Գիտնականները հաստատել են առողջության համար կծու պղպեղի օգտակարությունը
Վերմոնտի համալսարանին կից Լարների բժշկական քոլեջի մասնագետները հաստատել են կծու պղպեղի յուրահատուկ հատկությունները, հայտնում է Medicalxpress–ը։
Գիտնականները հաստատել են, որ սննդի մեջ կարմիր չիլի պղպեղ օգտագործելը ընդհանուր մահացության քանակը 13 տոկոսով կրճատում է հիմնականում սրտի հիվանդությունների կամ ինսուլտի պատճառով։
Վաղուց համարվում էր, որ պղպեղն ու համեմունքներն ընդհանուր առմամբ օգնում են տարբեր հիվանդությունների ժամանակ։ Բայց միայն մեկ հետազոտությունն էր դիտարկել չիլի պղպեղի օգտագործումը մահացության հետ կապը։ Ամերիկյան մասնագետների վերջին աշխատությունը հաստատել է ասիացի գործընկերների եզրակացությունները։
Հետազոտողներն օգտագործել են ԱՄՆ բնակչության առողջության եւ սննդի ուսումնասիրության ազգային ծրագրի շրջանակում(National Health and Nutrition Examination Survey III, NHANES III)։ Դրանում հավաքված է եղել ավելի քան 16 հազար ամերիկացիների մասին տվյալները, որոնց առողջությունն ուսումնասիրվել է ավելի քան 23 տարիների ընթացքում։
Գիտնականներն այդ տվյալների միջոցով կարողացել են պարզել մարդկանց խումբը, որը կարմիր չիլի պղպեղ է օգտագործում, եւ կազմել նրանց  միջին վիճակագրական «պատկերը»։ Պարզվում է, որ չիլի պղպեղի սիրահարները հիմնականում երիտասարդ տղամարդիկ են։ Նրանք նաեւ օգտագործել են ալկոհոլ եւ ծխախոտ, իսկ սննդակարգում ներառել են մեծ քանակությամբ միս եւ բանջարեղեն։
Դեռեւս մինչեւ վերջ ուսումնասիրված չէ մեխանիզմը, թե ինչպես կարող է չիլի պղպեղը երկարացնել կյանքի տեւողությունը։ Բայց հետազոտողները նշում են, որ որոշիչ դեր են խաղում TRP ուղիները։ Դրանք կծու նյութերի, օրինակ, կապսաիցինը, սկզբնական ռեցեպտորներն են։ Հնարավոր է, որ կապսաիցինը որոշակի դեր է խաղում բջջային եւ մոլեկուլյար մեխանիզմներում, որոնք կանխում են ճարպակալումը եւ ազդում են սրտի արյան շրջանառության վրա։

Ученые подтвердили пользу острого перца для здоровья
Специалисты из Медицинского колледжа Ларнера при Университете Вермонта подтвердили уникальные свойства острого перца, передает Medicalxpress.
Ученые обнаружили, что употребление в пищу красного перца чили связано с 13-процентным снижением общей смертности (в основном из-за болезней сердца или инсульта).
Издавна считалось, что перец и специи в целом помогают при различных заболеваниях. Но только одно исследование (проведенное китайскими специалистами в 2015 году) рассматривало связь потребления перца чили со смертностью. Недавняя работа американских специалистов подтвердила выводы азиатских коллег.
Исследователи использовали данные, полученные в рамках национальной программы по изучению состояния здоровья и питания населения США (National Health and Nutrition Examination Survey III, NHANES III). В ней была собрана информация о более чем 16 тысячах американцах, чье здоровье изучалось более 23 лет.
Благодаря таким данным ученые смогли выделить группу людей, употребляющих красный перец чили, и нарисовать их среднестатистический «портрет». Оказалось, что любителями красного перца чили были, как правило, молодые мужчины. Они чаще всего имели американское или мексиканское происхождение. Они также употребляли алкоголь и курили сигареты, а рацион их питания состоял из большого количества овощей и мяса.
Пока механизм, с помощью которого перец может продлевать жизнь, до конца не изучен. Но, как считают исследователи, определенную роль играют TRP-каналы. Они являются первичными рецепторами острых веществ, таких как капсаицин (основной острый компонент перца чили). Возможно, капсаицин играет определенную роль в клеточных и молекулярных механизмах, которые предотвращают ожирение и влияют на коронарный кровоток.
Также, вероятно, он обладает антимикробными свойствами, которые «могут косвенно влиять на человека с помощью изменения микрофлоры кишечника». Но это пока лишь возможные причины наблюдаемой связи.
Авторы работы отмечают, что необходимо провести ещё ряд исследований пользы перца чили, в том числе и клинические испытания, прежде чем окончательно рекомендовать людям внести в свой рацион питания острую пищу.