Թերապեւտիկ հիպոթերմիայի համար սարքավորումը կարող է տասնյակ նորածինների կյանքեր փրկել․ մասնագետ
Թերապեւտիկ հիպոթերմիայի համար սարքավորումը կարող է փրկել ասֆիկսիայով ծնված տասնյակ երեխաների կյանքեր։ NEWS.am Medicine –ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել նեոնատոլոգ Հովհաննես Ղազարյանը։
Այդ սարքավորումը, ինչպես բացատրեց մասնագետը, օգտագործում են ասֆիկսիայով ծնված երեխայի կյանքի առաջին 6 ժամերի ընթացքում՝ այդ սարքավորման մեջ երեխայի մարմնի ջերմաստիճանը նվազում է մինչեւ 33․5-34 աստիճան, ինչն օգնում է նվազեցնել նման երեխաների մահացությունն ու հաշմանդամացումը։ Հայկական բուժկենտրոններում, սակայն, նման սարքավորւմներ դեռ չկան, որոշ ծննդատներում անհրաժեշտության դեպքում նորածիններին ենթարկում են այսպես կոչված պասիվ սառեցման։ Դա իհարկե ավելի լավ է, քան ոչինչ չանելը, բայց նման մեթոդը շատ ավելի վտանգավոր է, չէ՞ որ առանց հատուկ սարքավորման գործածման երեխայի հիպոթերմիան անվերահսկելի է, ինչը կարող է իր մեջ բազմաթիվ ռիսկեր պարունակել։ Նեոնատոլոգի խոսքով, Հայաստանում տարեկան ծնվում է մոտ 35 000 երեխա, եթե ծննդօգնությունը կազմակերպվում է միջազգային բոլոր ստանդարտներին համապատասխան, ապա ծանր ասֆիկսիա լինում է 1000 նորածիններից մեկի մոտ, այսինքն Հայաստանում տարեկան ծնվում է առնվազն 30-35 երեխա, որոնք թերապեւտիկ հիպոթերմիայի կարիք ունեն։ Այդ պրոցեդուրայի համար սարքավորումների առկայության դեպքում այդ երեխաների մեծ մասին կարելի է փրկել մահից ու հաշմանդամացումից։
Մասնագետի խոսքով՝ ամենեւին էլ պարտադիր չէ հիպոթերմիայի համար սարքավորումներ ունենալ յուրաքանչյուր ծննդատանը, բավական է, որ դրանք լինեն գոնե մեկ- երկու խոշոր կենտրոններում, որտեղ անհրաժեշտության դեպքում հնարավոր կլինի մյուս ծննդատներից տեղափոխել փոքրիկ հիվանդներին։
Հովհաննես Ղազարյանը մեկ տարի աշխատել է Սաուդյան Արաբիայում, որտեղ հիվանդանոցները լավ սարքավորված էին ու որտեղ նա բազմիցս կարողացել է համոզվել այդ սարքավորման արդյունավետության մեջ։
Նեոնատոլոգի կարծիքով՝ թերապեւտիկ հիպոթերմիայի համար սարքավորումը ամենեւին էլ միակ սարքավորումը չէ, որն արժե ունենալ հայկական ծննդատներում։ Օրինակ որոշ դեղամիջոցներ, որոնք օգտագործվում են ամբողջ աշխարհի նեոնատոլոգների կողմից, Հայաստանում գրանցված չեն։ Իսկ նորածնի արյան մեջ գազերի առկայությունը որոշելու համար սարքավորումներ ոչ բոլոր ծննդատներում կան, իսկ առանց դրանց երեխաների համար շնչառական աջակցություն կազմակերպել խորհուրդ չի տրվում։

Оборудование для терапевтической гипотермии может спасти жизни десятков новорожденных в Армении – специалист
23 октября, 2017  22:38
Оборудование для терапевтической гипотермии может спасти жизни десятков детей, рожденных с асфиксией. Такое мнение в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine выразил неонатолог Ованнес Газарян.
Это оборудование, как объяснил специалист, используют в течение первых 6 часов жизни рожденного с асфиксией ребенка: в этом аппарате температура тела ребенка снижается до 33.5-34 градусов, что помогает снизить смертность и инвалидизацию таких детей. В армянских медицинских центрах, однако, такого оборудования пока нет; в некоторых роддомах при необходимости новорожденных подвергают так называемому пассивному охлаждению. Это, конечно, лучше, чем ничего, но такой метод опаснее, ведь без использования специального аппарата гипотермия у ребенка неконтролируема, что может таить в себе много рисков.
По словам неонатолога, в год в Армении рождается примерно 35 000 детей, тяжелая асфиксия, если родовспоможение организовано по всем международным стандартам, бывает у одного из 1000, то есть в год в Армении бывает как минимум 30-35 детей, нуждающихся в терапевтической гипотермии. При наличии аппаратов для этой процедуры большинство из этих детей можно будет спасти от смерти и инвалидности.
Как отметил специалист, вовсе не обязательно иметь аппараты для гипотермии в каждом роддоме – достаточно, чтобы они были хотя бы в одном-двух крупных центрах, куда в случае необходимости можно будет перевозить маленьких пациентов из других роддомов.
В течение года Ованнес Газарян работал в Саудовской Аравии, где больницы были хорошо оснащены и где он неоднократно смог убедиться в эффективности этого оборудования.
Аппарат для терапевтической гипотермии – далеко не единственное оборудование, которое армянским роддомам, по мнению неонатолога, стоило бы иметь. Например, некоторые лекарства, широко используемые неонатологами во всем мире, в Армении не зарегистрированы. А аппараты для определения газов в крови новорожденного есть далеко не во всех роддомах, а без них организовывать детям респираторную поддержку не рекомендуется.