Գիտնականները հայտնաբերել են օնկոհիվանդությունների կրկնվելու պատճառը
Սինգապուրի Նանյանի տեխնոլոգիական համալսարանի գիտնականները վարկած են առաջադրել քաղցկեղային ուռուցքների կրկնվող առաջացման պատճառների մասին:
Օնկոլոգիական հիվանդությունների կրկնումը, հնարավոր է, կապված է ուռուցքներով ախտահարված բջիջների կողմից ջրածնի պերօքսիդի (H2O2, կենցաղում՝ ջրածնի գերօքսիդ) ավելցուկային քանակով արտադրման հետ: Ջրածնի պերօքսիդի մեծ քանակի հետ շփվելու դեպքում  առողջ բջիջները սկսում են իրենց կառուցվածքը փոխել: Գիտական խմբի ղեկավար, պրոֆեսոր Էնդրյու Թանի խոսքով՝ պերօքսիդը բջիջներից բավականին արագ է դուրս գալիս, որի հետեւանքով դրա վնասակար ազդեցությունը դժվար էր որոշել: «Դոմինոյի էֆեկտը» երեւան է գալիս որոշ ժամանակ անց, իսկ առողջ բջիջների ախտահարված հատվածը դիտվում է ուռուցքի առաջացման առաջնային տեղից մինչեւ 7 սմ շառավղով:
«Գիտնականները փորձերի ընթացքում առողջ բջիջները ենթարկել են ջրածնի պերօքսիդի ինտենսիվ չափաքանակների ազդեցությանը, որի հետեւանքով բջիջներն արագ ոչնչացել են, սակայն փոքր չափաքանակների երկարատեւ ազդեցության դեպքում բջիջն սկսում է փոխակերպվել»,- ասել է նա: Այնուհետեւ պերօքսիդի ազդեցությամբ փոխված բջիջները ներարկվել են կենդանիների առողջ օրգանիզմ, որոնք ուռուցքներ են առաջացրել:

Ученые раскрыли причину рецидивов онкозаболеваний
Ученые Наньянского технологического университета в Сингапуре выдвинули гипотезу о причинах повторного возникновения раковых опухолей.
Рецидив онкологических заболеваний может быть связан с тем, что пораженные опухолью клетки в избыточном количестве выделяют пероксид водорода (H2O2, в быту – перекись водорода). При контакте с большим количеством пероксида водорода здоровые клетки начинают менять свою структуру. При этом, по словам руководителя научной группы, профессора Эндрю Тана, пероксид выводится из клеток довольно быстро, из-за чего установить его вредоносное влияние было довольно сложно. «Эффект домино» проявляется спустя некоторое время, а область поражаемых здоровых клеток наблюдается в радиусе до 7 см от первоначального места образования опухоли.
«В ходе экспериментов ученые подвергали здоровые клетки воздействию интенсивных доз перекиси водорода, в результате чего клетки быстро погибали, однако при длительном воздействии малых доз клетка начинает мутировать», - сказал он. Затем, измененные под воздействием пероксида клетки внедрялись в здоровый организм животных, что приводило в возникновению опухолей.