Շվեյցարական պանիրը կարող է երկարակեցության բանալի դառնալ. գիտնականներ
Propionibacterium freudenreichii մանրէները, որոնք օգտագործվում են շվեյցարական «Էմենտալ» պանրի արտադրության մեջ, դրական են ազդում իմունային համակարգի վրա ու նվազեցնում օրգանիզմում բորբոքային մակարդակը՝ պահպանելով առոջղությունն ու երկարացնելով կյանքը։ Այս մասին հայտնում են Korea University-ի գիտնականները։
Նրանք գիտափորձ են անցկացրել կլոր որդերի մասնակցությամբ, որը ցույց է տվել, որ Propionibacterium freudenreichii մանրէներն իսկապես դրական են ազդել իմունային համակարգի վրա եւ որդերի օրգանիզմում նվազեցրել բորբոքային մակարդակը։
Propionibacterium freudenreichii-ը պատասխանատու է պանրի ֆերմենտացման եւ դրանում անցքերի գոյացման համար։ Հետազոտողները պնդում են, որ Propionibacterium freudenreichii-ի շնորհիվ որդերի կյանքի տեւողությունը երկարել է։ Ավելին, այդ մանրէները հաջողությամբ պայքարել են ծերացման դեմ։
Ըստ երեւույթին, մանրէները կաթնաթթուն ացետատի, պրոպիոնատի եւ ածխաթթու գազի են վերածում։ Նախորդ ուսումնասիրությունների արդյունքների համաձայն՝ ացետատն ու պորպիոնատն ամրապնդում են մարդկանց իմունիտետը։ Բացի այդ՝ հայտնի է, որ որոշ կաթնաթթվային մանրէներ (օրինակ՝ Weissella koreensis-ն ու Weissella cibaria-ն) երկարացնում են որդերի կյանքը։

Швейцарский сыр может стать ключом к продлению жизни – ученые
Бактерии Propionibacterium freudenreichii, используемые в процессе производства швейцарского сыра Эмменталь, положительно влияют на иммунную систему и снижают уровень воспаления в организме, таким образом, поддерживая здоровье и продлевая жизнь. Об этом сообщают ученые из Korea University (Корея).
Они провели исследование на круглых червях иобнаружили, что бактерии Propionibacterium freudenreichii действительно положительно влияли на иммунную систему и снижали уровень воспаления в организме червей.
Propionibacterium freudenreichii отвечают за ферментацию и образование дырок в сыре. Исследователи утверждают, что благодаря Propionibacterium freudenreichii продолжительность жизни червей увеличивалась. Более того, эти бактерии успешно боролись со старением.
Судя по всему, дело в том, что бактерии превращают лактат (молочную кислоту) в ацетат, пропионат и углекислый газ. Согласно данным предыдущих исследований, ацетат и пропионат укрепляют иммунитет у людей. Кроме того, известно, что некоторые молочнокислые бактерии (например, Weissella koreensis и Weissella cibaria) продлевают жизнь червей.