Ձվի կանոնավոր օգտագործումը կարող է նվազեցնել 2 տիպի դիաբետի առաջացման վտանգը
Մարդիկ, ովքեր կանոնավորապես (օրը մեկ հատ) ձու են ուտում, ավելի հազվադեպ են ենթարկվում 2 տիպի դիաբետի առաջացման վտանգին, պնդում են Արեւելյան Ֆինլանդիայի համալսարանի գիտնականները։ Նրանք նման եզրահանգման են եկել՝ հետազոտելով քիմիական նյութերի պարունակությունն այն մարդկանց մեզում, որոնք, փորձի շրջանակում օրական մեկ ձու են կերել։
Հետազոտելով կապը դիաբետի եւ ձվի օգտագործման միջեւ՝ մասնագետներն, ըստ իրենց, եւս մեկ քայլ են արել՝ հասկանալու օրգանիզմում այս մթերքի մետաբոլիզմի պրոցեսները։
Ինչպես նշել է հետազոտության առաջատար հեղինակ Սթեֆանիա Նոերմանը, լիպիդների որոշ մոլեկուլներ նպաստում են մարդու արյան պրոֆիլի բարելավմանը, ինչի շնորհիվ իջեցնում են դիաբետի առաջացման վտանգը։
Նա հիշեցրել է, որ նախորդ հետազոտությունները նույնպես մատնանշել են  դիաբետի առաջացման վտանգի նվազումը հավի ձվի օգտագործման շնորհիվ։ Միեւնույն ժամանակ, Նոերմանի կարծիքով, առայժմ չի կարելի հաստատ պնդել, որ հենց ձվի օգտագործումն է ապահովում պաշտպանությունը դիաբետի առաջացումից. առայժմ միայն հարաբերակցությունն է պարզվել, այլ ոչ թե պատճառահետեւանքային կապը։

Регулярное употребление яиц может снизить риск развития диабета 2 типа
Люди, которые регулярно едят яйца (по одному в день), реже сталкиваются с диабетом 2 типа, утверждают ученые из Университета Восточной Финляндии. К такому выводу они пришли, анализируя химические вещества в образцах мочи людей, которые в рамках эксперимента съедали по одному яйцу в день.
Исследуя связь между диабетом и употреблением яиц, специалисты, по их словам, сделали еще один шаг вперед в понимании процессов метаболизма данного продукта в организме.
Как отметила ведущий автор исследования Стефания Ноерман, некоторые молекулы липидов способствуют улучшению профиля крови человека, благодаря чему и снижают риск развития диабета.
Она напомнила, что предыдущие исследования также указывали на снижение риска развития диабета благодаря употреблению куриных яиц. В то же время, по мнению Ноерман, пока нельзя доподлинно утверждать, что именно употребление яиц обеспечивает защиту от развития диабета – обнаружена пока только корреляция, но не причинно-следственная связь.