Քաղցկեղը սարսափելի փորձություն է հատկապես երեխայի համար։ Բայց նույնիսկ ամենադժվար պահերին միշտ հույս կա՝ կենդանի, անկեղծ, ջերմ: Այսօր պրոֆեսոր Ռ.Օ.Յոլյանի անվան Արյունաբանական կենտրոնում տեղի ունեցավ առանձնահատուկ նշանակություն ունեցող միջոցառում՝ քաղցկեղը հաղթահարած երեխաները հույսի ձեռք մեկնեցին նրանց, ովքեր նոր են սկսում այս դժվարին ճանապարհը։
City of Smile բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ երեխաները, ովքեր կարողացել են հաղթահարել հիվանդությունը, դարձան լույսի և բարության սուրհանդակներ. նրանք նվերներ տվեցին իրենց կրտսեր ընկերներին, ովքեր այժմ պայքարում են իրենց կյանքի համար: Սա ավելին է, քան պարզապես աջակցության ժեստ: Սա կենդանի ապացույց է, որ հաղթանակը հնարավոր է։ Առջևում ապագան է` լի երազանքներով, ուրախությամբ և երջանիկ օրերով:
Այս երեխաների սրտերում ցավի միջով անցած ուժ կա, նրանց աչքերում հույսի լույս է երեւում, որն այսօր փոխանցեցին նրանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն։
Յուրաքանչյուր երեխա պայքարի պատմություն է
«Այսօրվա միջոցառումը չափազանց կարևոր է մեզ համար, քանի որ նման միջոցառումներն օգնում են չհուսահատվել այն երեխաներին, ովքեր վերականգնման դժվարին ուղի են անցնում։ Մենք հրավիրել ենք ապաքինված երեխաներին հենց այս նպատակով՝ ոգեշնչելու երեխաներին, ցույց տալու, որ շատ այլ երեխաներ նրանց պես անցել են այս ճանապարհով, ապաքինվել և այժմ շարժվում են առաջ՝ դեպի իրենց երազանքը»,- նշում է City of Smile բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էսթեր Դեմիրճյանը։
Միջոցառմանը մասնակցելու և բուժվող երեխաներին ուրախացնելու ցանկություն հայտնած երեխաներից մեկը 16-ամյա Ռոման Արշակյանն է, ով ընդամենը մի քանի տարի առաջ հիվանդանոցի բաժանմունքում էր և նույնիսկ ստիպված էր նորից քայլել սովորել։
«Այսօր այստեղ բուժվող երեխաները չպետք է կորցնեն հույսը և հավատան, հավատան Աստծուն։ Աստված կօգնի նրանց ոտքի կանգնել: Բոլորին մաղթում եմ քաջառողջություն և երկար տարիների կյանք»,- ասում է նա։
Ռոմանի մայրը հիշում է. «2019 թվականին Ռոմայի մոտ սուր լիմֆոբլաստային լեյկոզ էր ախտորոշվել։ Մենք դժվար ճանապարհ ենք անցել, հուսահատության պահեր են եղել... Այն, ինչի միջով անցել ենք, շատ դժվար է նկարագրել։ Ռոման առաջին իսկ օրվանից գիտեր, թե որն է իր հիվանդությունը։ Բայց նա միշտ հավատում էր, որ կարող է հաղթահարել հիվանդությունը և պահպանում էր լավատեսությունը։ Պետք է հավատալ, միշտ պետք է հավատալ։ Երբեմն դժվար է լինում, ցավոտ. այս բոլոր ծանր պրոցեդուրաները, ներարկումները, ծակոցները... Բայց վերականգնման հանդեպ հավատն օգնում է: Այստեղ բոլորը միմյանց թիկունքին կանգնած են։ Սա պարզապես հիվանդանոց չէ, սա ընտանիք է։ Որդուս երբեք թույլ չեն տվել տխրել կամ հուսահատվել»:
Հիվանդությունը կարող է խլել ուժը, բայց ոչ երազելու ունակությունը
Այսօր Ռոման ավագ դպրոցի աշակերտ է և առողջ դեռահասի լիարժեք կյանք է վարում: Ուսմանը զուգահեռ հաճախում է վարսահարդարման դասընթացների, երազում է ոճաբան դառնալ։
Այսօրվա ակցիայի մյուս հերոսներից է արցախցի 12-ամյա Լյուսիա Դալբանյանը։ Նրա մոտ այս սարսափելի հիվանդությունն ախտորոշվել էր, երբ նա ընդամենը 9 տարեկան էր, բայց այսօր նա լի է հույսով և ապագայի ծրագրերով։ Լյուսիան վերադարձել է իր ուսմանը և իր հիմնական հոբբիին՝ նկարչությանը։ «Ես հենց նոր եմ ավարտել իմ նկարը, այն շատ մեծ է: Ես սիրում եմ նկարել, փազլներ հավաքել և ամենատարբեր բաներ անել»,- ժպտալով ասում է աղջիկը:
Լյուսիան շատ դրական երեխա է և նույնիսկ հիվանդանոցում մնալու մասին խոսելիս չի հիշում դժվար ու ցավոտ պրոցեդուրաները։ Նա նախընտրում է այլ բանի մասին խոսել. «Երբ հայտնվեցի այստեղ, անմիջապես սկսեցի երազել այն օրվա մասին, երբ վերջապես կլավանամ և կհեռանամ: Բայց հետո ես այստեղ երկու աղջկա հանդիպեցի և մենք շատ մտերիմ ընկերներ դարձանք: Մենք հավաքվում էինք հիվանդասենյակում, զրուցում, խաղում էինք, ամեն տեսակ աղջկական բաներ անում։ Նույնիսկ չէի ուզում հեռանալ այստեղից… [ծիծաղում է]... Դե, այնպես չէ, որ չէի ուզում, բայց մտածում էի. «Ինչպես կլինի, թող այդպես լինի»: Լյուսիայի ընկերներից մեկը դեռ բուժման կուրս է անցնում, և այսօրվա միջոցառումը նաև նրան այցելելու և շփվելու հնարավորություն է։
Մանկական ուռուցքաբանության և արյունաբանության կենտրոնի ղեկավար Լիլիթ Սարգսյանը նշում է. «Մեր կենտրոնում երեխաների առողջացման ցուցանիշը հասնում է 75 տոկոսի և ավելի։ Սա նշանակում է, որ 100 երեխայից 75-ն ապաքինվում է և վերադառնում բնականոն կյանքին։ Մենք մեր բաժանմունքում ծառ ունենք, որի վրա կախված են ապաքինված երեխաների լուսանկարները, բայց սա միայն մի փոքր մասն է:
1995 թվականից սկսած՝ 30 տարի շարունակ, մենք վերականգնման բարձր մակարդակ ենք պահպանում։ Այսօր այստեղ բուժվողներից շատերը դարձել են բժիշկներ, լրագրողներ, դերասաններ, իրավաբաններ։ Բուժումը չի ազդում երեխաների ճանաչողական ֆունկցիաների կամ ֆիզիկական զարգացման վրա, ինչը նշանակում է, որ նրանք հեշտությամբ կարող են վերադառնալ հասարակություն»,- վստահեցնում է բժիշկը։
Սարսափելի վիճակագրություն, որի հետևում կյանքեր են
Ամեն տարի հարյուրավոր երեխաներ բախվում են ախտորոշման, որը փոխում է նրանց և իրենց սիրելիների ճակատագիրը: Սակայն քաղցկեղն ավելին է, քան պարզապես բժշկական ցուցանիշները և գոյատևման ցուցանիշները: Դա մանկական աչքեր են՝ լի վախով, բայց նաև հույսով։ Դա փոքրիկ ափեր են, որոնք պրոցեդուրայից առաջ սեղմում են մոր ձեռքը: Դա երազանքներ են, որոնք, ցավոք, միշտ չէ, որ իրականանում են։
«Հայաստանում 0-ից 18 տարեկան երեխաների և դեռահասների մոտ տարեկան միջինը 80-100 ուռուցքաբանական հիվանդություն է գրանցվում։ Երեխաների մոտ քաղցկեղի ամենատարածված տեսակները մնում են լեյկոզը և լիմֆոման, որոնք կազմում են բոլոր դեպքերի 40%-ը: Նրանց հաջորդում են կենտրոնական նյարդային համակարգի ուռուցքներն ու սարկոմաները։
Այս տարի, ցավոք, աճ ենք արձանագրել, և նոր ախտորոշումների թիվը հասել է գրեթե 130-ի։ Դա պարտադիր չէ, որ պայմանավորված լինի հիվանդացության աճով։ Ավելի շուտ, մենք տեսնում ենք բարելավված ախտորոշում և վաղ հայտնաբերում, ինչպես նաև աճում է վստահությունը տեղական բժշկության նկատմամբ: Ավելի ու ավելի շատ ընտանիքներ նախընտրում են իրենց երեխաներին Հայաստանում բուժել, քան դրսում։
Ինչպես արդեն ասացի, մեր վերականգնման ցուցանիշը ամենաբարձրերից մեկն է՝ 75%, և այն շարունակում է աճել։ 1995 թվականից ի վեր մենք կարողացել ենք կայուն բարձր արդյունքներ պահպանել։ Համեմատության համար նշենք, որ հետխորհրդային երկրներում այդ ցուցանիշը տատանվում է 0-ից 30%: Այսօր մեզ մոտ հիվանդներ են գալիս ոչ միայն Հայաստանից, այլեւ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Իրանից»։
Պարզապես կողքին լինել
«Երբ երեխայի մոտ քաղցկեղ է ախտորոշվում, դա միայն նրա խնդիրը չէ, դա հարված է ողջ ընտանիքի համար: Մենք փորձում ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի նրանք այդ դժվարին պահին իրենց միայնակ չզգան»,- նշում է City of Smile բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Էսթեր Դեմիրճյանը։
Հիմնադրամը ֆինանսավորում է Հայաստանում մինչև 25 տարեկան երեխաների և երիտասարդների բուժման ամբողջական ցիկլը՝ հոգալով պետական պատվերից դուրս բոլոր ծախսերը։ Պետության հետ նման փոխգործակցության շնորհիվ բուժման ֆինանսական բեռը չի ընկնում ծնողների ուսերին. բուժօգնություն ստանալու հնարավորությունը կախված չէ նրանց ֆինանսական վիճակից:
Մինչ օրս Հիմնադրամը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել մոտ 900 երեխայի, որոնցից շուրջ 500-ն արդեն ամբողջությամբ ավարտել է բուժումը։ Միայն անցած տարի 139 երեխա և երիտասարդ, որոնց մոտ առաջին անգամ ախտորոշվել է քաղցկեղ, դիմել է City of Smile-ին։ Ընդհանուր առմամբ, 2023 թվականին ֆինանսավորվել է 260 հիվանդի բուժում, և այդ նպատակների համար հատկացված միջոցների ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ 530 մլն դրամ։

Тепло сердца и сила духа: дети, победившие рак, протягивают руку поддержки
Рак – это страшное испытание, особенно для ребенка. Но даже в самые тяжелые моменты рядом всегда есть надежда – живая, искренняя, теплая. Сегодня в Гематологическом центре имени профессора Р.О. Еоляна произошло событие, наполненное особым смыслом: дети, победившие рак, протянули руку надежды тем, кто только идет этим непростым путем.
IMG_1783.jpeg (1.23 MB)
По инициативе Благотворительного Фонда City of Smile дети, сумевшие одолеть болезнь, стали посланниками света и добра – они подарили подарки своим юным товарищам, сейчас ведущим борьбу за жизнь. Это больше, чем просто жест поддержки. Это живое доказательство того, что победа возможна. Что впереди – будущее, наполненное мечтами, радостью и счастливыми днями.
IMG_1788.jpeg (1.44 MB)
В этих детских сердцах – сила, пронесенная через боль, а в их глазах – свет надежды, который сегодня они передали тем, кто так в нем нуждается.
Каждый ребенок — это история борьбы
«Сегодняшнее мероприятие крайне важно для нас, потому что подобные акции помогают детям, которые проходят нелегкий путь к выздоровлению, не отчаиваться. Мы пригласили выздоровевших детей именно с этой целью — воодушевить ребят, показать им, что многие другие дети, так же как и они, прошли этот путь, выздоровели и теперь идут вперед — навстречу своей мечте», — отмечает Эстер Демирчян, исполнительный директор благотворительного фонда City of Smile.
Один из ребят, изъявивших желание принять участие в мероприятии и подбодрить проходящих лечение детей, — 16-летний Роман Аршакян, еще несколько лет назад сам лежал в больничной палате, ему даже пришлось заново учиться ходить. «Дети, которые сегодня проходят здесь лечение, должны не терять надежды и верить, верить в Бога. Бог поможет им встать на ноги. Я желаю им всем здоровья и долгих лет жизни», - говорит он.
IMG_1795.jpeg (1.01 MB)
Мама Романа вспоминает: «В 2019 году у Ромы диагностировали острый лимфобластный лейкоз. Мы прошли нелегкий путь, были моменты отчаяния… То, через что мы прошли, очень сложно описать. Рома с первого дня знал, чем болен. Но он всегда верил, что сможет победить болезнь, и сохранял оптимизм. Нужно верить, всегда нужно верить. Бывает сложно, больно — все эти тяжелые процедуры, уколы, пункции… Но вера в выздоровление помогает. Здесь все друг за друга горой. Это не просто больница — это семья. Моему сыну никогда не давали грустить и отчаиваться».
Болезнь может отнять силы, но не способность мечтать
Сегодня Рома учится в старшей школе и ведет полноценную жизнь здорового подростка. Наряду с учебой он посещает курсы парикмахерского искусства и мечтает стать стилистом.
Еще одна героиня сегодняшней акции — 12-летняя Люсия Далбанян из Арцаха. У нее диагностировали эту страшную болезнь, когда ей было всего 9 лет, но сегодня она полна надежд и планов на будущее. Люсия вернулась к учебе и своему главному увлечению — рисованию. «Я как раз закончила свою картину, она очень большая. Я люблю рисовать, собирать пазлы и заниматься всякой всячиной», — с улыбкой рассказывает девочка.
IMG_1793.jpeg (2.10 MB)
Люсия — очень позитивный ребенок и даже, говоря о своем пребывании в больнице, не вспоминает тяжелых и болезненных процедур. Она предпочитает говорить о другом: «Когда я сюда попала, сразу начала мечтать о дне, когда, наконец, вылечусь и уеду. Но потом познакомилась здесь с двумя девочками, и мы очень подружились. Мы собирались вместе в палате, болтали, играли, делали всякие девчачьи штучки. Даже не хотелось уходить отсюда… [смеется]... ну, не то чтобы не хотелось, но я думала: «Как будет, пусть так и будет»». Одна из подруг Люсии все еще проходит лечение, и сегодняшняя акция — это также повод навестить ее и пообщаться.
Глава Центра педиатрической онкологии и гематологии Лилит Саркисян отмечает: «Процент выздоровления детей в нашем центре достигает 75% и выше. Это означает, что из 100 детей 75 выздоравливают и возвращаются к обычной жизни. У нас в отделении есть дерево, на котором висят фотографии выздоровевших детей, но это лишь малая часть.
IMG_1756.jpeg (1.54 MB)
Начиная с 1995 года, на протяжении 30 лет, мы поддерживаем высокий уровень выздоровления. Сегодня многие из тех, кто прошел здесь лечение, стали врачами, журналистами, актерами, юристами. Лечение никак не сказывается ни на когнитивных функциях детей, ни на их физическом развитии, а это означает, что они спокойно возвращаются в социум», — заверяет врач.
лилит-1.jpeg (1.13 MB)
Страшная статистика, за которой стоят жизни
Каждый год сотни детей сталкиваются с диагнозом, который меняет их судьбу и судьбу их близких. Но рак — это не просто медицинские показатели и проценты выживаемости. Это детские глаза, полные страха, но и надежды. Это маленькие ладошки, сжимающие руку мамы перед процедурой. Это мечты, которые, увы, не всегда сбываются.
«В Армении ежегодно регистрируется в среднем 80–100 случаев онкологических заболеваний у детей и подростков в возрасте от 0 до 18 лет. Самыми распространенными видами онкологических заболеваний у детей остаются лейкемии и лимфомы — они составляют 40% всех случаев. За ними следуют опухоли центральной нервной системы и саркомы.
IMG_1787.jpeg (1.11 MB)
В этом году мы, к сожалению, зафиксировали рост, и число новых диагнозов достигло почти 130. Это не обязательно связано с увеличением заболеваемости. Скорее, мы наблюдаем улучшение диагностики и раннего выявления, а также рост доверия к местной медицине. Все больше семей предпочитают лечить своих детей в Армении, а не за рубежом.
Как я уже говорила, показатель выздоровления у нас один из самых высоких — 75%, и он продолжает расти. С 1995 года нам удается поддерживать стабильно высокие результаты. Для сравнения: в странах постсоветского пространства этот показатель варьируется от 0 до 30%. Сегодня к нам обращаются пациенты не только из Армении, но и из России, Украины, Ирана».
Просто быть рядом
«Когда у ребенка диагностируют рак, это становится не просто его проблемой — это удар для всей семьи. Мы стараемся сделать все, чтобы они не чувствовали себя одинокими в этот тяжелый момент», — отмечает исполнительный директор благотворительного фонда City of Smile Эстер Демирчян.
Фонд финансирует полный цикл лечения детей и молодых людей до 25 лет в Армении, покрывая все расходы, выходящие за рамки госзаказа. Благодаря такому взаимодействию с государством, финансовое бремя лечения не ложится на плечи родителей — возможность получить медицинскую помощь не зависит от их материального положения.
На сегодняшний день Фонд оказал финансовую поддержку порядка 900 детям, из которых около 500 уже полностью завершили лечение. Только за прошлый год в City of Smile обратились 139 детей и молодых людей, у которых впервые диагностировали рак. В целом за 2023 год было профинансировано лечение 260 пациентов, а общая сумма направленных на эти цели средств составила около 530 млн драмов.