Առողջ քունը եւ հոբբիի առկայությունը նպաստում են առողջ ծերանալուն. Daily Mail
Թոշակառուների ամերիկյան ասոցիացիայի (հասարակական կազմակերպություն, որն աշխատում է միջին եւ տարեց հասակի մարդկանց պահանջմունքների բավարարման ուղղությամբ) փորձագետների կարծիքով՝ առողջ քունը, շփումը, սիրելի զբաղմունքի առկայությունը եւ առողջ սնունդը նպաստում են առողջ ծերանալուն, տեղեկացրել է Daily Mail-ը։
Բազմաթիվ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ միայնությունը կարող է դեմենցիա, դեպրեսիա, շաքարային դիաբետ եւ ինսուլտ առաջացնել։ Ընկերների եւ հարազատների հետ մշտական շփումը, ինչպես նաեւ մասնակցությունը հանրային միջոցառումներին կամ կամավորական գործունեությունը, հակառակը, նվազեցնում է կյանքի համար վտանգավոր այդ վիճակների առաջացման վտանգը։ Առողջ ծերանալու մյուս գործոնը ֆիզիկական ակտիվության բարձր մակարդակն է։ Ֆիզիկական ակտիվություն ասելով նկատի են առնվում ոչ միայն մարզումները, այլեւ զբոսանքը, լողը, աշխատանքն այգում եւ շարժական խաղերը։
Կարեւոր է նաեւ ճիշտ սնվելը։ Միջերկրածովյան դիետան, որը խորհուրդ է տալիս օգտագործել բուսական սնունդ, ձուկ, ծովամթերքներ եւ պանիր, կարող է ավելացնել կյանքի տեւողությունը եւ լավ վիճակում պահել պայծառ միտքը։ Դա հաստատվում է այն հետազոտությամբ, որն անցկացրել են Բարսելոնայի համալսարանի գիտնականները։ Միջերկրածովյան դիետա պահպանող մասնակիցների մոտ կոգնիտիվ ունակությունները նվազել են շատ ավելի դանդաղ, քան շատ միս, շաքար եւ ալկոհոլ օգտագործողների դեպքում։
Առողջ ծերանալու համար պակաս կարեւոր չէ քունը։ Նեյրոհոգեբան Քարեն Միլլերը Նյարդաբանության խաղաղօվկիանոսյան ինստիտուտից (ԱՄՆ) նշել է, որ քնի անբավարարությունը (օարական յոթ ժամից պակաս) հանգեցնում է օրգանիզմի ինքնավերականգնման ունակության կորստին։ Քնի ժամանակ ուղեղը հեռացնում է թունավոր սպիտակուցները, որոնց կուտակումը հանգեցնում է Ալցհեյմեի հիվանդության։
Ուղեղի առողջության վրա դրական է ազդում նաեւ հոբբին։ Ամենաօգտակար զբաղմունքներից են օտար լեզուների ուսումնասիրությունը, նկարչությունը եւ երաժշտական գործիք նվագել սովորելը։

Daily Mail: здоровый сон и наличие хобби способствуют здоровому старению
По мнению экспертов из американской ассоциации пенсионеров (некоммерческой организации, которая работает над удовлетворением потребностей людей среднего и пожилого возраста в США), здоровый сон, достаточное количество общения, наличие любимого занятия и здоровое питание способствуют здоровому старению, сообщает Daily Mail.
Многочисленные исследования показали, что одиночество может быть провокатором деменции, депрессии, сахарного диабета и инсульта. Регулярное общение с друзьями и родственниками, а также участие в общественных мероприятиях или волонтерская деятельность, напротив, снижает риск развития этих опасных для жизни состояний. Другим фактором здорового старения является высокий уровень физической активности. Под физической активностью подразумеваются не только тренировки, но и прогулки, плавание, работа в саду и подвижные игры.
Также важно правильно питаться. Средиземноморская диета, предписывающая употребление растительной пищи, рыбы, морепродуктов и сыра, способна увеличить продолжительность жизни и сохранить ясность рассудка. Это подтверждается исследованием, проведенным учеными из университета Барселоны. У участников с высокими уровнями биомаркеров, указывающих на приверженность средиземноморской диете, когнитивные способности снижались гораздо медленне, чем у людей, употребляющих много мяса, сахара и алкоголя.
Не менее важной составляющей здорового старения является сон. Нейропсихолог Карен Миллер из Тихоокеанского института неврологии в США объяснила, что недостаток сна (менее семи часов в сутки) приводит к неспособности организма самовосстанавливаться. Кроме того, во время сна мозг устраняет токсичные белки, накопление которых приводит к болезни Альцгеймера.
Положительно влияет на здоровье мозга и наличие хобби. В число наиболее полезных занятий входят изучение иностранных языков, рисование и обучение игре на музыкальных инструментах.