Ինչպես՞ է սթրեսն ազդում մաշկի վիճակի վրա
Սթրեսը սպանիչ ազդեցություն է ունենում ամբողջ օրգանիզմի վրա։ Մեր մաշկը բացառություն չէ։ Այն, հայելու նման, արտացոլում է բոլոր ներքին պրոցեսները, սթրեսն իր հետքն է թողնում մաշկի վրա, գրել է «МедикФорум»-ը։
Կոսմետոլոգ Տատյանա Եվստիգնեեւան ավելի մանրամասն է ներկայացրել սթրեսի ազդեցության մեխանիզմները մաշկի վիճակի եւ արտաքին տեսքի վրա։
«Մեր կյանքում սթրեսի պակաս չկա։ Բայց ո՞վ մեզ չի թողնում թուլանալ եւ հանգստանալ։ Մարդիկ, ովքեր կարողանում են անել դա, արտաքնապես տարբերվում են. նրանք դեմքի ավելի առողջ գույն ունեն, ժպիտ, փայլող աչքեր, դրական կենսական տրամադրվածություն, նրանք ավելի երիտասարդ են երեւում»,- նշել է փորձագետը։
Եվստիգնեեւայի խոսքով, եթե սթրեսը չհաղթահարվի, դեմքի թարմության եւ գեղեցիկ մաշկի մասին կարելի է մոռանալ։
«Սթրեսի ազդեցության տակ տեղի է ունենում ադրենալին եւ կորտիզոլ հորմոնների արտազատում։ Դրանք ռեակցիաների մի ամբողջ շարան են գործի դնում. կորտիզոլն ընդլայնում է անոթները, դրանք հյուծվում են եւ դառնում փուխր։
Դրա հետեւանքով մաշկի վրա հայտնվում են այտուցներ, կարմիր բծեր։ Մենք դա նկատում ենք բորբոքային պրոցեսների եւ մաշկի գրգռվածության ձեւով»,- բացատրել է կոսմետոլոգը։
Եթե մարդն ակնեի կամ էկզեմայի գենետիկ հակում ունի, ապա անոթների հետ կապված խնդիրները կարող են ներսից գործի դնել այդ պրոցեսները։
Կորտիզոլի բարձր քանակությունը (սթրեսի ժամանակ այն միշտ բարձր է) վատ է ազդում հյուսվածքների ռեգեներացիայի վրա, դանդաղեցնում է կոլագենի, գիալուրոնային թթվի արտադրումը։ Իսկ այդ բաղադրիչներն անմիջականորեն ազդում են մաշկի առաձգականության եւ ճկունության վրա. ավելի արագ են հայտնվում առաջին կնճիռները, կախվում են հյուսվածքները, ձեռք ենք բերում պտոզ, նշել է մասնագետը։
Եթե սթրեսն առկա է ձեր կյանքում ամեն օր, դա վկայում է այն մասին, որ եկել է ինչ-որ բան փոխելու ժամանակը։ Եվ գեղեցիկ մաշկը միակ մոտիվացիան չէ։ Չէ՞ որ սթրեսը նույնպիսի կործանարար ազդեցություն է թողնում ամբողջ օրգանիզմի վրա, ամփոփել է փորձագետը։

September 3, 2022  09:40
Stress has a killing effect on the whole human body. Our skin is no exception. It, like a mirror, reflects all internal processes, and stress leaves its mark on the skin, writes MedikForum.
Cosmetologist Tatyana Evstigneeva presented in more detail the mechanisms of the effects of stress on the condition and appearance of the human skin.
"There is no shortage of stress in our lives. But who doesn't let us wind down and relax? People who are able to do this are different in appearance; they have a healthier complexion, a smile, shining eyes, a positive life attitude, they look younger," the expert noted.
According to Evstigneeva, if stress is not overcome, one can forget about the freshness of the face and beautiful skin.
"Under the influence of stress, adrenalin and cortisol hormones are released. They trigger a whole series of reactions; cortisol expands the vessels, they become exhausted and become puffy.
As a result, swellings and red spots appear on the skin. We notice it in the form of inflammatory processes and skin irritation," the cosmetologist explained.
If a person has a genetic predisposition to acne or eczema, then vascular problems can trigger these processes from within.
A high amount of cortisol—which is always high during stress—has a bad effect on tissue regeneration, slows down the production of collagen and hyaluronic acid. And these components directly affect the elasticity and flexibility of the skin; the first wrinkles appear faster, tissues sag, we acquire ptosis, the specialist noted.
If stress is present in your life every day, it is a sign that it is time to change something. And beautiful skin is not the only motivation. After all, stress has the same destructive effect on the whole human body, the expert concluded.