Ո՞ւմ համար են վտանգավոր հրավառությունները
Հրավառությունների աղմուկը քայքայում է պատերազմի վետերանների նյարդային համակարգը, կարծում է Ուեյնի համալսարանի հոգեբուժության պրոֆեսոր Արաշ Ջավանբախտը։
Պրոֆեսորի խոսքով, այս արձագանքը բնորոշ է ոչ միայն հետտրավմատիկ սթրեսային խանգարումներ (ՀՏՍԽ) ունեցող վետերանների համար: Այն նաեւ ազդում է միլիոնավոր այլ մարդկանց, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց, փախստականների եւ արագ արձագանքման ծառայությունների աշխատակիցների վրա:
«Որպես հոգեբույժ, որը մասնագիտացած է տրավմաների եւ հետտրավմատիկ սթրեսային խանգարումների մեջ, ես կոչ եմ անում ձեզ չոգեւորվել այնպիսի գործողությամբ, որն այդքան տառապանք է պատճառում ձեր հայրենակիցներից շատերին»,- նշում է հոգեբույժը The Conversation-ում հրապարակված հոդվածում:
ՀՏՍԽ կարող է առաջանալ, երբ մարդը ենթարկվում է տրավմատիկ փորձի ծայրահեղ ազդեցության: Որպես կանոն, նման տրավման կապված է մահվան, լուրջ վնասվածքի կամ սեռական բռնության սպառնալիքի հետ: ՀՏՍԽ հանդիպում է նաեւ նրանց մոտ, ովքեր ականատես են լինում տրավմայի, կամ այն անձանց մոտ, ովքեր վերացնում են դրա հետեւանքները, ինչը հաճախ է պատահում արագ արձագանքման ծառայությունների աշխատակիցների հետ։
Այսինքն, ՀՏՍԽ-ից ենթադրաբար տառապում են տասնյակ միլիոնավոր ամերիկացիներ: ՀՏՍԽ-ի ախտաբանական չափանիշներին համապատասխանում են մարտական վետերանների եւ արագ արձագանքման ծառայությունների աշխատակիցների մինչեւ 30 տոկոսը, ինչպես նաեւ քաղաքացիական անձանց 8 տոկոսը: ՀՏՍԽ-ի ախտանշանները ներառում են մղձավանջներ, տրավմայի մասին կպչուն հիշողություններ, քնելու հետ կապված դժվարություններ, տրավմայի մասին հիշեցումներից խուսափում եւ այն, ինչ մենք անվանում ենք «գերգրգռվածության ախտանիշներ», բացատրում է մասնագետը:
Գերգրգռվածությունը՝ ՀՏՍԽ-ի հիմնական բաղադրիչը, առաջանում է, երբ մարդը գերզգոն է ցանկացած սպառնալիքի նշանների հանդեպ՝ անընդհատ լարված է, հեշտությամբ վախենում է եւ անընդհատ ստուգում է իրավիճակը:
«Պատկերացրեք, օրինակ, որ ձեր պատուհանի տակ լրիվ անկանխատեսելի բարձր ձայն է լսվում: ՀՏՍԽ-ով տառապող մարդկանց համար այդ ձայնը, որը հիշեցնում է կրակոց, ամպրոպ կամ ավտովթար, կարող է խուճապի նոպա առաջացնել կամ առաջացնել ֆլեշբեքեր՝ զգայական ապրումներ, որոնց դեպքում թվում է, թե հին տրավման տեղի է ունենում այստեղ եւ հիմա: Ֆլեշբեքերը կարող են այնքան ուժեղ լինել, որ մարտական գործողությունների վետերանները ընկնեն գետնին, ինչպես մարտի ժամանակ պայթյունի պահին: Հետագայում այդ ապրումները կարող են մղձավանջների, անքնության կամ ՀՏՍԽ-ի այլ ախտանիշների սրման պատճառ դառնալ»,- ասել է հոգեբույժը:

Для кого опасны фейерверки?
Шум фейерверков разрушает нервную систему ветеранов войны, считает профессор психиатрии из Университета Уэйна Араш Джаванбахт.
По словам профессора, такая реакция характерна не только для ветеранов с посттравматическим стрессовым расстройством, или ПТСР. Этому также подвержены миллионы других людей, включая гражданских лиц, беженцев и сотрудников служб быстрого реагирования.
«Как психиатр, специализирующийся на травмах и посттравматических стрессовых расстройствах, я призываю вас не переусердствовать с актом, который причиняет столько страданий многим вашим соотечественникам», - отмечает психиатр в своей статье, опубликованной на сайте The Conversation
ПТСР может возникнуть, когда человек подвергается экстремальному воздействию травматического опыта. Как правило, подобная травма связана с угрозой смерти, серьезной травмой или сексуальным насилием. ПТСР также встречается у свидетелей травмы или лиц, устраняющих ее последствия, что часто случается с сотрудниками служб быстрого реагирования.
То есть ПТСР предположительно страдают  десятки миллионов американцев. Диагностическим критериям ПТСР соответствуют до 30% ветеранов боевых действий и работников служб экстренного реагирования, а также 8% гражданских лиц. Симптомы ПТСР включают кошмары,  навязчивые воспоминания о травме, трудности со сном, избегание напоминаний о травме и то, что мы называем «симптомами гипервозбуждения», объясняет специалист.
Гипервозбуждение, основной компонент ПТСР, возникает, когда человек повышенно бдителен к любым признакам угрозы - постоянно находится в напряжении, легко пугается и постоянно проверяет обстановку.
«Представьте, например, что прямо за вашим окном раздается совершенно непредсказуемый громкий звук.
У людей с ПТСР этот звук, напоминающий выстрел, грозу или автокатастрофу, может вызвать приступ паники или спровоцировать флешбэки - сенсорные переживания, при которых кажется, что старая травма происходит здесь и сейчас. Флэшбэки могут быть настолько сильными, что ветераны боевых действий могут внезапно упасть на землю, как при взрыве в бою. Позже пережитое может вызвать кошмары, бессонницу или обострение других симптомов ПТСР», - отметил психиатр.