Գիտնականները մարդուն հիմարեցնող վիրուս են հայտնաբերել
Ամերիկացի գիտնականները մարդու ուղեղն ախտահարող եւ հիմարեցնող բացիլ են հայտնաբերել: Խոսքը algae վիրուսի մասին է, որի ազդեցությունը՝ առողջ մարդկանց նկատմամբ, նախկինում երբեք չի ուսումնասիրել: Մինչդեռ այն կարող է տեսողական մշակումը եւ տարածական գիտակցությունը ներառող մի շարք կոգնիտիվ գործառույթների վրա բացասաբար անդրադառնալ, հաղորդում է NewsMax Health-ը:
Ջոնս Հոպկինսի բժշկական դպրոցը եւ Նեբրասկայի համալսարանը ներկայացնող գիտնականները վերը հիշատակված հայտնագործությունը բոլորովին այլ հարցի շուրջ՝ կոկորդի մանրէների ուսումնասիրությանը միտված հետազոտության ընթացքում են հեղինակել: Նրանք, մասնավորապես, առողջ մարդկանց կոկորդի մեջ ԴՆԹ-ի՝ կանաչ ջրիմուռներն ախտահարող վիրուսին հիշեցնող տվյալներ են հայտնաբերել:
«Սա ակնառու օրինակ է առ այն, թե ինչպես միանգամայն անմեղ թվացող միկրոօրգանիզմները կարող են մարդու վարքի եւ կոգնիտիվ կարողությունների վրա անդրադառնել: Երկու անձանց միջեւ առկա բազմաթիվ ֆիզիոլոգիական տարբերությունների մասին կոդավորումը կարելի է ծնողներից ժառանգված գեների մեջ գտնել, սակայն դրանց մի մասն էլ մեր օրգանիզմում ապաստան գտած միկրոօրգանիզմներից եւ մեր գեների հետ դրանց հարաբերակցությունից է կախված», - նշել է գիտահետազոտական խմբի ղեկավար, վիրուսաբան դոկտոր Ռոբերտ Յոլկենը:
Հատկանշական է, որ հետազոտության 90 մասնակիցներից 40-ի մոտ algae վիրուսի առկայություն է հաստատվել: Ընդ որում, դրա ազդեցությանը ենթարկվածները մտավոր կարողությունների եւ ուշադրության չափմանը միտված թեստը նկատելիորեն անհաջող են հանձնել:

November 12, 2014  21:35
American scientists have discovered a virus that infects human brains and makes people stupid, NewsMax Health reports.
The algae virus, never before observed in healthy people, was found to affect cognitive functions including visual processing and spatial awareness, The Independent reports.
Scientists at Johns Hopkins Medical School and the University of Nebraska made the discovery while undertaking an unrelated study into throat microbes. They found DNA in the throats of healthy individuals that matched the DNA of a virus known to infect green algae.
“This is a striking example showing that the ‘innocuous’ microorganisms we carry can affect behavior and cognition,” said Robert Yolken, M.D., a virologist who led the study. “Many physiological differences between person A and person B are encoded in the set of genes each inherits from parents, yet some of these differences are fuelled by the various microorganisms we harbor and the way they interact with our genes.”
Of the 90 participants in the study, 40 tested positive for the algae virus. Those who tested positive performed worse on tests designed to measure intelligence and attention.