Ի՞նչ պետք է լինի հանգստի համար նախատեսված դեղատուփում
Հանգստի համար նախատեսված դեղատուփում անպայման պետք է լինեն այն դեղամիջոցները, որոնք մարդն ընդունում է մշտական հիմքով, ինչպես նաեւ ջերմ իջեցնող, հակահիստամինային դեղամիջոցներ, սորբենտներ եւ առաջին օգնության ցուցաբերման համար անհրաժեշտ միջոցներ, «Москва 24»-ին ասել է թերապեւտ Տատյանա Ռոմանենկոն։
Մասնագետի խոսքով, եթե մարդն առողջական խնդիրներ ունի, որոնք մշտապես պահանջում են ընդունել այս կամ այն դեղամիջոցը որպես բազային թերապիա, ապա դրանք պետք է ունենալ հանգստյան համար նախատեսված դեղատուփում։ Ընդ որում՝ կարեւոր է, որպեսզի այդ պաշարը բավականացնի ամբողջ հանգստի ընթացքում։
Հանգստի ժամանակ կարող է այնպես պատահել, որ մարդուն անհրաժեշտ դեղերը չլինեն դեղատանը, կամ դրանց համար դեղատոմս պահանջվի։ Ուստի, ապահովագրված լինելու համար ավելի լավ է այդ ամենն ունենալ բավական քանակությամբ, ընդգծել է բժիշկը։
«Ի՞նչ կարող է մեզ սպասվել հանգստի ժամանակ։ Իհարկե, մրսածության հիվանդություններ, որոնք կարող են ուղեկցվել ջերմության բարձրացմամբ։ Ուստի դեղատուփում անպայման պետք է լինի ջերմ իջեցնող դեղ։ Պարացետամոլը հարմար է»,- ասել է թերապեւտը։
Հանգստի ժամանակ մարդը կարող է ինչ-որ անծանոթ ծաղիկների հանդիպել կամ միջատների խայթոցներ լինեն, ուստի դեղատուփում անպայման պետք է լինեն հակահիստամինային դեղամիջոցներ։ Դրանք կօգնեն ազատվել ալերգիայից, նշել է թերապեւտը։
«Ամառը  սննդային թունավորումների սեզոն է։ Մեր դեղատուփում պետք է լինեն դեղամիջոցներ, որոնք կօգնեն չեզոքացնել թունավորումը։ Դրանք են ակտիվացված ածուխը, այլ՝ ավելի ժամանակակից սորբենտները»,- հիշեցրել է նա։
Չպետք է մոռանալ նաեւ առաջին օգնության ցուցաբերման միջոցների մասին, հիշեցրել է բժիշկը։ Դրանք են վիրակապը, մանրէասպան եւ անջրաթափանց լեյկոպլաստը, հակասեպտիկ հեղուկները, որոնք պետք են կոկորդը ողողելու, եթե մրսածություն կա, ինչպես նաեւ  վերքերի մշակման համար։
«Կարելի է վերցնել նաեւ հակասեպտիկներ՝ մատիտների ձեւով։ Դրանք շատ տեղ չեն գրավում, երբեք չեն թափվում։ Մատիտ-«զելյոնկան» շատ անհրաժեշտ է մեր դեղատուփի համար»,- նշել է թերապեւտը։

В аптечке для отпуска обязательно должны быть препараты, которые человек принимает на постоянной основе, а также жаропонижающие, антигистаминные, сорбенты и средства оказания первой помощи, рассказала Москве 24 врач-терапевт Татьяна Романенко.
По словам специалиста, если у человека есть проблемы со здоровьем, которые требуют постоянно принимать те или иные препараты в качестве базовой терапии, то их необходимо взять с собой на отдых. Причем важно, чтобы этого запаса хватило на весь период отпуска.
На отдыхе может случиться так, что необходимого для человека лекарства не окажется в аптеке или потребуется показать рецепт. Поэтому для перестраховки лучше взять все с собой в достаточном количестве, подчеркнула врач.
«Что может нас подстерегать на отдыхе? Конечно, какие-то простудные заболевания, которые могут сопровождаться повышением температуры. Поэтому обязательно в аптечке должны быть жаропонижающие препараты. Подойдет парацетамол», – говорит терапевт.
Во время отпуска человек может столкнуться с какими-то незнакомыми цветами или укусами насекомых, поэтому в аптечке обязательно должны быть антигистаминные препараты. Они помогут избавиться от аллергии, отметила врач-терапевт.
«Лето – это пора пищевых отравлений. В нашей аптечке должны быть препараты, которые помогут снять интоксикацию. Это может быть активированный уголь или другие более современные сорбенты», - напомнила она.
Не нужно забывать и о средствах оказания первой помощи, напоминает врач. Это бинт, бактерицидный и водонепроницаемый лейкопластырь, антисептические жидкости, которые подойдут как для полоскания горла в случае развития какого-то простудного заболевания, так и для обработки ран.
«Можно взять и антисептики в виде карандашей. Они не займут много места, никогда не прольются. Зеленка в виде карандаша будет очень даже необходима в нашей аптечке», – заключила терапевт.