Daily Mail. Պանիրը խթանում է թքարտադրությունը, որն ատամները պաշտպանում է կարիեսից
Պանիրը և այլ կաթնամթերքները ծամելիս խթանում են թքարտադրությունը, որը կարող է չեզոքացնել ատամների թթվայնությունը և կանխել կարիեսի զարգացումը։ Այս մասին Daily Mail-ին ասել է բրիտանացի բժիշկ Մայքլ Մոսլին։
Բժիշկը բացատրել է, որ պանիրը, կաթը և մածունը հարուստ են կալցիումով։ Այն մասնակցում է բերանի խոռոչի հիմնաթթվային հավասարակշռության պահպանմանը և դրականորեն ազդում ատամների վրա՝ ապահովելով կարիեսի կանխարգելումը։ Բացի այդ, կաթնամթերքը (հատկապես պանիրը) ծամելիս ակտիվացնում է թքարտադրությունը։
Ըստ բժշկի, թուքը չեզոքացնում է թթուներն ու ալկալիները, որոնք կարող են բացասաբար ազդել ատամների վիճակի վրա։ Սովորաբար ատամների մակերեսի թթվայնությունը փոխվում է ամեն ուտելուց հետո։ Սակայն, թթվայնությունը չափից շատ լինելուց կարիես է առաջանում: Պանիրը նորմալացնում է  բերանի խոռոչի միջավայրի ջրածնային ցուցանիշը (pH), ինչը թույլ է տալիս խուսափել էմալի քայքայումից և կարիեսային խոռոչների ձևավորումից։
Բժիշկը նշել է, որ հատկապես օգտակար կլինի պանիրն ուտել քաղցրեղենից հետո։ Բանն այն է, որ շաքարը նպաստում է բերանի խոռոչում թթվայնություն առաջացնող մանրէների առաջացմանը։

Daily Mail: сыр стимулирует выработку слюны, защищающей зубы от кариеса
Сыр и другие молочные продукты при разжевывании стимулируют выработку слюны, которая может нейтрализовать кислоту на зубах и препятствовать развитию кариеса. Об этом изданию Daily Mail рассказал британский врач Майкл Мосли.
Врач объяснил, что сыр, молоко и йогурт богаты кальцием. Он принимает участие в поддержании кислотно-щелочного баланса полости рта и положительно воздействует на зубы, обеспечивая профилактику кариеса. Кроме того, молочные продукты (в особенности сыр) при разжевывании активизируют выработку слюны.
По словам врача, слюна нейтрализует кислоты и щелочи, которые могут оказывать негативное влияние на состояние зубов. В норме кислотность поверхности зубов меняется после каждого приема пищи. Однако если кислоты образуется слишком много — развивается кариес. Сыр нормализует водородный показатель (pH)
среды полости рта, что позволяет избежать разрушения эмали и образования кариозных полостей.
Врач отметил, что особенно полезным будет употребление сыра после сладкой пищи. Дело в том, что сахар способствует образованию кислотообразующих бактерий во рту.