Դիաբետով հիվանդների համար արհեստական ենթաստամոքսային գեղձ է ստեղծվել
Քեմբրիջի համալսարանի գիտնականները արհեստական ենթաստամոքսային գեղձ են ստեղծել, որն ավտոմատ կերպով ինսուլին է արտազատում արյան մեջ՝ ի պատասխան գլյուկոզայի մակարդակի բարձրացման: Արդյունքները հրապարակված են Nature Medicine ամսագրում։
2-րդ տիպի դիաբետը համարվում է դիաբետի ամենատարածված տեսակը եւ սերտորեն կապված է ճարպակալման հետ: 2-րդ տիպի դիաբետով մարդկանց 20-30 տոկոսը արյան մեջ շաքարի մակարդակը վերահսկելու համար նույնպես պետք է ամեն օր ինսուլին ընդունի:
Գիտնականները ամբողջությամբ ավտոմատ համակարգ են մշակել, որը ներառում է գլյուկոզայի մոնիտոր, ինսուլինի պոմպ եւ ծրագրային ապահովում (CamAPS HX սմարթֆոնի հավելված), որը կանխատեսում է, թե որքան ինսուլին է անհրաժեշտ արյան շաքարի մակարդակը թիրախային միջակայքում պահելու համար:
Հետազոտողները պարզել են, որ երբ 2-րդ տիպի դիաբետով մարդիկ օգտագործում էին նոր համակարգը, նրանք երկու անգամ ավելի շատ ժամանակ էին անցկացնում թիրախային միջակայքում գլյուկոզայի մակարդակով, քան երբ նրանք չափում էին արյան մեջ շաքարի մակարդակը եւ իրենց ինսուլին էին ներարկում: Սա համարժեք է թիրախային միջակայքում օրական լրացուցիչ ութ ժամի:
CamAPS-HX-image.jpg (51 KB)
Գլյուկոզայի վերահսկման բարելավումը կարող է նվազեցնել դիաբետի բարդությունների ռիսկը, որը կապված է կուրության, երիկամների հիվանդությունների եւ վերջույթների անդամահատման հետ: Համակարգը փորձարկվել է 2-րդ տիպի դիաբետով 26 մարդու վրա:
Հետազոտության մասնակիցներից ոչ մեկի մոտ  արյան շաքարի վտանգավոր ցածր մակարդակ չի եղել, ինչը կարող է առաջանալ, եթե սարքը արյան շաքարի մակարդակը չի պահպանում թիրախային միջակայքում:

Artificial pancreas developed for diabetics
Scientists from Cambridge University have developed an artificial pancreas that automatically releases insulin into the blood in response to elevated glucose levels, Nature Medicine reported.
Type 2 diabetes is the most common form of diabetes and is closely linked to obesity. 20-30% of people with type 2 diabetes also need to take insulin daily to control their blood sugar levels.
Researchers developed a fully automatic system that includes a glucose monitor, an insulin pump and software (the CamAPS HX smartphone app) that predicts how much insulin is needed to keep blood sugar levels in the target range.
The researchers found that when people with type 2 diabetes used the new system, they spent twice as much time with their glucose levels in the target range as when they measured their blood sugar and gave themselves insulin injections. This is equivalent to an extra eight hours a day in the target range.
Improved glucose control can reduce the risk of diabetes complications including blindness, kidney disease and limb amputation. Twenty-six people with type 2 diabetes participated in trials of the system.
None of the participants in the study had dangerously low blood sugar levels, which can occur if the device does not keep blood sugar levels in the target range.