Ճապոնիայում տարածվել է վտանգավոր վարակիչ հիվանդություն
Ճապոնիայում 284 մարդու մոտ հայտնաբերել են ստրեպտոկոկային թունավոր շոկի ախտանիշ։ Այս հազվագյուտ հիվանդությունն ունի 30 տոկոս մահացություն։ Վարակիչ հիվանդությունների ազգային իսնտիտուտի տվյալներով Տոկիոյում արձանագրվել է այս ախտանիշով հիվանդացության 45 դեպք, Օսակա պրեֆեկտուրայում ՝ 28, իսկ Կանավագայում՝ 20։
Ստրեպտոկոկային թունավոր շոկի ախտանիշն առաջանում է այն ժամանակ, երբ «Ա» խմբի մանրէները հայտնվում են օրգանիզմի այն մասերում, որտեղ դրանք չպետք է լինեն։ Օրինակ մկանների, արյան կամ էլ թոքերի մեջ, ինչը համարվում է պաթոլոգիա։ «Ա» խմբի ստրեպտոկոկը առաջացնում է ֆարինգիտ, ինչն էլ իր հերթին դառնում է կոկորդացավի եւ մաշկի թարախային հիվանդության պատճառ։ Բայց երբ հիվանդները այս մանրէներով վարակվում են սպիների ու վերքերի միջոցով՝ նրանց մոտ կարող է սկսվել տենդ՝ 38-ից բարձր ջերմաստիճանով եւ վերջույթների այտույցով, ինչն էլ ի վերջո հանգեցնում է նեկրոզի, այսինքն հյուսվածքների մահացմանը։
«Սովորական դեպքերում հիվանդությունը կարելի է վերահսկել հակաբակտերիալ դեղորայքների միջոցով։ Բայց իրավիճակը կարող է բարդանալ վայրկենապես, այնպես որ հենց այտույցը սկսի տարածվել մարմնով մեկ ՝ հիվանդներին խորհուրդ են տալիս անմիջապես դիմել բուժհաստատություններ»,- ասում է Քեն Կիկուտին՝ Տոկիոյի Կանացի բժշկական համալսարանի պրոֆեսորը։
Ստրեպտոկոկային թունավոր շոկի ժամանակ հիվանդները կարող են մահանալ մի քանի օրվա ընթացքում ՝ պոլիօրգանային անբավարարությունից (օրգանիզմի սթրեսային արձագանքը) կամ էլ այլ ախտանիշներից։ Չնայած տվյալ հիվանդության դեպքում մահացությունը կազմում է 30 տոկոս (համեմատության համար ասենք, որ աղմուկ հանած Էբոլա հիվանդությունը սպանում է հիվանդների մինչեւ 50 տոկոսին)՝ բայցեւայնպես ճապոնական մամուլում մահացու ելքերի մասին հաղորդագրություններ դեռ չկան։

284 people infected with dangerious flesh-eating bacterium in Japan
A deadly flesh-eating bacterium has infected 284 people as of Aug. 16, already shattering Japan’s annual record and prompting advisories from health experts, according to the National Institute of Infectious Diseases.
According to Asahi, the patients with streptococcal toxic shock syndrome (STSS) include 45 people in Tokyo, 28 in Osaka Prefecture and 20 in Kanagawa Prefecture, preliminary data released on Aug. 25 by the institute showed.
In all of 2014, 273 patients were reported with STSS, the highest number since the institute started keeping such records in 1999.
The fatality rate of STSS, mainly group A streptococcus, is estimated at about 30 percent.
“The disease can be contained by anti-bacterial drugs in normal cases, but conditions can exacerbate suddenly, so patients are recommended to contact medical institutions when swelling spreads over their body,” said Ken Kikuchi, a professor of infectious diseases at Tokyo Women’s Medical University.
Group A streptococcus causes pharyngitis that leads to sore throats, as well as impetigo skin diseases, mainly among children. But when patients become infected with the bacterium through scars and wounds, they can develop fevers exceeding 38 degrees and swelling of the limbs that could eventually lead to necrosis, or tissue decay.
Patients could die within a few days of the onset from multiple organ failure and other symptoms.
The STSS mainly hits people in their 30s or older, and its mechanism is not fully understood. The institute said 29 percent of patients of the disease died in cases reported between 2012 and 2014.