Մանկական տրավմաները մեծացնում են հասուն տարիքում քրոնիկական ցավի վտանգը. ուսումնասիրություն
Ֆիզիկական, սեռական, էմոցիոնալ բռնությունը կամ անտեսումը, ինչպես առանձին, այնպես էլ մանկական այլ տեսակի տրավմաների հետ միասին մեծացնում են հասուն տարիքում խրոնիկական ցավի և դրա հետ կապված հաշմանդամության վտանգը, ասվում է նոր հետազոտությունում:
Հետազոտությունն ուսումնասիրում է 75 տարվա ընթացքում անցկացված ուսումնասիրությունների արդյունքները, որին մասնակցել են 826 452 մեծահասակներ: European Journal of Psychotraumatology-ում հրապարակված հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ մարդիկ, ովքեր մանկության տարիներին ենթարկվել են տարբեր ձևերի տրավմատիկ իրադարձությունների, մեծահասակ տարիքում շրջանում խրոնիկական ցավի և ցավի հետ կապված հաշմանդամության բարձր ռիսկի են ենթարկվում, հատկապես նրանք, ովքեր ֆիզիկական բռնության են ենթարկվել:
«Այս բացահայտումները խիստ մտահոգիչ են, հատկապես հաշվի առնելով, որ ավելի քան 1 միլիարդ երեխա՝ աշխարհի երեխաների բնակչության կեսը, ամեն տարի ենթարկվում է տրավմայի՝ մեծացնելով քրոնիկ ցավի և հետագայում հաշմանդամության վտանգը», - նշում է հետազոտության առաջատար հեղինակ դոկտոր Անդրե Բուսիերը՝ ՄակԳիլ համալսարանի ֆիզիկական և օկուպացիոն թերապիայի դպրոցից (Կանադա):
«Կա հրատապ անհրաժեշտություն մշակելու նպատակային միջամտություններ և աջակցության համակարգեր՝ շրջափուլը կոտրելու և մանկական տրավմաների ենթարկված մարդկանց առողջության երկարաժամկետ արդյունքները բարելավելու համար», - նշում է գիտնականը։

Травмы, полученные в детстве, усугубляют риск хронических болей во взрослом возрасте – исследование
Физическое, сексуальное, эмоциональное насилие или пренебрежение, как отдельно, так и в сочетании с другими видами детских травм, повышают риск хронической боли и связанной с ней инвалидности во взрослом возрасте, говорится в новом исследовании.
В исследовании рассматриваются результаты исследований, проводившихся в течение 75 лет, в которых приняли участие 826 452 взрослых. Исследование, опубликованное в European Journal of Psychotraumatology, показывает, что люди, подвергшиеся различным формам травматических событий в детстве, подвержены повышенному риску возникновения хронической боли и инвалидности, связанной с болью, во взрослом возрасте, особенно те, кто подвергался физическому насилию.
«Эти результаты вызывают серьезную озабоченность, особенно если учесть, что более 1 миллиарда детей - половина мирового детского населения - ежегодно подвергаются воздействию травм, что повышает риск хронической боли и инвалидности в дальнейшем», - отмечает ведущий автор исследования доктор Андре Бюссьер из Школы физической и трудовой терапии Университета Макгилла (Канада).
«Существует острая необходимость в разработке целевых мероприятий и систем поддержки, чтобы разорвать порочный круг и улучшить долгосрочные показатели здоровья людей, подвергшихся травмам в детстве», - отмечает ученый.