Ուշ ընթրիքը կարող է հիպերտոնիայի եւ սրտի կաթվածի պատճառ դառնալ
Երեկոյան ժամը 7-ից ուշ ընթրելը վտանգավոր է ոչ միայն կազմվածքի համար, այլեւ` առողջության. ուշ ընթրիքը, պնդում են  Dokuz Eylül University-ի (Թուրքիա) գիտնականները, բարձրացնում է հիպերտոնիայի, սրտի կաթվածի եւ այլ հիվանդությունների զարգացման ռիսկը:
Պարզելու համար, թե սնունդն ու դրա ընդունման ժամն ինչպես են ազդում մարդու առողջության վրա, հետազոտողները հետեւել են ավելի քան  700 չափահաս մարդու առողջությանը, որոնք բարձր զարկերակային ճնշում են ունեցել:  Հատուկ ուշադրություն են դարձրել սննդի տեսակներին, սննդում աղի քանակին, կանոնավոր նախաճաշի առկայությանը կամ բացակայությանը, ինչպես նաեւ ընթրիքի ժամանակին:
Հետազոտողները նկատել են, որ ուշ ընթրիքն առավել էական բացասական ազդեցություն է գործում զարկերակային ճնշման վրա ընդհանուր առմամբ: Այսպես, քնից երկու ժամ առաջ ընթրիքի օգտագործումն ավելի վնասակար է սրտանոթային առողջության համար, քան սննդում մեծ քանակությամբ աղի առկայությունը:  Այդ կապակցությամբ սրտաբաններն ընդգծում են, որ սննդի ընդունման ժամանակը կարող է մարդու առողջության համար նույնքան  կարեւոր լինել,   որքան ինքը` սնունդը:
Այսպիսով` առողջ սննդակարգը, գիտնականների կարծիքով, նշանակում է  սննդարար նախաճաշ եւ ճաշ, բայց ավելի թեթեւ ընթրիք, որն իդեալական կլինի ընդունել երեկոյան 7-ից ոչ ուշ:
Հիշեցնենք, որ հիպերտոնիան սրտանոթային հիվանդությունների զարգացման ռիսկի առանցքային գործոններից մեկն է համարվում: Հիպերտոնիայով հիվանդների   40 տոկոսի մոտ զարկերակային ճնշումը գիշերվա ընթացքում բավարար չափով չի նվազում, ինչը կտրուկ մեծացնում է սրտի կաթվածի վտանգը:

September 3, 2016  19:06
Eating meals late at night is putting millions of Britons at danger of suffering heart attacks, doctors have warned.
Having dinner within two hours of going to bed can leave the body on "high alert" and mean blood pressure does not fall properly overnight, increasing the risk to the heart.
Experts recommended that adults should eat ideally eat dinner before 7pm to allow the body time to wind down and rest, and warned that eating late can do more damage to the heart than having a diet high in salt, the Daily Telegraph reported.
Cardiologists at a Turkish university studied more than 700 men and women with high blood pressure to establish what difference eating times and the consistency of their diet had on their health.
Eating dinner later was found to have the most significant impact on blood pressure during the night, with those doing so almost twice as likely to suffer from "non-dipper hypertension", when pressure fails to drop properly overnight.
Blood pressure is meant to fall by 10%, but almost 25% of those who ate dinner within two hours of going to bed did not experience their pressure falling sufficiently overnight, compared with 14.2% who ate earlier.
Late eating encouraged the productions of stress hormones such as adrenaline, the Telegraph said, and also could affect circadian rhythms.
People who missed breakfast were also less likely to see the important fall in pressure, but this had less impact than late-night eating.
Dr Ebru Ozpelit, associate professor of cardiology at Dokuz Eylul University in Imir, said modern life and things such as artificial lighting meant people are more likely to eat later in the day and take up "erratic" eating habits.
She told the European Society of Cardiology Congress in Rome: "We must define the ideal frequency and timing of meals because how we eat may be as important as what we eat."