Որտե՞ղ եւ ու՞մ է պետք դիմել, եթե դեղամիջոցների որակի վերաբերյալ կասկածներ ունեք
Եթե որեւէ դեղամիջոցի որակի վերաբերյալ կասկածներ ունեք, կամ այն օգտագործելու ընթացքում ի հայտ են եկել կողմնակի երեւույթներ, որոնք դեղի ներդիր-թերթիկի մեջ նկարագրված չեն եղել, դա պատճառ չէ ասել, թե իբրեւ «բոլոր դեղերը կեղծ են», եւ ոչինչ չանել: Հայաստանում գործում է մարմին, որին նման դեպքերում պետք է դիմել:
Դեղամիջոցների հետ առաջացած ցանկացած խնդրի դեպքում, մասնավորապես, եթե կան չնկարագրված կողմնակի երեւույթներ կամ դեղի որակի վերաբերյալ կասկածներ, պետք է դիմել ՀՀ ԱՆ Դեղերի եւ բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն: Այս մասին մեզ նշված կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Լիլիթ Ղազարյանն է պատմել:
Նրա խոսքով՝ առանց համապատասխան հետազոտությունների հնարավոր չէ ստուգել դեղամիջոցի որակը կամ պարզել, թե ինչու է հիվանդի մոտ կոնկրետ դեղի արդյունավետությունը նվազել. Դեղերի եւ բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնը կարող է նման հետազտություններ իրականացնել; այն կարող է նաեւ պարզել, արդյոք դեղամիջոցը Հայաստան օրինական ճանապարհով է ներմուծվել: Այդ իսկ պատճառով, մասնագետը խնդրում է, որ ցանկացած բողոք, ցանկացած խնդիր ներկայացվի փորձագիտական կենտրոն: Դա շատ կարեւոր է բոլոր ՀՀ քաղաքացիների համար, քանի որ նման բողոքից հետո անցկացված հետազոտության արդյունքում կարող է հայտնաբերվել եւ շրջանառությունից հանվել, օրինակ, ինչ-որ անորակ դեղամիջոց:
Լիլիթ Ղազարյան նաեւ հիշեցրել է, որ որեւէ դեղ անվտանգ չէ՝ բացարձակ անվտանգ դեղ գոյություն չունի: Իհարկե, ցանկացած դեղ շուկա մտնելուց առաջ մի շարք հետազոտությունների եւ փորձաքննությունների է ենթարկվում, բայց չի բացառվում, որ դրա կիրառման արդյունքում կարող են ի հայտ գալ նոր, մինչեւ դրա գրանցումը չարձանագրված երեւույթներ, որոնց մասին պետք է անպայման տեղեկացնել համապատասխան մարմիններին, տվյալ դեպքում՝ Դեղերի եւ բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն:
ՀՀ ԱՆ Դեղերի եւ բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի հեռախոսահամարն է 222-133: Գործում է նաեւ թեժ գիծ՝ 237-265 եւ 773-368 հեռախոսահամարներով:
Բողոքները կարող եք ներկայացնել ինչպես հեռախոսով, այնպես էլ կենտրոնի պաշտոնական կայքի առցանց բողոքի հայտագիրը լրացնելով:

Куда следует обращаться, если у Вас возникли сомнения по поводу качества лекарств?
Если у Вас возникли сомнения относительно качества какого-либо лекарственного препарата, или в процессе его использования возникли побочные эффекты, о которых не содержалось предупреждения в инструкции к лекарству, это вовсе не повод заявлять, что все лекарства фальшивые и ничего не предпринимать. В Армении действует орган, в который нужно в таких случаях обращаться.
При возникновении любой проблемы с лекарством, в частности, если при неописанных побочные явлениях или при возникновении сомнений относительно качества, следует обращаться в Центр экспертизы лекарств и медицинских технологий при Минздраве Армении. Об этом рассказала журналистам заместитель директора вышеназванного Центра Лилит Казарян.
По ее словам, качество или неэффективность лекарства невозможно определить без соответствующих исследований. Центр может провести такие исследования, он может также выяснить, поступило ли лекарство в Армению законным путем. По этой причине специалист просит, чтобы любое недовольство, жалоба, поступали в Центр экспертизы. Это очень важно для всех граждан страны, поскольку в результате такой проверки, скажем, некачественное средство может быть извлечено из оборота.
Лилит Казарян также напомнила, что ни одно лекарство не является полностью безопасным, абсолютно безопасных лекарств просто не существует. Все лекарства перед выходом на рынок проходят определенные испытания, однако не исключается, что при широком применении могут быть зафиксированы новые, не выявленные в ходе исследований побочные действия, о чем следует обязательно известить соответствующие органы, в данном случае, Центр экспертизы лекарств и медицинских технологий.
Телефон Центра: 222-133. Действует также горячая линия: 237-265 и 773-368.
Жалобы можно предъявлять как по телефону, так и в электронном виде, заполнив электронную форму на сайте Центра.