Ցողունային բջիջների դոնորը հանդիպել է իր փրկած երեխայի հետ (ֆոտո)
Երեք տարեկան Օլլի Ուոլլսն ուրախ ծիծաղեց, երբ անծանոթ տղամարդը գրկեց նրանց, բարձրացրեց գլխից շատ վեր: Նա չգիտեր, որ այդ տղամարդը երկու տարի առաջ փրկել է իր կյանքը. առանց նրա, Օլլին այժմ հազիվ թե ողջ լիներ:
2 տարի առաջ Օլլին մահամերձ էր իմունային համակարգի հազվագյուտ հիվանդության պատճառով, եւ նրա ծնողները միայն հրաշքի վրա էին հույս դրել: Հենց այդ ժամանակ    26-ամյա Լյուկը, տեսնելով հոջինյան լիմֆոմայի պատճառով մահացած Էլիս Փայնի մասին փատագրական ֆիլմը, որոշել էր գրանցվել ցողունային բջիջների տվյալների բազայում` մտածելով, որ մի օր կկարողանա փրկել ինչ-որ մեկի կյանքը:
Ինչպես պատմել է Օլլիի մայրը` 41-ամյա Ջենիֆերը, Օլլիի մոտ հեմոֆագոցիտային լիմֆոհիստիոցիտոզ էին ախտորոշել 2012-ի օգոստոսին, երբ նա ընդամենը   4 շաբաթական էր: Եվս 4 շաբաթ անց նա սկսեց քիմիաթերապիա ստանալ:
«Երբ Օլլին 4 ամսական էր, նրա մարմինը սկսեց մեռնել. նրա ներքին օրգանները չափազանց թույլ էին բուժումից հետո: Մենք կարծում էինք, թե կկորցնենք նրան եւ բժիշկները նույնիսկ սկսել էին մտածել նրան կենսաապահովման համակարգից անջատելու մասին: Հենց այդ ժամանակ մեզ ասացին, որ նրան շտապ ոսկրածուծի փոխպատվաստում է անհրաժեշտ», - պատմել է Ջեննիֆերը:
Երեք ամիս անց գտան Լյուկին, որը գենետիկորեն համատեղելի էր Օլլիի հետ եւ կարող էր նրա համար դոնոր լինել:
«Երբ ինձ զանգեցին եւ ասացին, որ կարող եմ երեխայի համար համապատասխան դոնոր լինել, ես շատ ուրախացա», - այժմ վերհիշում է Լյուկը:
Չորս ժամվա ընթացքում Լյուկից ցողունային բջիջներ վերցրեցին, հետո դրանք ներմուծեցին Օլլիի օրգանիզմ:
Ընդամենը մեկ ամիս անց Օլլին անճանաչելի էր. նրա հայրը` Ռոջերը պատմել է, որ բազմաթիվ սարքերի միացված ահույս տղայից նա վերածվել էր էներգիայով լի, ժպտացող եւ շփվող երեխայի:
Հենց այդպիսին նրան տեսավ Լյուկը Զատկի տոներից հետո հանդիպման ընթացքում: Երեխան նրան նկարազարված Զատկի բացիկ եւ ձու նվիրեց:
«Աներեւակայելի է, որ մենք վերջապես հանդիպել ենք: Ես միշտ ուզում էի իմանալ, թե ինչ է եղել նրան եւ ինչ տեսք ունի այժմ: Ես այնքան շատ էի մտածում նրա մասին վերջին 3 տարվա ընթացքում» - պատմել է Լյուկը:
«Առանց քեզ, հիմա նա այստեղ չէր լինի: Մենք ամեն ինչ համար շնորհակալ ենք քեզ: Բառերով արտահայտել չի լինի, թե ինչքան ենք շնորհակալ քեզ», - Լյուկին ասել է Ջեննիֆերը` Օլլիի մայրը:

Донор стволовых клеток встретился со спасенным им ребенком (фото)
Трехлетний Олли Уоллс весело засмеялся, когда незнакомый мужчина, взяв его на руки, поднял высоко над головой. Он не знал, что этот мужчина пару лет назад спас ему жизнь – без него Олли бы сейчас вряд ли был жив.
2 года назад Олли был при смерти из-за редкой болезни иммунной системы, и его родители надеялись лишь на чудо. Именно тогда 26-летний Люк, увидев документальный фильм об Элис Пайн, умершей из-за ходжскинской лимфомы, решил зарегистрироваться в базе доноров стволовых клеток, подумав, что, может, однажды он сможет спасти чью-нибудь жизнь.
Как рассказала мама Олли, 41-летняя Дженнифер, у Олли диагностировали гемофагоцитарный лимфогистиоцитоз в августе 2012 года, когда ему было всего 4 недели. Еще через 4 недели он начал получать химиотерапию.
«Когда Олли было 4 месяца, его тело начало умирать – его внутренние органы были слишком слабы после лечения. Мы думали, что потеряем его, и врачи даже просили подумать о возможности отключения его от системы жизнеобеспечения. Именно тогда нам сказали, что ему срочно нужна трансплантация костного мозга», - рассказала Дженнифер.
Спустя три месяца нашелся Люк, который был генетически совместим с Олли и мог быть для него донором.
«Когда мне позвонили и сказали, что я могу быть подходящим донором для ребенка, я был очень рад», - вспоминает теперь Люк.
В течение четырех часов у Люка осуществляли забор стволовых клеток, которые затем ввели в организм Олли.
Всего через месяц Олли было не узнать: как рассказал его отец Роджер, из подключенного к множеству аппаратов безжизненного мальчика он превратился в полного энергии, улыбающегося и общительного ребенка.
Именно таким его увидел Люк во время встречи после праздника Пасхи. Малыш подарил ему разрисованную пасхальную открытку и яйцо.
«Невероятно, что мы наконец встретились. Я всегда хотел знать, что с ним стало и как он теперь выглядит. Я так много думал о нем в течение последних 3 лет!» - рассказал Люк.
«Без тебя его бы здесь не было. Мы обязаны тебе всем. Словами не выразить, как мы тебе благодарны», - сказала Люку Дженнифер, мама Олли.