Իրկուտսկում բժիշկներն առաջին անգամ անգիոգրաֆի միջոցով նորածնի ստենտավորում են իրականացրել
Իրկուտսկի բժիշկները, բարձր տեխնոլոգիական սարքավորման՝ անգիոգրաֆի, օգնությամբ վիրահատել են սրտի բարդ արատով նորածնի, հայտնել է Իրկուտսկի շրջանային մանկական կլինիկական հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկ Յուրի Կոզլովը, տեղեկացնում է РИА Новости-ն։
Իրկուտսկի բժիշկները փրկել են նորածնի կյանքը։ Նրա փրկելուն մասնակցել են մարզի մի քանի բուժհաստատությունների մասնագետներ։ Երեխային օգնել են լույս աշխարհ գալ Իրկուտսկի մարզային կլինիկական հիվանդանոցի շրջանային ծննդատանը:
Նա ծնվել է մարսողական համակարգի պաթոլոգիաներով և սրտի բնածին արատով, որը ներառել է մի քանի անատոմիական արատներ։ Մարսողական համակարգի վիրահատությունը կատարել են Իվանո-Մատրենինսկի մանկական կլինիկական հիվանդանոցի բժիշկները։
Սրտի արատը շտկելու համար փոքրիկին տեղափոխել են Իրկուտսկի շրջանային մանկական կլինիկական հիվանդանոց։ 16 օրական երեխան ընդունվել է ցածր քաշով, հիպոքսիայով և թթվածնի ցածր հագեցվածությամբ: Վիրահատությունը կատարել է վիրաբույժ Մաքսիմ Շիրկինը։
«Առաջին անգամ Իրկուտսկի մարզում իրականացվել է աջ փորոքի արտահոսքի տրակտի ստենտավորում։ Ոսկերչական վիրահատություն, որը երբեք չի իրականացվել տարածաշրջանում։ Վիրահատական ​​միջամտությունը կատարվել է բարձր տեխնոլոգիական անգիոգրաֆիայի միջոցով։ Առանց կտրվածքների, մի քանի միլիմետր ծակելու միջոցով»,- գրել է Կոզլովը Telegram-ի ալիքում։
Նա նշել է, որ երեխան այս պահին գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում։ Նա կայունացել է, ինքնուրույն ուտում և շնչում է:
Պաթոլոգիան ամբողջությամբ վերացնելու համար երեխային անհրաժեշտ կլինի ևս մեկ վիրահատություն։ Որպեսզի այն հաջող անցնի, երեխան պետք է քաշ հավաքի և ամրանա։

В Иркутске врачи впервые провели стентирование с помощью ангиографа новорожденному
Врачи в Иркутске с помощью высокотехнологичного оборудования - ангиографа, провели операцию новорожденному со сложным пороком сердца, сообщил главный врач Иркутской областной детской клинической больницы Юрий Козлов, передает РИА Новости.
Иркутские врачи спасли жизнь новорожденному малышу. В его спасении участвовали специалисты нескольких медучреждений региона. Ребенку помогли появиться на свет в областном перинатальном центре Иркутской областной клинической больницы.
Он родился с патологиями пищеварительной системы и врожденным пороком сердца, включающим в себя несколько анатомических дефектов. Операцию на пищеварительной системе провели врачи Ивано-Матренинской детской клинической больницы.
Для коррекции порока сердца малыша перевезли в Иркутскую областную детскую клиническую больницу. 16-дневный ребенок поступил с малым весом, гипоксией и низкой сатурацией. Операцию провел хирург Максим Ширкин.
«Впервые в Иркутской области выполнили стентирование выводного отдела правого желудочка. Ювелирная процедура, каких в регионе никогда не проводилось. Хирургическое вмешательство проводилось с помощью высокотехнологичного ангиографа. Без разрезов, через прокол в несколько миллиметров», - написал Козлов в Telegram-канале.
Он отметил что сейчас ребенок находится в отделении реанимации. Он стабилизирован, питается и самостоятельно дышит.
Для полного устранения патологии ребенку предстоит еще одна операция. Для того чтобы она прошла успешно, малышу нужно набрать вес и окрепнуть.