Փորձարարական բուժումը կարող է պաշտպանել սիբիրախտից
Սիբիրախտ առաջացնող բակտերիայից արտադրվող ֆերմենտի փոփոխությունը կարող է պաշտպանել մկներին այդ հիվանդությունից: Այս մասին հաղորդվում է նոր հետազոտության մեջ, որի արդյունքները հրապարակվել են Science Translational Medicine ամսագրում։
Bacillus anthracis-ը՝ սիբիրյան խոց առաջացնող բակտերիան, կենսաահաբեկչության ամենալուրջ սպառնալիքներից է համարվում եւ հանրային առողջության խնդիրներից մեկը աշխարհի շատ երկրներում:
Նոր հետազոտության հեղինակները բակտերիան շրջապատող պարկուճը ոչնչացնելու մեթոդ են մշակել, որը նվազեցնում է վիրուսայնությունը եւ ամրացնում իմունային համակարգը դրա դեմ։
Ըստ հոդվածի ավագ հեղինակ, բ.գ.թ. Արթուր Մ. Ֆրիդլենդերի` սիբիրախտի շտամները, որոնք կայուն են դառնում հայտնի հակաբիոտիկներով բուժման նկատմամբ, գնալով ավելի լուրջ խնդիր են դառնում:
Ֆրիդլենդերը եւ նրա թիմն ԱՄՆ բանակի վարակիչ հիվանդությունների բժշկական գիտահետազոտական ​​ինստիտուտում (USAMRIID) ուսումնասիրել են այլընտրանքային բուժման մոտեցումները, որոնք հակաբիոտիկ դեղամիջոցներ չեն պահանջում: Բավականին պարզ լուծումը խոստումնալից է թվացել՝ բակտերիաներն ավելի զգայուն դարձնելն իմունային համակարգի նկատմամբ: Գիտնականները այս մոտեցումը փորձարկել են մկների վրա։ Արդյունքում սպորներով վարակված 10 մկներից 10-ը ողջ են մնացել։ Միայն մեկ մուկ է կարողացել ողջ մնալ։

Экспериментальное лечение может защитить от сибирской язвы
Изменение фермента, вырабатываемого бактерией, вызывающей сибирскую язву, может защитить мышей от заражения этим заболеванием. Об этом сообщается в новом исследовании, результаты которого были опубликованы в журнале Science Translational Medicine.
Bacillus anthracis, бактерия, вызывающая сибирскую язву, считается одной из наиболее серьезных угроз биотерроризма, а также проблемой общественного здравоохранения во многих странах мира.
Авторы нового исследования разработали метод разрушения капсулы, окружающей бактерию, что снизило вирулентность и усилило работу иммунной системы против нее.
По словам Артура М. Фридлендера, доктора медицинских наук, старшего автора статьи, все более серьезной проблемой становятся штаммых сибирской язвы, которые обретают устойчивость к лечению известными антибиотиками.
Фридлендер и его команда из Медицинского научно-исследовательского института инфекционных заболеваний армии США (USAMRIID) изучили альтернативные подходы к лечению, которые не требуют применения антибиотических препаратов. Многообещающим показалось довольно простое решение: сделать бактерии более восприимчивыми к иммунной системе. Ученые протестировали этот подход на мышах. В результате 10 из 10 мышей, инфицированных спорами, выжили. В контрольной группе смогла выжить только одна мышь.