Աստիգմատիզմը կարող է փոխանցվել ժառանգաբար
Ծնողների աստիգմատիզմը կարող է մեծացնել երեխաների մոտ աստիգմատիզմի առաջացման հավանականությունը, պնդում են Հոնկոնգի Չինական համալսարանի ակնաբույժները: Աշխատանքի արդյունքները հրապարակվել են JAMA Network Open ամսագրում։
Աստիգմատիզմը տեսողական արատ է, որի դեպքում մարդը տեսնում է ոչ հստակ պատկեր (այն կարծես թե երկատվում է), իսկ աչքերն արագ հոգնում են, ինչը հանգեցնում է գլխացավերի։
Գիտնականներն ուսումնասիրել են գրեթե 6000 ընտանիքի տվյալներ, որոնք մասնակցել են մանկական տեսողության հոնկոնգյան հետազոտությանը: Վերլուծությունից հետո գիտնականները պարզել են, որ երկու ծնողների մոտ 1 դիօպտրիայից բարձր պաթոլոգիան կապված է եղել երեխայի մոտ ռեֆրակցիոն աստիգմատիզմի եւ եղջերաթաղանթի աստիգմատիզմի ավելի մեծ հավանականության հետ: Եթե ​​աստիգմատիզմը գերազանցել է 2 դիoպտրիան, ապա ռիսկն ավելի է մեծացել։
Գիտնականների խոսքով՝ այն երեխաները, որոնց ծնողները տառապում են աստիգմատիզմով, պետք է աչքերի վաղ հետազոտություն անցնեն՝ արատը ժամանակին հայտնաբերելու համար։

Astigmatism can be hereditary
Parental astigmatism may increase the likelihood of astigmatism in children, according to ophthalmologists from the Chinese University of Hong Kong. The findings are published in the journal JAMA Network Open.
Astigmatism is a visual defect in which a person sees a blurred picture (it seems to bifurcate), and his eyes quickly become fatigued, leading to headaches.
Researchers studied data from nearly 6,000 families who participated in the Hong Kong Children's Vision Study. After analysis, scientists found that pathology over 1 diopter in both parents was associated with a greater likelihood of refractive astigmatism and corneal astigmatism in the child. If astigmatism exceeded 2 diopters, the risk increased even more.
According to the scientists, children whose parents have astigmatism should have early eye examinations to detect the defect in time.