Վարունգը սննդամթերքի ամենաօգտակար տեսակներից մեկն է
Վարունգը կալորիականություն, ճարպեր, խոլեստերին եւ աղ գրեթե չի պարունակում եւ 95 տոկոսով ջրից է բաղկացած, ինչը իդեալական լուծում է՝ օրգանիզմի ջրազրկման եւ գերտաքացման դեմ պայքարի համար: Չկլպված վիճակում, 119 գրամի մեջ այն 115 գրամ ջուր, 16 կալորիա, 0,8 գրամ սպիտակուց, 0,2 գրամ ճարպ եւ 2,9 գրամ շաքար կարող է պարունակել: Բացի այդ էլ, Medical News Today-ի փոխանցմամբ, հիշյալ չափաբաժնի մեջ 0,9 գրամ բջջանյութ եւ 1,8 գրամ ածխաջրատ կարելի է գտնել, ինչը К վիտամինի օրական նորմայի 11 տոկոսը, С վիտամինի, մագնեզիումի, կալիումի եւ մանգանի 4 տոկոսը, ինչպես նաեւ А վիտամինի, տիամինի, ռիբոֆլավինի, В-6-ի, պանտոտենաթթվի, կալցիումի, ֆոսֆորի, ցինկի եւ պղնձի 2 տոկոսն ապահովելու հնարավորություն է ընձեռում: Իսկ բաղադրիչներից եւս մեկը՝ լիգնանները, սրտանոթային հիվանդությունների եւ քաղցկեղի մի շարք տեսակների առաջացման ռիսկը նվազեցնելու ներուժ են դրսեւորում:
Ի միջի այլոց, վարունգը նաեւ մաշկի համար է օգտակար: Այն մաշկին թարմություն եւ հանգստություն հաղորդելու, այտուցներն ու բորբոքումները վերացնելու հատկություն ունի: Հին, բայց փորձված միջոց է՝ աչքերին վարունգի շերտեր դնելով՝ հնարավոր է դրանց տակ ի հայտ եկած պարկերից ազատվել: Նույն մեթոդը նաեւ այրվածքների դեպքում է օգտակար: Բայց այդ, վարունգը նաեւ ոսկրերի առողջության մտահոգված մարդկանց սննդակարգի պարտադիր բաղադրիչը պետք է կազմի: Չէ՞ որ К վիտամինի պակասը կարող է կոտրվածքների առաջացման ռիսկի աճ խթանել:

What are the health benefits of cucumber?
Their high water content helps ward off dehydration and combat the heat while their refreshing and mild taste appeals to even the pickiest eaters.
According to the USDA National Nutrient Database, 1 cup of raw sliced cucumber with peel (approximately 119 grams) contains 115 grams of water, 16 calories, 0.8 grams of protein, 0.2 grams of fat and 2.9 grams of carbohydrate (including 0.9 grams of fiber and 1.8 grams of sugar, Medical News Today reported.
One cup of cucumber provides 11% of vitamin K, 4% of vitamin C, magnesium, potassium and manganese and 2% of vitamin A, thiamin, riboflavin, B-6, folate, pantothenic acid, calcium, iron, phosphorus, zinc and copper needs for the day.
Cucumbers also contain lignans, which research has shown my decrease the risk of cardiovascular disease as well as several types of cancer.
When used topically, cucumber has a cooling and soothing effect that decreases swelling, irritation and inflammation. Cucumber slices can be placed on the eyes to decrease morning puffiness or placed on the skin to alleviate and treat sunburn.
Low intakes of vitamin K have been associated with a higher risk for bone fracture. Adequate vitamin K consumption can be achieved by eating a proper intake of fruits and vegetables (one cup of cucumber provides 11% of your daily needs) and is important for improving calcium absorption essential for optimal bone health.