Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում վիրավորված Արման Լազգիյանը ծնողների հետ Նոր տարին Գերմանիայի հիվանդանոցում է անցկացրել, որտեղ նա բուժում է ստանում։
NEWS.am Medicine–ի հետ զրույցում Արմանի ծնողները պատմել են, որ Արմանի ներքին օրգանների հետ կապված խնդիրների մեծ մասն արդեն հաջողվել է լուծել։ Հիմա երիտասարդը վերականգնողական բուժման կարիք ունի, եւ թեպետ հայտնի չէ, թե կարող է նա արդյոք երբեւէ քայլել, ո՛չ Արմանը, ո՛չ նրա հարազատները հոգեպես չեն ընկճվում։
Արմանն ինքը դեռ հույս ունի, որ Հայաստան կվերադառնա իր ոտքով, այլ ոչ թե հաշմանդամի սայլակով, եւ ասում է, որ դրա համար կանի հնարավոր ամեն բան։
Հիշեցնենք, որ Արման Լազգիյանը ապրիլի սկզբին ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում ողնաշարի եւ ողնուղեղի վնասվածք էր ստացել: Տեղում առաջին օգնություն ցուցաբերելուց հետո նրան ծանր վիճակում հասցրել էին «Էրեբունի» ԲԿ-ի վերակենդանացման բաժանմունք: Մի շարք վիրահատություններից հետո Արմանի ծնողները ցանկացան նրան բուժման տանել Գերմանիա. հայ բժիշկները Արմանի համար արեցին այն ամենը, ինչ նրանց ուժերում էր, սակայն քանի որ վերականգնումը Գերմանիայում ավելի զարգացած է, քան Հայաստանում, շատերի կարծիքով Արմանն այնտեղ ոտքի կանգնելու ավելի մեծ շանսեր ունի:
Չնայած Հայաստանի կառավարության որոշմանն այն մասին, որ այն վիրավորներին, որոնց չեն կարողանա պատշաճ օգնություն տրամասրել Հայաստանում, կառավարությունը բուժման կուղարկի արտասահման, Արման Լազգիյանի նկատմամբ այդ որոշումը չի կիրառվել: Բայց քանի որ ծնողները պնդում էին արտասահմանում բուժումը, կառավարության անդամները նրանց ֆինանսական առումով օգնել են «մասնավոր աղբյուրներից»: Օգնել են նաեւ հասարակ քաղաքացիները, որոնք փող են փոխանցել Արման Լազգիյանի անունով բացված հաշվին:
Մայիսի 26-ին Արմանին հասցրել են Asklepiosklinik Barmbek Hamburg կլինիկա (Գերմանիա), որտեղ մինչ օրս բուժում է ստանում եւ հետազոտություն է անցնում: Նախատեսում են մոտ ապագայում նրան այլ կլինիկա տեղափոխել, որը մասնագիտացած է ողնաշարի վնասվածքների եւ վերականգնման գործում:

Раненый в апреле Арман встретил Новый Год в больнице в Германии (фото)
Арман Лазгиян, получивший тяжелые ранения во время апрельской войны в Нагорном Карабахе, вместе со своими родителями встретил Новый Год в больнице в Германии, где он сейчас получает лечение.
Как рассказали корреспонденту NEWS.am Medicine родители Армана, большинство проблем, связанных с работой внутренних органов Армана, уже удалось решить. Сейчас же молодой человек нуждается в реабилитационном лечении, и хотя неизвестно, сможет ли он когда-нибудь ходить, ни сам Арман, ни его родственники не теряют присутствия духа.
Сам Арман все еще надеется, что вернется в Армению на своих ногах, а не в инвалидном кресле, и говорит, что сделает для этого все возможное.
Напомним, что Арман Лазгиян в ходе азербайджанской агрессии в начале апреля получил ранение позвоночника и повреждение спинного мозга. После того, как ему оказали помощь на месте, он был в тяжелом состоянии доставлен в отделение реанимации МЦ «Эребуни». После ряда операций родители Армана захотели перевезти его на лечение в Германию: армянские врачи сделали для Армана все, что было в их силах (а немецкие хирурги высоко оценили работу армянских коллег, прооперировавших Армана), однако поскольку реабилитация в Германии более развита, чем в Армении, там у Армана, по мнению многих, больше шансов встать на ноги.
Несмотря на решение Правительства Армении о том, что раненых, которым не смогут оказать надлежащую помощь в Армении, Правительство направит на лечение за рубеж, к Арману Лазгияну это решение не было применено. Но поскольку родители настаивали на зарубежном лечении, члены правительства помогли им с финансами из «частных источников». Помогли также простые граждане, которые перечислили деньги на счет, открытый на имя Армана Лазгияна.