Ճապոնիայում տարածվել է վտանգավոր վարակիչ հիվանդություն
Ճապոնիայում 284 մարդու մոտ հայտնաբերել են ստրեպտոկոկային թունավոր շոկի ախտանիշ։ Այս հազվագյուտ հիվանդությունն ունի 30 տոկոս մահացություն։ Վարակիչ հիվանդությունների ազգային իսնտիտուտի տվյալներով Տոկիոյում արձանագրվել է այս ախտանիշով հիվանդացության 45 դեպք, Օսակա պրեֆեկտուրայում ՝ 28, իսկ Կանավագայում՝ 20։
Ստրեպտոկոկային թունավոր շոկի ախտանիշն առաջանում է այն ժամանակ, երբ «Ա» խմբի մանրէները հայտնվում են օրգանիզմի այն մասերում, որտեղ դրանք չպետք է լինեն։ Օրինակ մկանների, արյան կամ էլ թոքերի մեջ, ինչը համարվում է պաթոլոգիա։ «Ա» խմբի ստրեպտոկոկը առաջացնում է ֆարինգիտ, ինչն էլ իր հերթին դառնում է կոկորդացավի եւ մաշկի թարախային հիվանդության պատճառ։ Բայց երբ հիվանդները այս մանրէներով վարակվում են սպիների ու վերքերի միջոցով՝ նրանց մոտ կարող է սկսվել տենդ՝ 38-ից բարձր ջերմաստիճանով եւ վերջույթների այտույցով, ինչն էլ ի վերջո հանգեցնում է նեկրոզի, այսինքն հյուսվածքների մահացմանը։
«Սովորական դեպքերում հիվանդությունը կարելի է վերահսկել հակաբակտերիալ դեղորայքների միջոցով։ Բայց իրավիճակը կարող է բարդանալ վայրկենապես, այնպես որ հենց այտույցը սկսի տարածվել մարմնով մեկ ՝ հիվանդներին խորհուրդ են տալիս անմիջապես դիմել բուժհաստատություններ»,- ասում է Քեն Կիկուտին՝ Տոկիոյի Կանացի բժշկական համալսարանի պրոֆեսորը։
Ստրեպտոկոկային թունավոր շոկի ժամանակ հիվանդները կարող են մահանալ մի քանի օրվա ընթացքում ՝ պոլիօրգանային անբավարարությունից (օրգանիզմի սթրեսային արձագանքը) կամ էլ այլ ախտանիշներից։ Չնայած տվյալ հիվանդության դեպքում մահացությունը կազմում է 30 տոկոս (համեմատության համար ասենք, որ աղմուկ հանած Էբոլա հիվանդությունը սպանում է հիվանդների մինչեւ 50 տոկոսին)՝ բայցեւայնպես ճապոնական մամուլում մահացու ելքերի մասին հաղորդագրություններ դեռ չկան։

В Японии распространилось опасное инфекционное заболевание
В Японии у 284 человек обнаружили синдром стрептококкового токсического шока –  редкого заболевания, приводящего к летальному исходу примерно в 30% случаев. По данным Национального института инфекционных заболеваний, в Токио было зафиксировано 45 человек с этим диагнозом, в префектуре Осака – 28, в префектуре Канавага – 20.
Синдром стрептококкового токсического шока возникает при попадании бактерий группы А в те части организма, где их не должно быть. Например, в мышцах, крови или легких, что считается патологией. Стрептококк группы А вызывает фарингит, что приводит к боли в горле, а также гнойничковое заболевания кожи. Но когда пациенты заражаются бактерией через шрамы и раны, у них может начаться лихорадка с температурой выше 38 градусов и отеком конечностей, что, в конечном счете, приводит к некрозу, то есть, отмиранию тканей.
«Заболевание можно контролировать антибактериальными препаратами в обычных случаях. Но ситуация может усугубиться мгновенно, так что пациентам рекомендуется сразу обращаться в медицинские учреждения, как только отек начнет распространяться по телу», - сказал Кен Кикути, профессор Женского медицинского Университета в Токио.
Пациенты при стрептококковом токсическом шоке могут умереть в течение нескольких дней от полиорганной недостаточности (стресс-реакции организма) или других симптомов. Несмотря на то, что смертность при данном заболевании составляет 30% (для сравнения, нашумевшая Эбола убивает до 50% больных), в японской прессе нет сообщений о летальных исходах.