Հղիության արհեստական ընդհատումից հրաժարված մարմնամարզուհին առողջ եռյակ է լույս աշխարհ բերել
35-ամյա մարմնամարզուհի Ջեյմի Հալսին (Jaime Halsey) եւ նրա ամուսինը անցած տարվա հոկտեմբերին իմացել են, որ եռյակ են սպասում: Սակայն այն լուրը, որ երեխաներից մեկը մյուսներից փոքր է 25  տոկոսով մթագնել է նրանց երջանկությունը: Բժիշկներն ասել են, որ հավանականությունը, որ բոլոր երեք երեխաները ողջ կմնան, 50-50-ն է: Այդ պատճառով բժիշկներն առաջարկել են «ընտրությամբ» աբորտ անել՝ սպանելով երկու երեխային՝ մեկի կյանքը պահպանելու համար:
Եռյակից երկուսը մի ձվաբջջից էին զարգացել, եւ, բժիշկների խոսքով, չափսերի մեծ տարբերության պատճառով նրանցից ավելի փոքրը կարող էր դադարել աճել՝ այդպիսով վտանգի ենթարկելով իր երկու քույրերին եւ մայրիկին:
Մարմնամարզուհին, սակայն, հրաժարվել է աբորտից: Եվ մի քանի օր առաջ կեսարյան հատման միջոցով առողջ եռյակ լույս աշխարհ բերել  Օքսֆորդի Ջոն Ռեդկլիֆի կլինիկայում:
«Ուրիշների մոտ նույնպես եռյակներ են ծնվում, եւ ես չէի պատրաստվում սպանել առողջ երեխաներին սեփական կյանքը հեշտացնելու համար», - ասել է Ջեյմին: «Իմ առաջին արձագանքն այն էր, որ ես գիտակցեցի՝ չեմ կարող նման քայլի դիմել»:
Առաջինը լույս աշխարհ է եկել Էդեն Ռոուզը, այնուհետեւ Էմբեր Ջոյը, իսկ երրորդը Էրին Էյլան էր: Այժմ բոլոր երեք աղջիկները գտնվում են Northampton General Hospital կլինիկայում, սակայն շուտով նրանց դուրս կգրեն եւ նրանք կգնան տուն՝ իրենց մեծ քրոջ՝ Ֆլորենցիայի մոտ, որը վաղուց էր երազում քույրիկ ունենալու մասին:

Former Olympic athlete who was advised to abort two of her triplets giveс birth to three healthy baby girls
March 5, 2015  23:44
A former Olympic gymnast who was advised by doctors to abort two of her triplets has given birth to three healthy baby girls.
Jaime Halsey and her rugby star husband Steve, both 35, were told they were expecting triplets in October, but were quickly referred to specialists who said the odds of them all surviving was 50/50
Last week the couple, from Abington, Northampton, welcomed Eden Rose, Amber Joy and Erin Aila via a planned caesarean section.
After finding out they were expecting triplets, the Halseys were quickly referred to specialists after the 12 week scan when medics realised one of them was 25 per cent smaller than the other.
Doctors advised Jaime to consider terminating two of her unborn children because they could cause serious risks to her health as well as the other babies.
But Jaime, who was Team GB's first female trampolinist, refused an abortion - despite the odds of all three surviving being just 50 per cent..
The trio were born last Tuesday, with only minor complications before being placed into incubators for further care at John Radcliffe Hospital in Oxford.
Eden Rose was the first to arrive into the world at 3.53pm, weighing 3lb 8oz.
She was closely followed by Amber Joy at 3.54pm, weighing in at 3lb 1oz.
Then at 3.55pm Erin Aila was born, and weighed 2lb 13oz.
Earlier this year Jaime, who coaches trampolining and runs a cake-making business from home, spoke of her determination to deliver all three babies.
She said: 'Other people have triplets and I wasn't prepared to abort two healthy babies just to make life easier.
'My initial emotional reaction was 'I can't do that, I will keep them all and carry on with the pregnancy whatever'.
The triplets will now be transferred to Northampton General Hospital to further monitoring but should be able to return home next week.