5 բան, որ պետք է իմանալ Էբոլայի մասին
Ստորեւ 5 կարեւոր տեղեկություններ ենք ներկայացնում խիստ վտանգավոր եւ հաճախ մահացու հիվանդության՝ Էբոլա հեմոռագիկ տենդի մասին.
Ի՞նչ է Էբոլան
Էբոլա հեմոռագիկ տենդը համանուն վիրուսով վարակման արդյունքում առաջացող հիվանդություն է: Այն առաջին անգամ 1976թ.-ին՝Աֆրիկայում է ախտորոշվել:
Վարակի վաղ նախանշաններն են տենդը, գլխացավը, հոդացավը, մկանների եւ կոկորդի ցավը, փորլուծությունը, փսխումը եւ ստամոքսի ցավը: Որոշ դեպքերում էլ մաշկային ցան, աչքերի կարմրություն, զկռտոց, ինչպես նաեւ ներքին ու արտաքին արյունահոսություն կարող է առաջանալ:
Տենդով վարակված մարդկանց մինչեւ 90 տոկոսին մահվան ելք է սպառնում, հաղորդում է FoxNews-ը:
Նախընթաց տարիներին գրանցված համաճարակները աֆրիկյան երկրներում, մասնավորապես՝ Կոնգոյի Դեմոկրատական հանրապետությունում, Գաբոնում, Սուդանում, Կոտ դ'Իվուարում, Ուգանդայում եւ Կոնգոյի Հանրապետությունում են բռնկվել:
Ինչպե՞ս է փոխանցվում
Էբոլա վիրուսի կրողը շիմպանզեն, գորիլլան, անտառային անտիլոպն ու մակական են համարվում: Յուրաքանչյուր համաճարակի բռնկման դեպքում այն վերոհիշյալ կենդանիներից որեւէ մեկից է մարդու օրգանիզմ անցնում, այնուհետեւ արյան, թքի, լորձի եւ այլ արտազատումների միջոցով մարդուց մարդ փոխանցվում: Հիվանդության նկատմամբ առավել խոցելի երկրներում հեմոռագիկ տենդը կարող է նաեւ հիվանդներից բուժաշխատողներին անցնել, եթե վերջիններս պաշտպանիչ հագուստ եւ դիմակ չեն կրում: Բացի այդ, վարակված ասեղի հետագա օգտագործումը եւս կարող է հիվանդության տարածման միջոց դառնալ:
Հիվանդության դեմ պայքարին ներառված գիտնականների համար դեռեւս պարզ չէ, թե ինչ պայմաններում է Էբոլան կոնսերվացվում: Այդուհանդերձ, ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ հեմոռագիկ տենդով վարակված չղջիկները կարող են զերծ մնալ հիվանդության դրսեւորումներից: Այնպես որ, չի բացառվում, որ հենց այս կենդանիներն են վիրուսի՝ բնության մեջ պահպանման մեղավորները:
Միացյալ Նահանգներում բռնկում եղե՞լ է
Էբոլան ԱՄՆ-ում հիվանդություն չի պատճառել: Չիշտ է՝ 1990թ.-ին երկրի Վիրգինիա եւ Տեխաս նահանգներ ներկրված կապիկների հետ անմիջական շփման արդյունքում որոշ մարդկանց մոտ վիրուսի առկայություն էր հաստատվել, այդուհանդերձ, որոշ ժամանակ անց պարզվել էր, որ խոսքի Էբոլայի անվտանգ՝ մարդու մոտ ախտանշաններ չառաջացնող տեսակի՝ Էբոլա-Ռեստոնի մասին է: Վերջինս միայն կապիկների համար է մահացու:
Իսկ բուժում չկա՞
Ոչ: Էբոլայով վարակված հիվանդներն ընդամենը օժանդակ թերապիա են ստանում՝ օրգանիզմում առկա հեղուկների ծավալը հավասարակշռելու, թթվածնի եւ արյան մակարդակը պահպանելու եւ այլ բարդությունների դեմ պայքար մղելու նպատակով:

5 things you should know about Ebola
Ebola, officially known as Ebola hemorrhagic fever, is a severe disease caused by the Ebola virus that was first recognized in Africa in 1976.
Early symptoms can include fever, headache, joint and muscle aches, sore throat and weakness, followed by diarrhea, vomiting and stomach pain, according to the Centers for Disease Control and Prevention. In some cases, the disease causes rashes, red eyes, hiccups and internal and external bleeding, the CDC says.
Up to 90 percent of people who are infected with Ebola die from it, according to the National Institutes of Health.
Outbreaks have occurred in African countries, including the Democratic Republic of the Congo, Gabon, Sudan, the Ivory Coast, Uganda and the Republic of the Congo, FoxNews says.
How is it transmitted?
Humans are not the natural hosts of the Ebola virus, and it's believed that the first person in any outbreak became infected through contact with an infected animal, the CDC says. Animals that are reported to have spread disease to humans include chimpanzees, gorillas, forest antelopes and cynomolgus monkeys, according to the World Health Organization. Once one person has become infected, the disease can spread from person to person through contact with the blood, saliva, mucus or other secretions. In the countries where Ebola has occurred, the disease is frequently spread in health care settings to workers who have had contact with patients and do not wear protective clothing or masks, the CDC says. Re-use of contaminated needles can also spread the disease.
Researchers still do not know where Ebola naturally resides. Studies have shown bats can be infected with the virus and survive without symptoms of disease, according to the WHO. Some have speculated bats play a role in maintaining the virus in nature, the WHO says.
Has there ever been an outbreak in the United States?
Ebola has not caused disease in the United States. In 1990, several researchers in Virginia and Texas became infected with a type of Ebola virus from contact with imported monkeys, the CDC says. However, the type of Ebola in these cases, now called Ebola-Reston, did not cause symptoms in humans, although it was fatal in monkeys.
Is there a cure?
No. Patients with Ebola are treated with supportive therapy, which includes balancing their fluids, maintaining their oxygen levels and blood pressure, and treating them for any complicating infections, the CDC says.