Քրոսֆիթը վտանգավոր է երիտասարդների հոդերի համար
Սպորտն իհարկե օգտակար է առողջությանը, բայց դրանով տարվածությունը կարող է շատ վտանգավոր լինել. բարձր ինտենսիվ մարզումներով, այդ թվում` քրոսֆիթով եւ սումոյի կքանստումներով տարվածությունը հանգեցնում է նույնիսկ 20-30 տարեկան երիտասարդների հոդերի վնասվածքների եւ հաճախ նրանք հոդերի փոխարինման վիրահատության կարիք են ունենում, որոնք սովորաբար անում են 60 տարեկանից մեծ մարդկանց:
Տվյալ ֆիթնես-ծրագրերն այսօր մեծ ժողովրդականություն են վայելում, որովհետեւ թույլ են տալիս լավ արդյունքի հասնել` վարժությունների վրա շատ քիչ ժամանակ ծախսելով: Սակայն Սաութհեմփթոնի համալսարանից վիրաբույժ-օրթոպեդ Հորավ Դատտան պնդում է, որ վերջերս ամեն տարի 30 տարեկանից երիտասարդ առնվազն 200 հիվանդ է ընդունում, որոնք ինտենսիվ մարզումների պատճառով ծանր վնասվածքներ են  ստացած լինում եւ վիրահատության կարիք են ունենում:  Ընդամենը երկու կամ երեք տարի առաջ  նման վնասվածքներով հիվանդների թիվը   տարեկան 50-ից ավելին չէր, նրանք էլ զինվորականներ էին կամ էլ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստներ: Այժմ նրա հիվանդներն ամենատարբեր մասնագիտություններ ունեն, իսկ քրոսֆիթով եւ այլ բարձր ինտենսիվ մարզումներով հենց այնպես են զբաղվում, «հոգու համար»:
Բժիշկն ընդգծում է, որ ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը շատ օգտակար է առողջության համար, սակայն անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռք առնել լուրջ վնասվածքներից խուսափելու համար: Բացի այդ, ավելի լավ է չափավոր եւ պակաս ինտենսիվ վարժություններ կատարել, որոնք չեն վնասի օրգանիզմին եւ վնասվածքների չեն հանգեցնի:
Ոչ այնքան վերջերս Օքսֆորդի համալսարանի հետազոտողները հաշվարկել էին, որ Անգլիայում լապարոսկոպիկ վիրահատությունների թիվը 2002-2013 թվականներին աճել է 730 տոկոսով: Փորձագետները կանխատեսում են, որ 2023-ին այդ թիվը կաճի եւս   1400 տոկոսով: Եթե 13 տարի առաջ հիվանդների միջին տարիքը մոտենում էր 45 տարուն, 2013-ին այն 35 տարի է կազմել:

Кроссфит опасен для суставов молодых людей
Спорт, конечно же, полезен для здоровья, однако одержимость им может быть очень опасна: увлечение высокоинтенсивными тренировками, включая кроссфит и приседаниями сумо, приводит к повреждениям суставов даже 20-30 летних молодых людей, и нередко им требуются операции по замене суставов, которые обычно делают людям старше 60 лет.
Данные фитнес-программы пользуются сегодня большой популярностью, так как позволяют достигать хороших результатов, тратя на упражнения очень мало времени. Однако хирург-ортопед из Университетского госпиталя Саутгемптона доктор Горав Датта утверждает, что в последнее время каждый год принимает как минимум по 200 пациентов моложе 30 лет, получивших тяжелые травмы из-за интенсивных тренировок и нуждающихся в операциях. Всего два или три года назад количество пациентов с такими травмами было не более 50 ежегодно, да и то это были либо военные, либо профессиональные футболисты. Теперь у его пациентов самые разные профессии, а кроссфитом и другими высокоинтенсивными тренировками они занимаются просто так, «для души».
Врач подчеркивает, что физические нагрузки очень полезны для здоровья, однако нужно принимать меры для избежания серьезных травм. Кроме того, лучше делать более умеренные и менее интенсивные упражнения, которые не навредят организму и не приведут к травмам.
Не так давно исследователи из Оксфордского университета подсчитали, что число лапароскопических операций на суставах в Англии выросло на 730% с 2002 по 2013 годы. Эксперты предсказывают, что в 2023 году это число вырастет еще на 1400%. Если 13 лет тому назад средний возраст пациентов приближался к 45 годам, то в 2013 году он составил 35 лет.