ԱՀԿ. Եվրոպայում կորոնավիրուսի փոխանցման մակարդակը մտահոգություն է առաջացնում
Եվրոպայում կորոնավիրուսի փոխանցման մակարդակը մտահոգություն է առաջացնում: Այս մասին հայտարարել է ԱՀԿ եվրոպական բյուրոյի տնօրեն Հանս Կլյուգեն, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ Agence France-Presse-ի վրա հղումով:
Նրա խոսքով՝ սեպտեմբերին ստացված թվերը պետք է տագնապալի ազդանշան լինեն Եվրոպայում բոլորի համար: ԱՀԿ-ում նաեւ մտահոգություն են հայտնել՝ կապված կարանտինը կրճատելու մի քանի երկրների որոշման հետ:
«Մենք գիտենք, թե ինչ հսկայական ազդեցություն է մարդու եւ հասարակության վրա գործում կարանտինի նույնիսկ նվազագույն շարունակությունը: Երկրներին կոչ եմ անում հետեւել ստանդարտ գիտական պրոցեդուրային եւ համագործակցել փորձագետների հետ ու միջոցներ փնտրել՝ անվտանգ կրճատելու կարանտինը»,-ասել է Կլյուգեն:

ВОЗ: Уровень передачи коронавируса в Европе вызывает беспокойство
Уровень передачи коронавируса в европейских странах вызывает беспокойство. С таким заявлением выступил директор Европейского регионального бюро ВОЗ Ханс Клюге, передает ТАСС со ссылкой на Agence France-Presse.
По его словам, «цифры, [полученные] в сентябре, должны послужить тревожным сигналом для всех» в Европе, где количество новых выявляемых случаев сейчас выше, чем в марте и апреле. В ВОЗ также выразили обеспокоенность в связи с решением нескольких стран сократить карантин.
«Мы знаем, какое огромное влияние на человека и общество может оказать сокращение, даже минимальное, продолжительности карантина, – сказал Клюге. – Призываю страны региона следовать стандартной научной процедуре в сотрудничестве с экспертами и искать способы безопасного сокращения [карантина]».