Յուրօրինակ իմպլանտը կարող է լավացնել մարդու հիշողությունը
Հարավային Քալիֆորնիայի համալսարանի մասնագետներն ուղեղի հեղափոխական իմպլանտ են մշակել, որը խթանում է ուղեղի ուսման եւ հիշողության հատվածը:
Հետազոտությունը, որի արդյունքները ներկայացվել էին Society of Neuroscience –ի հանդիպման ժամանակ, մասնակցել են էպիլեպսիա ունեցող 20 մարդ, որոնց ուղեղի մեջ էլեկտրական հաղորդիչներ են եղել՝ ուղղված դեպի հիշողության կենտրոն՝ հիպոկամպ: Կամավորները կատարել են կարճաժամկետ հիշողության համար նախատեսված առաջադրանքը: Վարժանքներից հետո գիտնականները պատրաստել են մասնակիցների՝ առաջադրանքը կատարելու ժամանակ նեյրոնների ակտիվության մոդելը:
Երբ մասնակիցներն առաջադրանքը երկրորդ անգամ են կատարել, հետազոտողները իմպլանտի օգնությամբ խթանել են նրանց ուղեղը՝ հենվելով մոդելի վրա: Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ ուղեղի խթանման շնորհիվ մասնակիցները 30 տոկոսով ավելի լավ են կատարել առաջադրանքը: Մասնագետները հույս ունեն, որ նոր մեթոդը ապագայում կօգնի հիշողության շեղումներ ունեցող մարդկանց:

Уникальный имплантат может улучшить память человека
Специалисты из Университета Южной Калифорнии разработали революционный мозговой имплантат, который стимулирует область мозга, связанную с обучением и памятью.
В исследовании, результаты которого были представлены во время встречи Society of Neuroscience, приняли участие 20 человек с эпилепсией, у которых в мозге были электроды, нацеленные на гиппокамп (центр памяти). Добровольцы выполняли задание на кратковременную память. После тренировки ученые построили модель активности нейронов участников в процессе выполнения задания.
Когда участники выполняли задание во второй раз, исследователи стимулировали их мозг с помощью имплантата, опираясь на модель. Исследование показало, что благодаря стимуляции мозга участники стали справляться с заданием на 30% лучше. Специалисты надеются, что новый метод в будущем сможет помочь людям с нарушениями памяти.