ՝ նրանք կկարողանան մանիպուլացնել Պարկինսոնի հիվանդությամբ տառապող հիվանդի ազդակների կարգավորումները՝ դրանք արդյունավետորեն անջատելով որոշ ժամանակով։
Չնայած նման սարքավորումների վրա հարձակումների մասին տեղեկության բացակայությանը, հետազոտողները կարծում են, որ մոտակա տարիներին տեխնոլոգիաները կդառնան ավելի տարածված եւ հզոր։ Այսպես՝ արդեն 5 տարվա ընթացքում գիտնականները կկարողանան գրանցել ուղեղի՝ հիշողության համար «պատասխանատու» ազդանշանները եւ նույնիսկ արտագրել՝ մինչեւ դրանք կրկին ուղեղ «ներբեռնելը»։
«10 տարի անց շուկայում կհայտնվեն առաջին կոմերցիոն իմպլանտները, որոնք կնպաստեն հիշողության ավելացմանը, իսկ 20 տարի անց տեխնոլոգիաները կարող են այնքան զարգացած լինել, որ ապահովեն հիշողության զգալի վերահսկողություն»,- կարծում են մասնագետները։
Նրանց կարծիքով՝ ապագայում չարագործները կարող են սարքավորումները օգտագործել մարդկանց զանգվածային մանիպուլյացիայի համար կամ քաղաքական իրադարձությունների մասին հիշողություններ ներդնելու կամ մաքրելու համար։

New York Post: Имплантаты головного мозга могут взламывать киберпреступники
Мозговые имплантаты, которые используются при лечении депрессии и болезни Паркинсона, могут быть взломаны злоумышленниками. Об этом сообщает New York Post со ссылкой на исследования специалистов из Оксфордского университета и компании Kaspersky Security.
Эксперты уверены, что нейростимуляторы потенциально уязвимы, поскольку злоумышленники могут получить доступ к личным данным пациента или даже контролировать его. К примеру, они смогут манипулировать настройками импульсов у пациента с болезнью Паркинсона, эффективно отключая их на некоторое время.
Несмотря на отсутствие информации касательно атак на подобные устройства, исследователи считают, что в ближайшие годы технологии станут более распространенными и мощными. Так, уже в течение пяти лет ученые смогут записывать сигналы мозга, «ответственные» за воспоминания, и даже переписывать их, прежде чем «загрузить» их обратно в мозг.
«Через десять лет на рынке появятся первые коммерческие имплантаты, способствующие увеличению памяти, а через 20 лет технологии могут быть настолько развиты, что обеспечат значительный контроль над памятью», - считают специалисты.
По их мнению, в будущем злоумышленники могут использовать устройства для массовой манипуляции людьми, либо для внедрения или стирания воспоминаний о политических событиях.