Հոնկոնգում առաջին անգամ կապիկի հերպեսով վարակման դեպք է գրանցվել
Հոնկոնգում գրանցվել է B վիրուսով վարակման առաջին դեպքը, վիրուսը հայտնի է որպես «կապիկի հերպես»։ Այդ վիրուսով նախկին վարակման դեպքը Չինաստանում հանգեցրել է պացիենտի մահվանը։
Ինչպես տեղեկացրել է Առողջապահության պահպանման կենտրոնը, Հոնկոնգի 37-ամյա բնակիչը հոսպիտալացվել է մարտի 21-ին բարձր ջերմության եւ գիտակցության հետ կապված ախտանշաններով։ Ներկայում նա հիվանդանոցի ինտեսնիվ թերապիայի բաժանմունքում է, նրա վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։ Նախօրեին ոսկրածուծի նմուշի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել B հերպեսի դրական արդյունք։
Վարակվածի ընտանիքի անդամներից ստացված տեղեկությամբ՝ վարակվածին ճանկռել էր կապիկը փետրվարի վերջին Կամ Շան այգում։
Առողջապահության պահպանման կենտրոնի ներկայացուցիչը բացատրել է, որ B վիրուսը կա մամակների թքի, մեզի եւ կղանքի մեջ, որոնք վայրի կապիկների տեսակներից մեկն են եւ հանդիպում են Հոնկոնգում։ Վարակված մարդկանց մոտ կարող են լինել գրիպ հիշեցնող ախտանշաններ, որոնք հետագայում կարող են ախտահարել կենտրոնական նյարդային համակարգը։
Կապիկի հերպեսը կամ B virus-ը կարող է լուրջ հետեւանքների հանգեցնել՝ ուղեղի բորբոքում (էնցեֆալիտ) եւ անգամ մահ։ Այն առաջին անգամ պարզվել է 1932թ. մակակ տեսակի կապիկների մոտ։ Հայտնագործությունը կատարվել է ամերիկացի վիրուսաբան Ռիչարդ Շուոփի ջանքերի շնորհիվ։ Դա կարեւոր հայտնագործություն էր, քանի որ B վիրուսը պրիմատների հերպես վիրուսի առաջին հայտնի դեպքն էր։ Այդ ժամանակվանից  կատարվել են բազմաթիվ հետազոտություններ՝ հասկանալու համար դրա կառուցվածքը, էվոլյուցիան եւ պոտենցիալ սպառնալիքները մարդու առողջության համար։
Մարդու վարակվելու վերջին դեպքը կապիկի հերպեսով գրանցվել է 2021թ. Չինաստանում։ Այդ ժամանակ 53-ամյա վիրաբույժ-հետազոտողն այն ինստիտուտից, որտեղ իրականացվում են փորձեր ոչ մարդակերպ կապիկների վրա (դրանց օգտագործում են տարբեր գենետիկ հետազոտությունների համար), մարտի սկզբին հերձել էր երկու մակակի։ Մեկ ամիս հետո նրա մոտ հայտնվել են ախտանշաններ, ինչպիսին են սրտխառնոցը, փսխումը եւ տենդը։ Մայիսի վերջին գիտնականը մահացել է, եւ Վիրուսային հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնում հաստատվել է հերպես B վիրուսի առկայությունը։

В Гонконге впервые выявили случай заражения обезьяньим герпесом
В Гонконге зафиксировали первый случай заражения вирусом герпеса B, известного как «обезьяний герпес». Прошлый случай заболевания таким вирусом (в Китае) привел к гибели пациента.
Как сообщает местный Центр охраны здоровья, 37-летний житель Гонконге был госпитализирован 21 марта с высокой температурой и симптомами сознания. В настоящее время он находится в отделении интенсивной терапии больницы, и его состояние оценивается как критическое. Накануне анализ пробы спинномозговой жидкости показал положительный результат на герпес B.
По информации, полученной от членов семьи зараженного и предварительного расследования, заразившегося поцарапала дикая обезьяна в конце февраля во время его посещения парка Кам Шан.
Представитель Центра охраны здоровья объяснил, что вирус B присутствует в слюне, моче и кале макак, которые являются одними из видов диких обезьян, встречающихся в Гонконге. У зараженных людей могут появиться симптомы, похожие на грипп, которые впоследствии могут прогрессировать до поражения центральной нервной системы.
Обезьяний герпес, или герпесвирус обезьян (B virus), может вызвать серьезные последствия для человека, включая воспаление мозга (энцефалит) и даже смерть. Впервые он был выявлен в 1932 году у обезьяны рода макак. Открытие произошло благодаря усилиям американского вирусолога Ричарда Шоупа. Это был значимый момент в истории медицины, поскольку B-вирус стал первым известным случаем герпесвируса у приматов. С тех пор проведено много исследований этого вируса, чтобы понять его структуру, эволюцию и потенциальные угрозы для здоровья человека.
Последний случай заражения человека обезьяньим герпесом был зафиксирован в 2021 году на материке Китая. Тогда 53-летний хирург-исследователь из института, где проводятся эксперименты на нечеловекообразных обезьянах (их скрещивают и используют для различных генетических исследований), в начале марта провел вскрытие двух макак. Через месяц у него начались симптомы, такие как тошнота, рвота и лихорадка. В конце мая ученый умер, и в Национальном центре контроля и профилактики вирусных заболеваний было подтверждено наличие вируса герпеса B.