«Էրեբունի» ԲԿ-ում՝ առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվել է հազվադեպ համախտանիշով հիվանդի անոթային բուժում (ֆոտո)
19 հուլիսի, 2017  20:28
Հուլիսի 3-ին կայացած «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի Սրտաբանական կենտրոնի համաժողովում եզակի կլինիկական դեպք է ներկայացվել՝ Բադդ-Կիարիի համախտանիշ:
Հունիսի 30-ին 50 տարեկան Ա.Ն.-ն ծանր վիճակով ընդունվել է «Էրեբունի» ԲԿ հետեւյալ բողոքներով՝ սրտխառնոց, փսխում, փորացավ, հեղձուկ, փորի փքվածություն եւ մեծացում, ընդհանուր թուլություն: Անցկացված կլինիկալաբորատոր (լյարդի տրանսամինազի, բիլիռուբինի մեծացում, լեյկոցիտոզ) եւ գործիքային (բոլյուսային կոնտրաստավորմամբ ՀՏ) հետազոտություններից հետո հիվանդի մոտ հայտնաբերվել է լյարդի հատվածի ստորին սնամեջ երակի կրիտիկական ստենոզ, ասցիտ, հեպատոմեգալիա:
Նկար 1.
Ստորին սնամեջ երակի համակարգից արյունը վերին սնամեջ երակի համակարգ է մատակարարվել կոլատերալի (արյունատար կողմնային ուղիներ) միջոցով: Ախտորոշում է կատարվել՝ 1-ին տիպի Բադդ-Կիարիի համախտանիշ:
Բադդ-Կիարիի համախտանիշը հազվադեպ հանդիպող պաթոլոգիա է (1:1000000 հաճախականությամբ), որի դեպքում դիտվում է լյարդի երակների օբստրուկցիա՝ ստորին սնամեջ երակ ներհոսելու մակարդակում, որը բերում է լյարդից արյան արտահոսքի խանգարման:
Օբստրուկցիայի 3 տեսակ կա
• 1-ին տիպի Բադդ-Կիարիի համախտանիշ – Ստորին սնամեջ երակի օբստրուկցիա եւ լյարդի երակի երկրորդային օբստրուկցիա:
• 2-րդ տիպի Բադդ-Կիարիի համախտանիշ – Լյարդի խոշոր երակների օբստրուկցիա:
• 3-րդ տիպի Բադդ-Կիարիի համախտանիշ – Լյարդի մանր երակների օբստրուկցիա (երակաօկլյուզիոն հիվանդություն):
Հունիսի 7-ին «Էրեբունի» ԲԿ-ի անգիոգրաֆիայի ծառայության էնդովասկուլյար վիրաբույժ  Արսեն Ծատուրյանը կատարել է վերին եւ ստորին սնամեջ երակների ախտորոշիչ անգիոգրաֆիա եւ նեղացումից առաջ ու հետո ճնշման գրադիենտի չափում (սնդիկի սյան PG24 մմ):
Նկար 2 – Անգիոգրաֆիա մինչեւ ստենտավորումը – լյարդի հատվածի ստորին սնամեջ երակի կրիտիկական ստենոզ:
Հունիսի 10-ին հիվանդին ստորին սնամեջ երակի ռեկանալիզացիա եւ ստենտավորում է կատարվել Palmaz ExtraLarge Unmaonted 14-25 մմ տրամագծով ստենտով:
Նկար 3 – Անգիոգրաֆիա լյարդի հատվածի ստորին սնամեջ երակի կրիտիկական ստենոզի ստենտավորումից հետո
Կատարված միջամտությունից հետո հաջորդ օրը հիվանդի վերեւում նշված բողոքները կտրուկ վերացել են. սրտխառնոցը, փոխումը դադարել են, փորի չափերը կտրուկ փոքրացել են, լյարդի տրանսամինազի եւ բիլիռուբինի ցուցանիշները, ինչպես նաեւ լեյկոցիտոզը նվազել են մինչեւ գրեթե նորման: Երրորդ օրը բողոքները լիովին վերացել են, ասցիտ (ՈւՁՀ տվյալներով) չի եղել: Հիվանդը գտնվում է բժիշկների հսկողության ներքո:
Համաշխարհային բժշկական պրակտիկայում Բադդ-Կիարիի համախտանիշի ախտորոշումը չափազանց բարդ է համարվում, քանի որ ՈւՁ հետազոտությամբ լյարդի երակների ստենոզը եւ ստորին սնամեջ երակի օբստրուկցիան հաճախ չի հաջողվում հայտնաբերել:
Աշխարհի առաջատար կլինիկաներում Բադդ-Կիարիի համախտանիշի բուժման համար էնդովասկուլյար մեթոդն օգտագործվում է 2010 թվականից եւ այսօր համարվում է այս պաթոլոգիայի բուժման առաջին թերապեւտիկ ընտրությունը, քանի որ արմատական է եւ քիչ ինվազիվ: Ներլյարդային հատվածում ստորին սնամեջ երակի այսպիսի միջամտություն կատարելիս անոթի պայթելու հավանականությունը բավականին բարձր է եւ մեծ վարպետություն ու պրոֆեսիոնալիզմ է պահանջում:

Впервые в Армении в МЦ «Эребуни» проведено эндоваскулярное лечение больной с редким синдромом
На проведенной 3 июля конференции Кардиологического центра МЦ «Эребуни» был представлен уникальный клинический случай - синдром  Бадда-Киари.
30 июня больная А.Н., 50 лет, поступила в МЦ «Эребуни» в тяжелом состоянии с жалобами: тошнота, рвота, боли в животе, одышка, вздутие и увеличение живота, общая слабость. После проведенных клинико-лабораторных (увеличение печеночных трансаминаз, билирубина, лейкоцитоз) и инструментальных (КТ с боллюсным контрастированием – Рис. 1) исследований  у больной был выявлен критический стеноз печеночного сегмента нижней полой вены, асцит, гепатомегалия.
Рис. 1
Из системы нижней полой вены кровь поступала в систему верхней полой вены через коллатерали. Был поставлен диагноз: Синдром Бадда-Киари I тип.
Синдром  Бадда-Киари – редко встречаюшаяся  патология (с частатой 1:1000000), при которой наблюдается обструкция печеночных вен на уровне впадения в нижнюю полую вену, приводящая к нарушению оттока крови из печени.
Есть 3 типа обструкции
• I тип синдрома Бадда-Киари - Обструкция нижней полой вены и вторичная обструкция печеночной вены.
• II тип синдрома Бадда-Киари - Обструкция крупных печеночных вен.
• III тип синдрома Бадда-Киари - обструкция мелких вен печени (веноокклюзионная болезнь).
7 июня эндоваскулярным хирургом Арсеном Цатуряном службы ангиографии МЦ «Эребуни» больной была выполнена диагностическая ангиография верхней и нижней полой вены и измерение градиента давления до и после сужения (PG24мм.рт.).
Рис. 2 – Ангиография до стентирования - критический стеноз печеночного сегмента нижней полой вены.
10 июня больной была выполнена реканализация и стентирование нижней полой вены стентом Palmaz ExtraLarge Unmaonted диаметром 14-25мм.
Рис. 3 – Ангиография после стентирования критического стеноза печеночного сегмента нижней полой вены
На следующий день после проведенного вмешательства вышеуказанные жалобы у больной резко сошли на нет: тошнота, рвота прекратились, размеры живота резко уменьшились, показатели печеночных трансаминаз и билирубина, а так же лейкоцитоз снизились почти до нормы. На третий день жалобы полностью исчезли,  асцитa (по данным УЗИ), не было. Больная находится под наблюдением врачей.
Диагностирование  синдрома  Бадда-Киари считается в мировой медицинской практике крайне сложным, так как при УЗИ-обследовании часто не удается выявить стеноз печеночных вен и обструкцию нижней полой вены.
В передовых клиниках мира эндоваскулярный метод для лечения синдрома Бадда-Киари используется с 2010 года и сегодня он считается первым терапевтическим выбором для лечения данной патологии, так как является радикальным и малоинвазивным. Риск разрыва сосуда при проведении такого рода вмешательства на внутрипеченочном сегменте нижней полой вены довольно высокий, и требует высокого мастерства и профессионализма.