Ավելորդ քաշը մեծացնում է քաղցկեղի 13 տեսակների զարգացման հավանականությունը
Transform Hospital Group-ի վերլուծաբանների նոր հետազոտության համաձայն՝ հարցված մարդկանց 64 տոկոսը հայտարարել է կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով սահմանափակումների շրջանում գիրանալու մասին: 68 տոկոսը նշել է, որ սկսել է չափից ավելի շատ ուտել, բայց չի կարողացել վերահսկել կլանվող կերակուրի քանակությունը:
Մասնագետների խոսքով՝ համավարակի մեկ տարում քաշի ավելացումը նպաստել է, որ նախկինում «ավելորդ քաշ ունեցողների» կարգի մեջ մտնող մարդկանցից շատերը անցնեն «ճարպակալմամբ տառապողների» կարգին (30 կամ ավելի բարձր ՄԶԻ-ով), իսկ նրանց վիճակը, որոնք արդեն ճարպակալում ունեին, զգալիորեն վատթարանա, ինչը նրանց շրջանում մեծացրել է մի ամբողջ շարք հիվանդությունների զարգացման վտանգը:
Հետազոտողների տվյալներով՝ քաղցկեղի 20 դեպքից ավելի քան մեկն առաջանում է ճարպային շերտերի ավելցուկի ազդեցության պատճառով, եւ մարդը որքան երկար է ապրում ավելորդ քաշով կամ ճարպակալմամբ, այնքան ավելի զգալի է դառնում ուռուցքային հիվանդություններին բախվելու հավանականությունը:
«Սպասվում է, որ հաջորդ 20 տարում ավելորդ քաշով մարդկանց թիվը զգալիորեն կմեծանա, եւ դա կարող է առողջապահության ոլորտում ճգնաժամ առաջացնել: Մարմնի ավելորդ զանգվածը մեծացնում է քաղցկեղի 13 տարբեր տեսակներին ենթակա լինելը»,- ասել է բժիշկ Մարտին Ռիչարդսոնը:
Քաղցկեղի տեսակները, որոնց հավանականությունը մեծանում է ավելորդ քաշի եւ ճարպակալման պատճառով.
• կրծքագեղձի քաղցկեղ,
• աղիների,
• ենթաստամոքսային գեղձի,
• կերակրափողի,
• լեղապարկի,
• արգանդի,
• ձվարանների,
• երիկամների,
• լյարդի,
• ստամոքսի,
• վահանաձեւ գեղձի,
• արյան (միելոմա),
• գլխուղեղի (մենինգիոմա):
Բժիշկ Ռիչարդսոնի խոսքով՝ օրգանիզմում ճարպի ավելորդ քանակությունը նպաստում է հորմոնային անհավասարակշությանը, քանի որ ճարպը նաեւ արտադրում է հորմոնանման նյութեր, որոնք կարող են բջիջների համար ծառայել որպես աճի ազդանշան: Այս փոփոխությունները նաեւ ստիպում են արձագանքել իմունային ռեակցիային, որն ակտիվացնում է բորբոքման պրոցեսը: Այս երկու գործոնները կարող են առաջացնել բջիջների ավելի արագ կիսում, ինչն, իր հերթին, մեծացնում է քաղցկեղի զարգացման հավանականությունը:
Մասնագետը նաեւ հիշեցրել է, որ «զգալի ավելորդ քաշը» ոչ միայն մեծացնում է քաղցկեղի զարգացման հավանականությունը, այլ նաեւ կարող է դառնալ առողջության հետ կապված այնպիսի խնդիրների առաջացման պատճառ, ինչպես դիաբետը, սրտի հիվանդությունները եւ կաթվածները:

Лишний вес повышает риск развития 13 видов рака
Согласно новому исследованию аналитиков из Transform Hospital Group, 64% опрошенных людей заявили о прибавке веса во время периода ограничений из-за коронавирусной пандемии. 68% заметили, что стали переедать, но не смогли взять под контроль количество поглощаемой еды.
По словам специалистов, прибавка в весе за год пандемии поспособствовала тому, что многие люди, входившие ранее в категорию «имеющие лишний вес», перешли в категорию «страдающие ожирением» (с ИМТ 30 или выше), а положение тех, кто уже имел ожирение, значительно ухудшилось, что повысило у них риск развития целого ряда заболеваний.
По данным исследователей, более одного из 20 случаев рака возникают из-за влияния избытка жировых отложений, и чем дольше человек живет с лишним весом или ожирением, тем значительнее становится риск столкнуться с онкологическим заболеванием.
«Ожидается, что в следующие 20 лет число людей с лишним весом значительно возрастет, и это может вызвать кризис в области здравоохранения. Избыточная масса тела усиливает подверженность тринадцати различным видам рака», - сказал доктор Мартин Ричардсон.
Виды рака, риск которых повышается из-за лишнего веса и ожирения:
• рак молочной железы,
• кишечника,
• поджелудочной железы,
• пищевода,
• желчного пузыря,
• матки,
• яичников,
• почки,
• печени,
• желудка,
• щитовидной железы,
• крови (миелома),
• головного мозга (менингиома).
По словам доктора Ричардсона, избыточное количество жира в организме способствует гормональному дисбалансу, поскольку жир также выделяет гормоноподобные вещества, способные служить сигналом к росту для клеток. Эти изменения также заставляют реагировать иммунную реакцию, которая активизирует процесс воспаления. Оба эти фактора могут вызвать более быстрое деление клеток, что, в свою очередь, повышает риск развития рака.
Специалист также напомнил, что «значительный лишний вес» не только повышает вероятность развития рака, но также может стать причиной развития таких проблем со здоровьем, как диабет, болезни сердца и инсульты.