Հայաստանում ինսուլինակախյալ հիվանդներին անվճար գլյուկոմետրեր կտրամադրվեն
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը  եւ «Կոնցեռն-Էներգոմաշ» փակ բաժնետիրական ընկերությունն այսօր, ապրիլի 14-ին, ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր։ Համագործակցության շրջանակներում «Կոնցեռն-Էներգոմաշ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը մեկ տարվա ընթացքում անհատույց  գլյուկոմետրեր կնվիրաբերի շաքարային դիաբետով այն հիվանդներին, ովքեր այդ ընթացքում հակադիաբետիկ հաբերից կանցնեն  ինսուլինի ներարկման:Այս մասին NEWS.am Medicine-ին հայտնեցին ՀՀ ԱՆ նախարարության մամուլի ծառայությունից։
Հուշագիրն ստորագրեցին ՀՀ ԱՆ աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Քրմոյանը եւ «Կոնցեռն-Էներգոմաշի» կոմերցիոն տնօրեն Դավիթ  Առաքելյանը։
Կարեւորելով համագործակցությունը` Սուրեն Քրմոյանը նշեց, որ շաքարային դիաբետով հիվանդների խնդիրները պետության հոգացության ներքո են, եւ նախարարությունը հետամուտ կլինի, որպեսզի այդ հիվանդները բացի անվճար տրամադրվող դեղերից ապահովվեն նաեւ բարձրորակ ստրիպերով։
Դավիթ  Առաքելյանը շնորհակալություն հայտնեց համագործակցության համար եւ տեղեկացրեց, որ հիվանդներին կհատկացվեն գերմանական արտադրության ժամանակակից գլյուկոմետրեր։ Ընկերությունը նաեւ դասընթացներ կկազմակերպի հիվանդների համար, որպեսզի կարողանան ամենօրյա ճիշտ ինքնավերահսկում կատարել։
Կողմերը պարտավորվեցին 10-օրյա ժամկետում մշակել եւ համաձայնագրով հաստատել շաքարային դիաբետով տառապող հիվանդներին անհատույց գլյուկոմետրերի տրամադրման կարգը:
Համագործակցության արդյունքում կբարձրանա շաքարային դիաբետով տառապող անձանց ինքնավերահսկման արդյունավետությունը, հետեւաբար եւ բուժման ճիշտ կազմակերպումը։

Инсулинозависимые больные в Армении бесплатно получат глюкометры
Министерство здравоохранения Армении и ЗАО «Концерн-Энергомаш» 14 апреля подписали меморандум о сотрудничестве, согласно которому компания «Концерн-Энергомаш» обязуется в течение года безвозмездно предоставлять глюкометры тем больным сахарным диабетом, которые с таблеток против диабета перейдут на инъекции инсулина.Об этом NEWS.am Medicine сообщили в пресс-службе министерства здравоохранения Армении.
Меморандум подписали руководитель аппарата Минздрава Армении Сурен Крмоян и директор ЗАО «Концерн-Энергомаш» Давид Аракелян.
С. Крмоян отметил, что больные сахарным диабетом находятся под опекой государства, и Министерство позаботится, чтобы эти больные кроме бесплатных лекарств получили также высококачественные стрипы.
Д.Аракелян проинформировал, что больные получат современные глюкометры немецкого производства. Компания организует также специальные курсы по обучению правильному обращению с прибором.
Стороны обязались в десятидневный срок разработать и утвердить порядок безвозмездной выдачи глюкометров больным сахарным диабетом.