ԱՀԿ-ն ավելի Է ծախսում գործուղումների, քան հիվանդությունների դեմ պայքարի համար. АР
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն (ԱՀԿ) ուղեւորությունների համար տարեկան շուրջ 200 մլն դոլար է ծախսում. շատ ավելի, քան այնպիսի հիվանդությունների դեմ պայքարի համար, ինչպիսիք են ՁԻԱՀ-ը, տուբերկուլյոզը եւ մալարիան: Այս մասին գրում է Associated Press-ը՝ վկայակոչելով իր լրագրողների տրամադրության տակ հայտնված փաստաթղթերը:
Հայտնի է դարձել, որ 2013 թվականից ԱՀԿ-ն գործուղումների համար 803 մլն դոլար է ծախսել, իսկ անցյալ տարի ՁԻԱՀ-ի եւ հեպատիտի դեմ պայքարի համար շուրջ 71 մլն դոլար է հատկացրել, տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի համար՝ 59 մլն: Իհարկե, կան ոլորտներ, որոնց համար կազմակերպությունը, ամեն դեպքում, բավական շատ է ծախսում. օրինակ՝ պոլիոմելիտի դեմ պայքարի համար ԱՀԿ-ն ամեն տարի շուրջ 450 մլն դոլար է ծախսում:
AP-ի տվյալներով՝ ԱՀԿ ղեկավար Մարգարեթ Չենը Գվինեա այցի ժամանակ իջեւանել է Palm Camayenne հյուրանոցի նախագահական համարում, որի արժեքը մեկ գիշերվա համար ավելի քան 1000 դոլար է:
Նշվում է, որ ԱՀԿ-ի տարեկան բյուջեն շուրջ 2 մլրդ դոլար է, որը ձեւավորվում է 194 երկրների անդամավճարներից:

На поездки ВОЗ тратит больше, чем на борьбу с болезнями – АР
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) тратит на поездки около $200 млн в год – гораздо больше, чем тратит на борьбу с такими болезнями, как СПИД, туберкулез и малярия. Об этом пишет Associated Press, ссылаясь на попавшие к их журналистам документы.
Как стало известно, с 2013 года ВОЗ потратила на командировки $803 млн., а для борьбы со СПИДом и гепатитом в прошлом году выделила только около $71 млн. Кроме того, на борьбу с туберкулезом было выделено $59 млн. Правда, есть сферы, на которые организация все-таки тратит довольно много: например, на борьбу с полиомиелитом каждый год ВОЗ тратит около $450 миллионов.
По данным АР, глава ВОЗ Маргарет Чен во время посещения Гвинеи останавливалась в президентском номере в гостинице Palm Camayenne. Стоимость проживания составила более $1000 за ночь.
Уточняется, что годовой бюджет ВОЗ составляет около $2 млрд, который составляется посредством взносов от 194 стран.