Ինչպե՞ս է եկամուտն ազդում դեպրեսիայի վրա. հետազոտություն
Բարձր եկամուտ ունեցող մարդիկ նույնքան հաճախ են ենթարկվում դեպրեսիայի, որքան ցածր եկամուտ ունեցող մարդիկ: Ամերիկացի գիտնականների հետազոտությունը հրապարակվել է American Psychologist ամսագրում։
Յութայի համալսարանի գիտնականների հետազոտությանը մասնակցել է ԱՄՆ-ից 498 հազար մարդ։ Հեղինակները հաշվի են առել նրանց սեռը, տարիքը, եկամտի մակարդակը, կրթությունը եւ ծագումը: Դեպրեսիվ ախտանիշները գնահատվել են հարցաթերթիկների միջոցով:
Պարզվել է, որ եկամուտը կապված է դեպրեսիվ ախտանիշների հետ։ Ընդ որում, միջին եկամուտ ունեցող մարդկանց մոտ զգալիորեն ավելի քիչ դեպրեսիվ ախտանշաններ են նկատվել։ Նմանատիպ կախվածություն է նկատվել կրթության վրա ծախսված տարիների համար, բայց միայն եվրոպական ծագում ունեցող մասնակիցների համար:

November 12, 2022  14:39
People with high incomes are just as likely to suffer from depression as people with low incomes, according to a study by US researchers that was published in the American Psychologist magazine.
A total of 498,000 people from the US participated in the aforesaid study by researchers at the University of Utah. The researchers took into account the gender, age, income level, education, and background of these people. Depressive symptoms were assessed using questionnaires.
As a result, income was found to be associated with depressive symptoms. Moreover, people with average income had significantly less depressive symptoms. A similar dependence was observed for years spent in education—but only for participants of European descent.