Ի՞նչ է պետք անել 75 տարեկանում 40-ից ավել չզգալու համար
Սեփական կենսաբանական տարիքից երիտասարդ երեւալու եւ զգալու համար պետք է կյանքի ընթացքում պարբերաբար մարզվել: Այսպես են կարծում Ball State University-ի գիտնականները:
Journal of Applied Physiology-ում նրանք հետաքրքիր հետազոտություն են հրապարակել: Նրանք հավաքել են մարդկանց, որոնք տասնամյակների ընթացքում զբաղվել են վազքով, վելասպորտով, լողով եւ ֆիզիկական ակտիվության այլ տեսակներով: Հետազոտության բոլոր մասնակիցները որպես նախասիրություն շաբաթական 5 օր զբաղվել են սպորտով՝ ընդհանուր մոտ 7 ժամ:
Այս մարդկանց առողջական վիճակն ուսումնասիրելով, հետազոտողները պարզել են, որ նրանց սրտի եւ թոքերի հնարավորությունները, ինչպես նաեւ մկանային կառուցվածքը 40  տարեկանների նման է, թեեւ նրանք 70-75 տարեկան էին:
«Մենք տեսել ենք, որ այն մարդիկ, որոնք կանոնավոր տարեցտարի մարզվում են, ավելի լավ վիճակ ունեն: Այս 75-ամյա տղամարդիկ եւ կանայք ունեն նույն սիրտանոթային համակարգը, ինչ 40-45 տարեկանները», – ասել է խմբի ղեկավարը:
Այսպիսով, ըստ հետազոտողների, օրական 30-60 րոպե վարժությունները առողջ կյանքի համար բանալի են:
Եթե չեք ուզում ժամանակից շուտ ծերանալ, իսկ տարիքի հետ ավելի երիտասարդ եւ առողջ զգալ, պետք է պարբերաբար մարզվեք:

Что нужно делать, чтобы в 75 лет чувствовать себя не старше 40?
Чтобы выглядеть и чувствовать себя моложе своего биологического возраста, нужно регулярно тренироваться в течение всей жизни, утверждают ученые из Ball State University.
В Journal of Applied Physiology они опубликовали любопытное исследование. Они набрали людей, которые в течение нескольких десятилетий регулярно занимались бегом, велоспортом, плаванием или любым другим видом физической активности. Все участники исследовнаия тренировались в качестве хобби и посвящали занятиям спортом около пяти дней в неделю, в общей сложности около семи часов.
Изучая состояние здоровья этих людей, исследователи обнаружили, что их возможности их сердца и легких, а также мышечная форма как у здоровых сорокалетних людей, хотя им было 70-75 лет.
«Мы видели, что люди, которые регулярно тренируются год за годом, имеют лучшее общее состояние здоровья. Эти 75-тилетние – мужчины и женщины – имеют такое же сердечно-сосудистое здоровье, как 40-45-тилетние», – отметил руководитель исследовательской группы Скотт Траппе.
Таким образом, по словам исследователей, 30-60 минут упражнений в день являются ключом к здоровой жизни: если вы хотите не стареть раньше времени, а с возрастом чувствовать себя моложе и здоровее, нужно всего лишь регулярно тренироваться.