5 բան, որ կարեւոր է անել այս ձմռանը առողջությունը պաշտպանելու համար
Ի՞նչ է պետք անել այս ձմռանը մրսածությամբ չհիվանդանալու համար: Այս մասին մի քանի օգտակար խորհուրդներ է ներկայացրել գաստրոէնտերոլոգ, բժշկական գիտությունների դոկտոր Մարվին Սինգհը (ԱՄՆ): Գաստրոէնտերոլոգն ինչո՞ւ հանկարծ սկսեց խոսել մրսածության մասին: Ամեն ինչ պարզ է. աղիներում բակտերիաները պատասխանատու են մեր իմունային համակարգի աշխատանքի համար, եւ աղիների առողջ միկրոֆլորան կարող է օգնել մեր չհիվանդանալուն:
Զբաղվեք սպորտով
Ֆիզիկական մարզումներն օգտակար են մեր աղիների միկրոբիոմի համար եւ նպաստում են ավելի բազմակերպ միկրոֆլորայի զարգացմանը: Հենց այս պատճառով է սպորտն այդքան կարեւոր ոչ միայն կազմվածքի, այլեւ աղիների համար:
«Հարա հաթի բու»
Սա ճապոնական ասացվածք է, որը կարելի է թարգմանել որպես «Կեր՝ մինչեւ լցվես 80 տոկոսով»:
Մասնագետի խոսքով՝ կյանքի ընթացքում այս սկզբունքին անհրաժեշտ է հետեւել մշտապես, բայց հատկապես կարեւոր է դրա մասին հիշել արձակուրդների ժամանակ, երբ մարդիկ հակված են ավելի շատ ուտելուն: Կուշտ եւ չափից շատ ուտել չարժե, այդ թվում՝ ամանորյա տոներին:
Մի՛ չարաշահեք ալկոհոլը
Ալկոհոլը կարող է ձեր իմունային համակարգին լուրջ վնաս հասցնել: Լավ հայտնի են աղիների միկրոբիոմում ալկոհոլի առաջացրած փոփոխությունները, հայտնի է նաեւ, որ ալկոհոլը կարող է թթվային սթրես առաջացնել՝ ստեղծելով աղիքային միկրոֆլորայի անհավասարակշռություն, նշել է մասնագետը:
Գործածեք պրոբիոտիկներ
Երբեմն մեր աղիների բակտերիաները լրացուցիչ օգնության կարիք են ունենում, որը կարող են ցույց տալ պրոբիոտիկները: Դրանց պարբերաբար գործածում է խորհուրդ տրվում հատկապես նրանց, ովքեր շատ են ճամփորդում կամ ենթակա է հաճախակի ինֆեկցիաների:

5 вещей, которые важно делать этой зимой для сохранения здоровья
Что нужно делать этой зимой, чтобы не заболеть простудой? Несколькими полезными советами об этом поделился гастроэнтеролог, доктор медицинских наук Марвин Сингх (США). Почему гастроэнтеролог вдруг заговорил о простуде? Все просто: бактерии в кишечнике ответственны за работу нашей иммунной системы, и здоровая микрофлора кишечника может помочь нам не заболеть.
Занимайтесь спортом
Физические упражнения полезны для микробиома нашего кишечника и способствуют развитию более разнообразной микрофлоры. Именно поэтому спорт так важен не только для фигуры, но и для кишечника.
«Хара хати бу»
Это японская поговорка, которую можно перевести как «Ешь, пока не наполнишься на 80%».
Этому принципу, по словам специалиста, нужно следовать всегда по жизни, но особенно важно помнить о нем во время каникул, когда люди склонны переедать. Наедаться и переедать не стоит, в том числе во время новогодних праздников.
Не злоупотребляйте алкоголем
Алкоголь может нанести серьезный вред вашей иммунной системе. Индуцированные алкоголем изменения в кишечном микробиоме хорошо известны, и известно, что алкоголь может вызывать окислительный стресс, вызывая дисбаланс кишечной микрофлоры, отметил специалист.
Употребляйте пробиотики
Иногда бактериям в нашем кишечнике нужна бывает дополнительная помощь, оказать которую могут пробиотики. Употреблять их регулярно рекомендуется особенно тем, кто много путешествует или подвержен частым инфекциям.